zdjecie 1675
zdjecie 1675
2013-10-03T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Łodziska: Śmiertelny wypadek. Samochód zderzył się z łosiem. Nie żyje 28-letni mężczyzna [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KMP Ostrołęka
REKLAMA

Młody mieszkaniec powiatu ostrołęckiego zginął na miejscu, po tym jak prowadzony przez niego osobowy vw zderzył się z przebiegającym przez jezdnię łosiem. Do szpitala zabrana została ranna 29-letnia pasażerka. Zderzenia z rozpędzonym autem nie przeżył również łoś, który nieoczekiwanie wbiegł na jezdnię.

- Tuż przed godziną 19:00 dyżurny ostrołęckiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Do wypadku miało dojść w Łodziskach na trasie krajowej K-53. Według wstępnych ustaleń kierując VW, mieszkaniec powiatu ostrołęckiego jadąc w kierunku Kadzidła zderzył się z przechodzącym przez jezdnie łosiem. Niestety w wypadku zginał kierujący. Do szpitala zabrano pasażerkę pojazdu. Ruch na drodze krajowej był zablokowany do godziny 22:30 – poinformował nas Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce.

Postępowanie w powyższej sprawie prowadzą policjanci wydziału kryminalnego. W zabezpieczaniu miejsca wypadku oraz usuwaniu jego skutków udział brały także 3 zastępy straży pożarnej z Ostrołęki oraz Lelisa.

Trzy podobne zdarzenia miały miejsce na Mazowszu w przeciągu ostatnich dni. Do groźnego wypadku drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia doszło na krajowej „siódemce" w miejscowości Dobrut, w powiecie szydłowieckim. Przebiegający przez jezdnię duży łoś został najechany przez osobowego renaulta, którym podróżowała czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi. Uderzenie w zwierzę spowodowało obrażenia głowy u kierującego oraz poważne uszkodzenia pojazdu.

Z kolei w powiecie żyrardowskim miały miejsce dwa tego typu zdarzenia. W miejscowości Tartak, łoś przebiegający na drugą część lasu wbiegł wprost pod nadjeżdżające audi. Inne zdarzenie miało miejsce w miejscowości Wiskitki. Tym razem zwierzę zderzyło się z ciężarówką. W tych przypadkach ludzie nie ucierpieli.

„Sprawcą" tych zdarzeń za każdym razem był łoś wyskakujący z lasu na jezdnię. Jednak kierujący pojazdami jadąc drogami, które prowadzą przez kompleksy leśne powinni brać pod uwagę, że zwłaszcza nocą mogą się spotkać z taką sytuacją i przewidzieć ją. Podróżując samochodem koniecznie należy zwracać uwagę na oznakowanie. W miejscach oznaczonych ostrzegawczym znakiem drogowym - A18B - „dzikie zwierzęta". Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, widząc ten znak mamy obowiązek do zachowania szczególnej ostrożności. Zdrowy rozsądek też podpowiada, że najlepiej jest po prostu zwolnić.

Jednak nawet, gdy nie napotkamy takiego oznakowania, to jadąc przez las warto jechać wolniej i zachować ostrożność. Poruszając się z odpowiednią prędkością mamy szanse na wyhamowanie pojazdu, a jeżeli okaże się to niemożliwe, to mniejsza prędkość pozwoli zminimalizować skutki takiego zderzenia. Waga dorosłego łosia może przekraczać 700 kg, a wiec uderzenie w taki obiekt przy dużej prędkości może mieć fatalne skutki dla podróżujących pojazdem osób.

Warto też pamiętać, że zwierzętom rzadko udaje się przeżyć zderzenie z samochodem...

Źródło: eOstrołeka.pl/KMP Ostrołęka/KWP Radom
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4  5  6 dk7
dk8  9  10  11  12  13  14
dk15  16  17  18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
×