2017-05-24T19:12:19+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Łyse: Uroczystości szkolnego jubileuszu z udziałem Jerzego Hoffmana [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2911
fot. UG w Łysychfot. UG w Łysych
REKLAMA
4
1
0

Społeczność Szkoły Podstawowej w Łysych obchodziła niezwykły jubileusz. 50 lat temu otrzymała imię Henryka Sienkiewicza, zaś 30 lat temu nadano placówce sztandar. Uroczystości jubileuszowe zaszczycił swoją obecnością znakomity polski reżyser filmowy, Jerzy Hoffman.

Obchody jubileuszu to okazja, by wrócić pamięcią do tamtych dni i okazać wdzięczność wszystkim osobom, dzięki którym szkoła nosi zaszczytne imię Henryka Sienkiewicza. Placówka jako jedyna w gminie Łyse poszczycić się może sztandarem, znakiem łączący uczniów obecnych z tymi, którzy opuścili już progi tej szkoły i z tymi, którzy do niej przybędą.

Do jubileuszu przygotowywano się już od dawna. Dokonano podsumowania pracy szkoły w ostatnich latach i udokumentowano, wydając Okolicznościowy Biuletyn Informacyjny „Nasza szkoła”, który przypomina historię placówki i prezentuje wydarzenia z ostatnich lat. Zorganizowano także konkursy powiatowe: plastyczny dla uczniów kl. I-III „Projekt okładki do powieści „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza””, plastyczny dla uczniów kl. IV-VI „Projekt okładki do wybranej noweli H. Sienkiewicza” oraz czytelniczy dla uczniów kl. IV-VI „Wśród nowel H. Sienkiewicza”.

W Dzień Patrona już od samego rana panowała niesamowita atmosfera. Z rana uczniowie szkoły i uczniowie ze szkół okolicznych wykazywali się znajomością nowel Sienkiewiczowskich. Przed południem zaś wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przyjazd gości. Na uroczystości przybyły m.in. delegacje szkół im. H. Sienkiewicza z Kolna (ze sztandarem) i z Przasnysza. Swoją obecnością zaszczycili placówkę  również Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak - Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Stanisław Kubeł - Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Stanisław Lipka - Radny Powiatu Ostrołęckiego, Jerzy Ksepka - Wójt Gminy Łyse, Radni Gminy Łyse  oraz przedstawiciele instytucji i firm współpracujących ze szkołą. Przed uroczystością pojawił się także gość honorowy - reżyser i scenarzysta filmowy - Jerzy Hoffman.

O godz. 12.00 rozpoczęła się główna uroczystość. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i złożeniu przyrzeczenia przez uczniów, dyrektor szkoły - Jan Drężek, w swoim przemówieniu przypomniał, jak zrodziła się idea nadania szkole imienia, a potem sztandaru. Jednocześnie wyraził podziękowanie tym, którzy wspierali tę szlachetną inicjatywę. Został odczytany list Krystyny Bałdygi, pomysłodawczyni akcji „Zdobywamy sztandar”.

Program artystyczny zapoczątkowała prezentacja multimedialna, przedstawiająca fragmenty ze szkolnych kronik oraz zdjęcia współczesne. Później zatańczono poloneza, wprowadzając wszystkich w podniosły i uroczysty nastrój. Uczniowie wcielając się w rolę Sienkiewicza i dziennikarza, przeprowadzającego wywiad z pisarzem, przedstawili zebranym scenkę, przybliżając w ten sposób postać Litwosa. Zaśpiewano pieśni, pochodzące z ekranizacji utworów H. Sienkiewicza przy jednoczesnym wyświetlaniu zdjęć z tych właśnie filmów.

Uczniowie z Łysych czują się niezwykle blisko związani z regionem i tradycją kurpiowską. Dlatego też, szkolny zespół folklorystyczny „Łysoziańskie Nuty” zaprezentował pieśni i tańce kurpiowskie. Zostały one entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.

W czasie uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursów. Laureaci odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk zaproszonych gości. A laureatami zostali:

w kat. konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III „Projekt okładki do powieści „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza””:
I miejsce - Kamil Taradejna (SP w Białusnym Lasku),
II miejsce - Julia Pieńkos (SP w Białusnym Lasku),
III miejsce - Wiktoria Pieńkos (SP w Białusnym Lasku),
wyróżnienie - Amelia Rolka (SP im. H. Sienkiewicza w Łysych), Zuzanna Rolka (SP im. H. Sienkiewicza w Łysych);

w kat. konkurs plastyczny dla uczniów kl. IV-VI „Projekt okładki do wybranej noweli H. Sienkiewicza”:
I miejsce - Dominika Marciniak (SP w Wąsoszach),
II miejsce - Marcin Załęski (SP w Lipnikach),
III miejsce - Maja Brudzińska (SP w Wąsoszach),
wyróżnienie - Oliwia Lisek (SP im. H. Sienkiewicza w Łysych), Daria Kuzia (SP w Krysiakach);

w kat. konkurs czytelniczy dla uczniów kl. IV-VI „Wśród nowel H. Sienkiewicza”:
I miejsce - Julia Gnoza (SP w Myszyńcu),
II miejsce - Wiktoria Wiśniewska (SP w Wydmusach)
III miejsce - Wiktoria Szok (SP im. St. Krupki w Łączkach),
wyróżnienia - Oliwia Ropiak (SP w Myszyńcu), Aleksandra Szymczyk (SP im. Stacha Konwy w Dębach), Marcin Załęski (ZS w Lipnikach).

Miłą niespodziankę sprawili szkole Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, którzy w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyli Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Łysych Medal Pro Masovia. To okolicznościowe wyróżnienie nadawane jest za całokształt działalności publicznej i realizację zadań przyczyniających się do kulturalnego i społecznego rozwoju Mazowsza.

Przemawiający później goście wyrażali podziw dla osiągnięć, dokonań i działań szkoły. W wystosowanych z tej okazji listach gratulacyjnych, złożonych na ręce dyrektora, zawarli podziękowania za pielęgnowanie w młodych ludziach najwyższych wartości i idei oraz pogłębianie wiedzy i rozwijanie zainteresowań. Niezwykle ciepłe słowa padły z ust gościa honorowego - Jerzego Hoffmana, który życzył wszystkim młodym ludziom „szerokiej, prostej drogi życiowej”. Prosił, aby pielęgnować tak ważne wartości, jak patriotyzm i oddanie Ojczyźnie, bo jak określił metaforycznie „jaki zaczyn, taki chleb”.

Na zakończenie wszyscy zebrani udali się na zewnątrz, aby zasadzić Dąb Pamięci, który przyszłym pokoleniom będzie przypominał o jubileuszu obchodzonym przez szkołę w 2017 roku.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11  12 dk13 dk14
 15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×