eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Legendarny pociąg "Babcia" przejdzie remont. 62-letni EN57 nadal będzie woził pasażerów

REKLAMA
zdjecie 717
REKLAMA
zdjecie 717
Posłuchaj

Najstarszy czynny elektryczny zespół trakcyjny w Polsce, nazywany czule "Babcią", za kilka milionów złotych przejdzie gruntowną naprawę. Koleje Mazowieckie podpisały umowę na remont 62-letniego pojazdu EN57-038, który regularnie kursuje na trasie Tłuszcz - Ostrołęka.

Mieszkańcy Ostrołęki i okolic doskonale znają charakterystyczny żółto-granatowy pociąg, który od lat wozi pasażerów po Mazowszu. "Babcia", bo tak powszechnie nazywany jest elektryczny zespół trakcyjny EN57-038, niedługo przejdzie kompleksową naprawę główną, dzięki której będzie mogła nadal służyć podróżnym.

Koleje Mazowieckie podpisały umowę z konsorcjum firm CSI Invest (lider) oraz RS Mobility na przeprowadzenie naprawy głównej w poziomie utrzymania P5. Wartość kontraktu to ponad 4 miliony złotych brutto. Wykonawcy mają 150 dni na zrealizowanie zadania, licząc od momentu dostarczenia pojazdu do zakładu.

Historia "Babci" sięga 1963 roku

Pojazd EN57-038 opuścił fabrykę PAFAWAG we Wrocławiu 9 maja 1963 roku, co czyni go najstarszym czynnym elektrycznym zespołem trakcyjnym w Polsce. Przez pierwsze dekady swojej służby woził pasażerów po Małopolsce. W 2003 roku trafił na Mazowsze, a rok później został włączony do parku taborowego Kolei Mazowieckich. W ostatnim czasie regularnie kursował głównie na linii Tłuszcz - Ostrołęka, stając się rozpoznawalnym symbolem dla mieszkańców regionu.

To nie pierwszy raz, gdy "Babcia" trafia do naprawy. Dotychczas przeszła kilka istotnych modernizacji, w tym dwie naprawy główne - w 1974 oraz 1991 roku. Ostatnio, w 2022 roku, przeprowadzono naprawę rewizyjną (P4), podczas której pojazd odzyskał swoją oryginalną, charakterystyczną żółto-granatową barwę.

Jak podkreśla Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich, "Babcia" będzie jedynym starszym pojazdem, który pozostanie w eksploatacji mimo stopniowego wycofywania najstarszej generacji składów.

"Koleje Mazowieckie inwestują w nowoczesne pojazdy szynowe. W grudniu podpisaliśmy umowę z firmą Stadler Polska na zakup ostatnich 11 EZT FLIRT. Łącznie, w ciągu najbliższych trzech lat pozyskamy aż 101 pojazdów. Równocześnie stopniowo będziemy wycofywać z eksploatacji te najstarszej generacji. Wyjątkiem pozostanie jednak 'Babcia', czyli nasz najstarszy pojazd, który posiada dużą wartość historyczną i sentymentalną" - wyjaśnia Robert Stępień.

Poza standardowym zakresem prac przewidzianych podczas naprawy P5, wykonawca dodatkowo zmodernizuje system monitoringu oraz toaletę, która zyska obieg zamknięty. To ważny krok w kierunku poprawy komfortu podróżnych korzystających z tego historycznego pojazdu.

Sebastian Kamecki, prezes zarządu CSI Invest, zapewnia o szczególnej dbałości podczas prac remontowych:

"Odnowienie tak cennego historycznie pojazdu wymaga prowadzenia prac z dbałością o każdy szczegół. Mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby 'Babcia' mogła służyć jeszcze wiele lat"

Po zakończeniu remontu, 62-letnia "Babcia" powróci na mazowieckie tory, by nadal cieszyć pasażerów i fanów kolejnictwa, będąc żywym pomnikiem polskiej historii kolejowej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×