2014-02-25T16:04:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomża: Ekologiczna żywność w szkołach i przedszkolach?

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. lomza.plfot. lomza.pl
REKLAMA
zdjecie 5131

Łomża uczy się zdrowych pomysłów. Niemal 20 tys. dzieci je posiłki przyrządzone z ekologicznych produktów, są one bezpłatne w szkołach i przedszkolach, bo opłacane z podatków. W szkołach nie ma sklepików, nie ma więc słodyczy, chipsów i słodzonych, gazowanych napojów.

To od kilku lat rzeczywistość w szwedzkim Sodertalje, partnerskim mieście Łomży, które jest liderem projektu „Dieta dla Zielonej Planety”. W poniedziałek przedstawiciele tamtejszego ratusza odwiedzili nasze miasto. Gości przyjęła Zastępca Prezydenta Mirosława Kluczek.

Głównym celem projektu jest zmiana nawyków żywieniowych ludzi, zainteresowanie zdrową żywnością, pobudzenie rozwoju rolnictwa ekologicznego, a przez to promowanie lokalnych produktów. - Ale zmiana jedzenia może spowodować sporo korzystnych zmian w rolnictwie, wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza – mówił na spotkaniu z Panią Prezydent Daniel Dworetsky z Urzędu Miasta w Sodertalje. Wraz z Sarą Jervfors odwiedził nową stołówkę w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży oraz Publiczne Przedszkole nr 8 w Łomży, które jako pierwsze w mieście przystąpiło do ekologicznego projektu i dba o zdrowe żywienie swoich podopiecznych. Zaplanowano również wizytę w gospodarstwie państwa Grabowskich, które zaopatruje łomżyńskie przedszkole w ekologiczne produkty. W spotkaniach uczestniczył przedstawiciel Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który informował o możliwościach współpracy z gospodarstwami ekologicznymi w regionie.

Projekt współpracy międzynarodowej „Dieta dla Zielonej Planety” rozpoczął się w grudniu 2013 roku, zakończy się 31 marca 2014 roku. Realizowany jest w ramach Programu URBACT II z EFRR. Jego liderem jest szwedzkie miasto Sodertalje, parterami, oprócz Łomży – Moletai na Litwie i Mollet del Valles w Hiszpanii. Łomża została zaproszona do udziału w projekcie przez partnera ze Szwecji, głównie w związku z usytuowaniem Miasta w regionie rolniczym i potencjalnymi możliwościami podjęcia działań proekologicznych i agroturystycznych. W ramach projektu Miasto Łomża przygotuje konferencję na temat ekologii i zdrowia. Wyda również książkę kucharską z przepisami na zdrowe posiłki dla dzieci, która zostanie przetłumaczona na język angielski.

Źródło: Urząd Miejski w Łomży
REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×