zdjecie 5794
zdjecie 5794
2016-11-17T13:27:01+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Łapówka za prawo jazdy. Gigantyczna afera w ośrodkach WORD na Podlasiu i Mazowszu

REKLAMA
REKLAMA

Od ponad pół roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku prowadzą śledztwo w sprawie płatnej protekcji przy załatwianiu egzaminów na prawa jazdy w ośrodkach ruchu drogowego na Podlasiu i Mazowszu. Zatrzymano już 88 osób, a sprawa wciąż jest rozwojowa. Jakich ośrodków dotyczy skandal?

Kolejnych 13 osób w areszcie

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w ramach śledztwa w sprawie płatnej protekcji przy załatwianiu egzaminów na prawa jazdy w ośrodkach ruchu drogowego na Podlasiu i Mazowszu, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił przedstawić zarzuty kolejnym 13 osobom podejrzanym.

Tym razem w sumie trzynaście korupcyjnych zarzutów usłyszało 12 mężczyzn i 1 kobieta w wieku od 21 do 57 lat (głównie mieszkańcy województwa podlaskiego). Wszystkie dotyczyły udzielania korzyści majątkowych lub obietnic ich udzielenia w zamian za pomoc w załatwianiu egzaminów na prawa jazdy. W tej, w dalszym ciągu rozwojowej sprawie, już wcześniej 75 osób usłyszało łącznie kilkaset zarzutów korupcyjnych. Szczegółowo badający sprawę pod nadzorem prokuratury funkcjonariusze Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nie wykluczają kolejnych zarzutów dla następnych osób związanych z tym procederem.

Policjanci przypominają, że w myśl § 3 art. 230a KK osoba, która udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji /…/ nie podlega karze, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Czy sprawa dotyczy WORD w Ostrołęce?

Rozwojowa sprawa skandalu korupcyjnego w ośrodkach WORD dotyczy Podlasia i Mazowsza, więc naturalnie nasuwa się pytanie o działalność ostrołęckiego ośrodka. Okazuje się jednak, że jego praca nie wzbudza żadnych podejrzeń białostockich prokuratorów nadzorujących to śledztwo.

- Uprzejmie informuję, iż sprawa, której dotyczy zapytanie nie obejmuje swoim zakresem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce - odpowiedziała naszej redakcji Joanna Dąbrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Jak udało nam się ustalić, zamieszane w aferę są osoby związane z ośrodkami ruchu drogowego w Warszawie-Bemowie, Łomży i Białymstoku. Sprawa dotyczy ostatnich kilku lat, oskarżenia padają nawet za egzaminy zdawane w 2011 roku. Postawione zarzuty płatnej protekcji oraz - w przypadku niektórych osób - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej skutkowały przeważnie zastosowaniem trzymiesięcznego aresztu wobec zatrzymanych.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×