eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Liturgia ku czci błogosławionej Karoliny Kózkówny

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Dnia 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie, Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze młodziutką męczennicę Karolinę Kózkę. W swoim krótkim, 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego. Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza. W kościele polskim jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a decyzją biskupów polskich zebranych na 363. Zebraniu Plenarnym KEP w Tarnowie, patronką młodzieży polskiej obok św. Stanisława Kostki. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne, Debaty Walentynkowe i wiele innych.
Od kilku lat Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej organizuje 18 listopada uroczystą liturgię ku czci swojej patronki, w trakcie której młodzież przyjmuje „obrączkę czystości bł. Karoliny”.

Co to jest?
„Obrączka czystości” jest znakiem poszukiwania konkretnej wartości w życiu, a zwłaszcza prawdziwej przyjaźni i czystej miłości, wyrazem zaufania we wstawiennictwo bł. Karoliny, a także zewnętrznym znakiem, że mimo swoich słabości jesteśmy w stanie dochować wierności wartościom, którymi żyła oddając życie bł. Karolina.

Kto może przyjąć „obrączkę bł. Karoliny”?
Obrączkę mogą przyjąć osoby, które maja ukończone 16 lat i czują w sercu pragnienie życia w czystości przedmałżeńskiej. Przygotowaniem do tego wydarzenia jest udział w dniu skupienia, który odbędzie się dnia 14 listopada 2015 r. w Ostrożnem.

Kiedy można ją przyjąć?
Dnia 18 listopada br. w Katedrze Łomżyńskiej podczas Mszy świętej o godz. 18:00.

Jak brzmi treść przyrzeczenia?
– Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o jego miłości i było znakiem przyszłego Królestwa?
– Czy chcesz przy pomocy łaski Bożej i wstawiennictwa błogosławionej Karoliny troszczyć się o czystość duszy i ciała?
– Czy chcesz trwać w czystości przedmałżeńskiej, by podobać się Bogu i zachować tę czystość Jemu samemu, bądź osobie z którą Cię Bóg w przyszłości złączy węzłem małżeńskim?

Zgłoszenia i szczegóły odnośnie w/w wydarzenia na stronie www.ksm-lomza.pl

Więcej o: Wieczór chwały

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×