2013-01-07T17:32:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomża: Jest umowa na dofinansowanie remontu Domku Pastora

REKLAMA
zdjecie 2902
zdjecie 2902
fot. lomza.plfot. lomza.pl
REKLAMA
Łomża: Dawna plebania kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Krzywe Koło w Łomży stanie się centrum aktywności turystycznej i kulturalnej. Przed południem w Urzędzie Miejskim w Łomży umowę na dofinansowanie remontu Domku Pastora Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podpisał z członkiem Zarządu Województwa, Jackiem Piorunkiem.

Remont zabytkowego obiektu pochłonie niemal 3,5 mln zł., w tym prawie 3 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
- Domek Pastora, to zabytkowy budynek, który wkrótce stanie się obiektem wielofunkcyjnym. Wymaga gruntownego remontu i przystosowania do funkcji biznesowej, kulturoznawczej i  turystycznej - mówił Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Podziękował wicemarszałkowi województwa za popieranie działań zmierzających do rozwoju miasta.

- Cieszę się, że budynek zostanie gruntownie wyremontowany, że powstanie w nim Centrum Informacji Turystycznej w prawdziwego zdarzenia, że będzie on służył kulturze i stanowił dobre zaplecze dla imprez odbywających się na muszli koncertowej – mówił podczas spotkania członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. Przyznał, że sfinalizowanie remontu obiektu jest dla niego istotne z przyczyn również osobistych. - Jestem parafianinem kościoła Ojców Kapucynów, tak więc Domek Pastora wkomponowuje się w mój życiorys – przyznał wicemarszałek. Obecnych na spotkaniu dziennikarzy poinformował, że remont jest czwartym projektem Miasta Łomża, finansowanym w ramach działania 3.1. RPO WP, tj. Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Wcześniej Miasto sięgało po środki na modernizację stadionu miejskiego, budowę pływalni i nadnarwiańskich bulwarów. - Dodając rozbudowę i modernizację parku i dworku Lutosławskich w Drozdowie, jest to już piąty projekt w ramach osi trzeciej RPO w tym regionie – podkreślał Jacek Piorunek. Projekt „Domek Pastora – centrum aktywności turystycznej i kulturalnej” jest jednocześnie 55 przedsięwzięciem realizowanym w mieście Łomża w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, przez samorząd, ale też inne podmioty. - Ogólna wartość tych projektów sięga 280 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi 160 mln zł – wyliczał Jacek Piorunek.
Prace remontowe Domku Pastora obejmą m.in.: renowację dachu, remont elewacji i prace wokół budynku, wykonanie szybu windowego, montaż windy i podjazdu dla osób niepełnosprawnych, wykonanie parkingu, dojazdu i chodników. Zostaną wymienione instalacje: elektryczna i wodno-kanalizacyjna, wykonany kominek i piec kaflowy wewnątrz Domku Pastora, a w końcowym etapie zostaną zakupione meble i projektory filmowe.
Wewnątrz Domu Pastora zostanie urządzona sala konferencyjna, w której będą mogły odbywać się spotkania motywacyjne, szkolenia biznesowe oraz warsztaty upowszechniające umiejętności reprezentowane przez np. przedstawicieli ginących zawodów regionu. Placówka ma zajmować się też organizacją zielonych szkół i warsztatów dla studentów, przygotowywać warsztaty fotograficzne i wycieczki szlakiem tematycznym. Projekt zakłada również zakup pięciu infomatów wraz z komputerem i skanerem. Na terenie miasta zainstalowanych będzie 5 paneli LCD w najatrakcyjniejszych punktach związanych z obsługą i ruchem turystycznym.

[źródło: lomza.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
lipiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
 4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
 11  12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
 18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23  24
 25  26 dk27 dk28 dk29  30 dk31
×