zdjecie 6128
2016-11-17T13:27:01+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Łapówka za prawo jazdy. Gigantyczna afera w ośrodkach WORD na Podlasiu i Mazowszu

REKLAMA

Od ponad pół roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku prowadzą śledztwo w sprawie płatnej protekcji przy załatwianiu egzaminów na prawa jazdy w ośrodkach ruchu drogowego na Podlasiu i Mazowszu. Zatrzymano już 88 osób, a sprawa wciąż jest rozwojowa. Jakich ośrodków dotyczy skandal?

Kolejnych 13 osób w areszcie

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w ramach śledztwa w sprawie płatnej protekcji przy załatwianiu egzaminów na prawa jazdy w ośrodkach ruchu drogowego na Podlasiu i Mazowszu, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił przedstawić zarzuty kolejnym 13 osobom podejrzanym.

Tym razem w sumie trzynaście korupcyjnych zarzutów usłyszało 12 mężczyzn i 1 kobieta w wieku od 21 do 57 lat (głównie mieszkańcy województwa podlaskiego). Wszystkie dotyczyły udzielania korzyści majątkowych lub obietnic ich udzielenia w zamian za pomoc w załatwianiu egzaminów na prawa jazdy. W tej, w dalszym ciągu rozwojowej sprawie, już wcześniej 75 osób usłyszało łącznie kilkaset zarzutów korupcyjnych. Szczegółowo badający sprawę pod nadzorem prokuratury funkcjonariusze Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nie wykluczają kolejnych zarzutów dla następnych osób związanych z tym procederem.

Policjanci przypominają, że w myśl § 3 art. 230a KK osoba, która udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji /…/ nie podlega karze, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Czy sprawa dotyczy WORD w Ostrołęce?

Rozwojowa sprawa skandalu korupcyjnego w ośrodkach WORD dotyczy Podlasia i Mazowsza, więc naturalnie nasuwa się pytanie o działalność ostrołęckiego ośrodka. Okazuje się jednak, że jego praca nie wzbudza żadnych podejrzeń białostockich prokuratorów nadzorujących to śledztwo.

- Uprzejmie informuję, iż sprawa, której dotyczy zapytanie nie obejmuje swoim zakresem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce - odpowiedziała naszej redakcji Joanna Dąbrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Jak udało nam się ustalić, zamieszane w aferę są osoby związane z ośrodkami ruchu drogowego w Warszawie-Bemowie, Łomży i Białymstoku. Sprawa dotyczy ostatnich kilku lat, oskarżenia padają nawet za egzaminy zdawane w 2011 roku. Postawione zarzuty płatnej protekcji oraz - w przypadku niektórych osób - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej skutkowały przeważnie zastosowaniem trzymiesięcznego aresztu wobec zatrzymanych.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31  1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6  7  8
 9  10  11  12  13  14  15
 16 dk17  18  19 dk20 dk21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 6128