zdjecie 7109
zdjecie 7109
2020-03-13T14:23:26+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

List pasterski biskupa Janusza Stepnowskiego: Jak będą funkcjonować kościoły?

REKLAMA
REKLAMA
8
8
7

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski wystosował list pasterski w związku z zagrożeniem epidemiologicznym na terenie całego kraju. - Chcę mocno podkreślić, że my kapłani jesteśmy całkowicie do Waszej dyspozycji, służąc posługą sakramentalną i czynnym miłosierdziem - zapewnił. Publikujemy treść listu.

Umiłowani Bracia i Siostry w Chrystusie, Drodzy Diecezjanie!

Kolejny już raz w ostatnim czasie zwracam się do Was słowami listu pasterskiego. Chwila bowiem jest bardzo wyjątkowa, wymagająca od nas pełnego ufności zwrócenia się do naszego Pana i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, i jednocześnie braterskiej pomocy udzielanej sobie nawzajem w imię miłości.
 
Przeżywamy czas Wielkiego Postu, który w tym roku staje się szczególnymi rekolekcjami dla całego Kościoła. Nie zamkną się one w święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale będą trwały znacznie dłużej. Pan wzywana nas do głębokiej modlitwy i nawrócenia serca, do sakramentalnej spowiedzi, Komunii Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu - nie podczas wielkich zgromadzeń, ale w indywidualnym pokłonie przed Bogiem: bądź w domu rodzinnym, bądź, jeśli to możliwe, w parafialnej świątyni.
 
Moment jakichkolwiek podziałów istniejących w społeczeństwie zakończył się. Jednoczymy się i stajemy razem w obliczu tych trudnych wyzwań, troszcząc się o siebie nawzajem - zarówno wierzący w Boga, jak i niewierzący. Wszyscy jesteśmy wezwani do miłości. Jako ludzie wierzący wraz z modlitwą i pokutą mamy nieść nadzieję i pokój, ale także świadectwo czynnej miłości. Dla niewierzących ten czas jest również szczególnym momentem próby. Koncentrując się na tym co ludzkie, dają także świadectwo braterskiej miłości. Epidemia wzywa każdego z nas do wielkich gestów miłości i miłosierdzia, z zachowaniem należnej ostrożności, w posłuszeństwie wszystkim wskazaniom odpowiednich władz. W tym szczególnym momencie naszych dziejów jesteśmy jednym Narodem – Braćmi i Siostrami wezwanymi do wspólnego działania.
 
Módlmy się za tych, którzy już składają najwyższy dar miłosierdzia - lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, cały personel służby zdrowia, którzy często z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia, bez wahania niosą pomoc chorym i umierającym.
 
Jako wspólnota Kościoła wesprzyjmy w tym czasie modlitwą również tych, którzy nami rządzą, którzy podejmują tak ważne decyzje dla całego społeczeństwa. Prośmy Ducha Świętego o dar rozumu, mądrości i umiejętności w rozwiązywaniu trudnych problemów naszego życia.
 
Chcę mocno podkreślić, że my kapłani jesteśmy całkowicie do Waszej dyspozycji, służąc posługą sakramentalną i czynnym miłosierdziem.
 
Okoliczności, w jakich aktualnie się znajdujemy, wzywają nas, aby zrezygnować z tego, co do tej pory jawiło się jako normalne. Niewątpliwie jest to nadzwyczajny moment dla świata, Europy, naszej Ojczyzny, wszystkich rodzin i całego Kościoła.
 
Serdecznie proszę duszpasterzy i wiernych świeckich naszej Diecezji o modlitwę i wzajemne wsparcie w tym szczególnym czasie próby. Chciałbym, abyśmy dostosowując się do zaleceń, minimalizowali niebezpieczeństwo zarażenia się. Zachowajmy środki zwiększonej ostrożności, a przede wszystkim nie ulegajmy panice i zachowajmy spokój. Bóg jest nad wszystkim.
 
Pozostawiam indywidualnej rozwadze decyzję, czy Wasi najbliżsi pozostaną na czas Wielkanocy za granicą i w miejscach dotychczasowego pobytu. Odwiedzajmy siebie z roztropnością. Proszę wszystkich Diecezjan o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi pomocy, np. przy robieniu zakupów.
 
W dniu 12 marca br., zgodnie z zaleceniami Rady Stałej KEP, udzieliłem dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej  we Mszy św. (szczegóły na stronie diecezjalnej).
 
Zarządzam ponadto odwołanie parafialnych rekolekcji wielkopostnych, z jednoczesną sugestią dla Księży Proboszczów, aby w tym czasie zorganizowali całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi. Przypominam, że czas wypełnienia obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej trwa do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
 
Zostają także odwołane rekolekcje szkolne, rekolekcje zamknięte dla grup formacyjnych, spotkania wszystkich grup parafialnych i ponadparafialnych, spotkania dla narzeczonych (rozpoczęte lub mające się rozpocząć) i spotkania w parafialnych poradniach rodzinnych. W związku z tym narzeczeni, którzy nie mają ukończonego bezpośredniego przygotowania, a zbliża się termin ich ślubu, powinni zgłosić się do proboszcza parafii, w której będzie zawierany sakrament.
 
