2017-03-27T14:33:24+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomżyński prezydent inicjuje akcję sadzenia drzewek

REKLAMA
fot. lomza.plfot. lomza.pl
REKLAMA
1
0
1

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski inicjuje akcję sadzenia drzewek wśród uczniów szkół miejskich. Wśród pierwszych szkół, które zgłosiły chęć udziału w akcji są Szkoła Podstawowa nr 10 i Publiczne Gimnazjum nr 1. Sadzenie drzewek planują przeprowadzić 21 kwietnia z okazji Dnia Ziemi. Ale to nie jedyne działania podejmowane przez władze miasta w zakresie powiększania terenów zielonych w naszej miejscowości.

Prezydent Chrzanowski zaproponował dyrektorom łomżyńskich szkół udział w akcji mającej na celu sadzenie drzew na terenach szkolnych. Akcja ma mieć charakter edukacyjny dla uczniów, ale również pozytywnie wpłynąć na ilość nowych roślin znajdujących się przy placówkach oświatowych. Po zebraniu deklaracji od dyrekcji skalkulowane zostaną koszty zakupu roślin i przeprowadzenia nasadzeń, a zakres akcji w tym roku zostanie dostosowany do możliwości finansowych budżetu miasta na 2017 rok.

To nie jedyne działania mające na celu zwiększenie ilości drzew w mieście. Przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego, czy scaleniach nieruchomości w miarę możliwości wyznaczane są miejsca pod tereny zielone. Jednym z przykładów jest zmiana przebiegu ulicy Winiarskiego, gdzie został opracowany projekt zagospodarowania terenu przy ulicy Puławskiego w Łomży, a dziś rozpoczęły się prace przygotowujące ten teren do nasadzeń. W najbliższych tygodniach Zakład Zieleni Miejskiej posadzi tam 76 drzew i krzewów, wśród których będą brzozy, graby, jarzęby, żywotniki, derenie, forsycje, irgi, jaśminowce i tawuły.

Kolejnym przedsięwzięciem mającym za zadanie zwiększenie ilości drzew w mieście jest modernizacja Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. W minionych latach wykonano w nim nowe alejki, oświetlenie, uporządkowano teren. Obecnie władze miasta starają się pozyskać dofinansowanie m.in. na urządzenie nowej zieleni poprzez wprowadzenie nasadzeń drzew, grup krzewów, pnączy, bylin oraz traw na tym terenie.

– Pomysł był krytykowany przez wiele osób. Długo musiałem do niego przekonywać też niektórych radnych. Jestem jednak pewien, że pośród dużych blokowisk już niebawem powstanie park z prawdziwego zdarzenia, na którym osoby starsze i rodziny z dziećmi będą mogły miło spędzać czas  – mówi prezydent Chrzanowski.

W ostatnim czasie podnoszony był temat wycinki drzew związany z przebudową dróg w mieście. Często powodowane jest to ich stanem zdrowotnym, nowym przebiegiem ciągów pieszych i komunikacyjnych, czy też lokalizacją różnego rodzaju instalacji. W przypadku modernizacji ulicy Podlesnej i Piaski około 20 drzew przeznaczonych pierwotnie do wycinki zostało przesadzonych przez jednego z mieszkańców na prywatną posesję. Również przy ulicy Polowej, po ponownej weryfikacji projektu przez urzędników, udało się ocalić około 40 drzew, z których część pozostanie na swoich dotychczasowych miejscach, a reszta będzie przesadzona w nową lokalizację.

Warto podkreślić, że nie na każdą wycinkę urzędnicy się godzą. Pod wnioskiem o ścięcie drzewa przy ul. Podleśnej przy okazji modernizacji tej drogi podpisało się kilku mieszkańców. Drzewo jednak jest w dobrym stanie zdrowotnym, nie koliduje z realizowaną inwestycją, nie zagraża też bezpośredniemu otoczeniu, dlatego zdecydowano o jego pozostawieniu.

Źródło: lomza.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×