2019-05-07T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Licealiści w mundurach wyszkoleni jak żołnierze.

REKLAMA
REKLAMA

Skoki spadochronowe, nurkowanie, strzelanie czy walka wręcz. To tematy specjalistycznych zajęć w  liceach Centrum Naukowo-Biznesowego FENIKS. Od wrześnie szkoła otwiera swoją placówkę w OSTROŁĘCE. Wysoki poziom wyszkolenia uczniów doceniony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Biuro do Spraw Proobronnych MON delegowało uczniów Feniksa do udziału w wielkiej defiladzie Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”, która 3 maja przeszła ulicami Warszawy.

Mundurowe Licea Ogólnokształcące CN-B "Feniks" to 3-letnie szkoły ponadgimnazjalne i 4-letnie szkoły ponadpodstawowe o uprawnieniach szkoły publicznej, w których cykl nauczania kończy się egzaminem maturalnym. Szkoły Feniksa znajdują się w siedmiu miastach na terenie całej Polski,  w Białymstoku, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu. Nowy oddział szkoły powstaje właśnie w Ostrołęce. Siedziba  mieścić się będzie przy ul. Parkowej 6.

Uczniowie tego Liceum są członkami Związku Polskich Spadochroniarzy IX Oddziału w Płocku. Większość z nich to skoczkowie spadochronowi. Skoki oddawane są z wysokości 1200 m w taki sam sposób, jak robią to żołnierze z jednostek desantowo-szturmowych (static line). Otrzymują tytuł skoczka spadochronowego wraz z książeczką skoków. Co prawda, skoki odbywają się raz w roku, ale jest to tak wciągająca dyscyplina, że duża część uczniów decyduje się na kolejne skoki, które odbywają się podczas wakacji na lotnisku w Pile. Umiejętności zdobyte podczas kursu to przede wszystkim odpowiedzialność, dokładność i samodyscyplina, które przydadzą się w przyszłej pracy w służbach mundurowych.

W ubiegłym roku, wspólnie z nauczycielami, brali udział w ćwiczeniu wojskowym Anakonda 18, największym przedsięwzięciu szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2018 roku. Uczniowie Feniksa biorą również udział w programie MON "Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP". W ramach tego programu odbywają szkolenia specjalistyczne w jednostkach wojskowych.

Dzięki odpowiednio dobranej kadrze, systemowi prowadzenia zajęć oraz wysokim poziomie nauczania, szkoły FENIKS z Płocka, Olsztyna, Pułtuska oraz Kętrzyna należą do wąskiego grona liceów uczestniczących w programie Ministerstwa Obrony Narodowej dla certyfikowanych klas mundurowych. Dzięki współpracy z MON, uczniowie biorą udział w szkoleniach przygotowanych i prowadzonych przez żołnierzy. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu, głównie w obiektach szkoleniowych jednostek wojskowych.

– Jeśli i Ty chcesz połączyć naukę z przygodą, zapraszamy w nasze szeregi – zachęca dyrektor szkoły, ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot.

 

Więcej na www.szkolyfeniks.pl lub pod numerem 503-599-824.

 

Podania można składać w sekretariacie szkoły przy ulicy Parkowej 6, w budynku CKZiU.

 

 

kom. w st.spocz. Mariusz Gierula

Dyrektor ds. rozwoju CN-B "Feniks"

Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 5759