W tym okresie nie mogą odbywać się parafialne katechezy przygotowujące dzieci i młodzież do  Pierwszej Komunii św. i do bierzmowania.
 
Zachęcam, aby w tym czasie rodziny modliły się w domach, odmawiając Różaniec, odprawiając Drogę Krzyżową, albo śpiewając Gorzkie Żale. Radio Nadzieja przygotowało rekolekcje radiowe oraz transmisje Mszy św. i wieczorny program modlitewny.
 
W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
 
- kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny;
 
- przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii św. na rękę – tym bardziej jest to właściwe w obecnej chwili. W sytuacjach, w których nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej, zachęcam do Komunii duchowej;
 
- należy zrezygnować z całowania krzyża i relikwii. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon;
 
- znak pokoju przekazujemy przez skinienie głową, bez podawania ręki;
 
- zachęcam wiernych, aby poza liturgią - w miarę możliwości - nawiedzali kościoły na modlitwę osobistą:
 
- kościoły będą otwarte w ciągu dnia;
 
- kapłani zatroszczą się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu;
 
- duszpasterze, przy zachowaniu zasad higieny, będą odwiedzać chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
 
Jeszcze raz przypominam mój apel i zachętę do śpiewania podczas każdej Mszy św. suplikacji oraz podejmowanie postu w intencji oddalenia niebezpieczeństwa.
 
Siostra i Bracia, drodzy Kapłani, Osoby życia konsekrowanego, umiłowani Diecezjanie!
 
Każdego i każdą z Was, przez wstawiennictwo Matki Bożej Pięknej Miłości i Świętych Patronów naszej diecezji, polecam Miłosiernemu Bogu i w Jego Imię, wraz z Biskupem Tadeuszem, z serca błogosławię.
 
Janusz Stepnowski
Wasz Biskup
Łomża, dnia 13 marca 2020 r.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Eli, 22:24 13-03-2020,   15%
Jest mi smutno i ogarnia mnie trwoga że w tym trudnym czasie  Pan Jezus może być sam w kościele. Diabeł myśli że udało mu się oddalić wiernych od Boga.. Nie możemy dać mu satysfakcji.. Módlmy się i korzystajmy z przekazów medialnych
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 10:10 14-03-2020,   17%
Tak smutny czas - ale trzeba przetrwać z myślą,że Pan Bóg jest wszędzie a przede wszystkim ma być w naszych sercach ,myślach i uczynkach .A jak człowiek tak się zastanowi to najwięcej modli się w domu .Spokój a niebawem będzemy uczestniczyć we mszach na żywo . A w przekazach jest tyle przepięknych pieśni ,modlitw i bardzo pouczających kazań.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:31 14-03-2020,   65%
Dorośnijcie!
Nie ma żadnej bozi, to bajki dla dzieci.
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 10:56 14-03-2020,   20%
Dla ciebie nie ma  , spoko . Nikt nikogo ,nawet Pan Bóg na siłę nie zbawia . Wypowiada się Biskup do ludzi wierzącym daj im odrobinę spokoju .
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:08 14-03-2020,   70%
@~Barbara To m.in. dzięki takim prymitywom jak ty ta zaraza tak się rozprzestrzenia.
Bo d**** jeden z drugim musi iść do kościółka, bo "... pan Jezus taki samotny w pustym kościele".
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 10:39 14-03-2020,   38%
Trudno mi uwierzyć, że to, co się dzieje,  jest rzeczywistością. Ale musimy ją przyjąć z pokorą i zadać pytanie - dlaczego? Może to będzie czas na refleksję całej ludzkości nad tym, co uczyniliśmy Ziemi i sobie nawzajem. Oto okazało się, że musimy przestać latać samolotami, przestać się przemieszczać, wkrótce będziemy musieli ograniczyć swoje potrzeby do niezbędnych. A przedtem tyle żywności się marnowało. Ludzkość musi  zrozumieć, że wobec takiego zagrożenia wszyscy jesteśmy równi, tak samo słabi. Musimy też sprawdzić się jako solidarni z najsłabszymi, bezbronnymi. Może po to jest ta pandemia - dla odrodzenia się ludzkości mądrzejszej, bardziej współczującej, solidarnej i chcącej żyć godziwie. A modlitwa jest słyszana zewsząd. Trzymajmy się razem, choć oddaleni. Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 10:59 14-03-2020,   23%
@~Barbara Tak - czas zadumy refleksji nad sobą ,bliżnim i przyrodą  . Wspierajmy się dobrym słowem tak jak czyni to Pani .
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28