eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Majówka 2021" w Ostrołęce. Dzień po dniu

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. Paweł Kuskowskifot. Paweł Kuskowski
REKLAMA

To będzie kolejna "majówka" w reżimie sanitarnym. Obostrzenia epidemiczne wykluczają organizację dużych imprez i wydarzeń z udziałem większej liczby uczestników. Nie oznacza to jednak, że w Ostrołęce 1, 2 i 3 maja nic nie będzie się działo. Przedstawiamy weekendowe wydarzenia dzień po dniu.

 Od 1 do 3 maja w godzinach wieczornych będzie można podziwiać biało-czerwoną iluminację świetlną na budynku Urzędu Miasta Ostrołęki i Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

 W sobotę 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, potocznie nazywanym "Świętem Pracy". Jest to święto państwowe, obchodzone w Polsce od 1950 roku. W wielu krajach jest to dzień wolny od pracy.

 W Ostrołęce tego dnia - zwyczajowo od wielu już lat - grupa działaczy lewicowych gromadzi się pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Ziemi Ostrołęckiej poległym za wolność Ojczyzny. Monument znajduje się u zbiegu ulic Hallera i Piłsudskiego. Tu uczestnicy składają kwiaty i zapalają znicze i na tym uroczystości "pierwszomajowe" zwykle się kończą. W tym roku - jak udało nam się ustalić, będzie podobnie.

 W niedzielę, 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W tym dniu wywieszamy wszędzie, gdzie to możliwe flagę państwową. Flagę będzie można otrzymać bezpłatnie od władz miasta w godzinach od 12 do 14 na placu Bema przed budynkiem ratusza.

 Punktualnie w południe zaplanowano też wspólne odśpiewanie hymny państwowego przez osoby, które odwiedzą punkt, gdzie wydawane będą biało-czerwone flagi.

 W poniedziałek, 3 maja o godz. 9.30 przed Pomnikiem-Mogiłą Czwartaków Poległych w Bitwie 26 maja 1831 r. przy ul. Stanisława Staszica odbędzie się symboliczna uroczystość z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 Delegacje złożą kwiaty pod monumentem poświęconym pamięci bohaterskich powstańców listopadowych poległych w Bitwie pod Ostrołęką w 1831 r., którzy aktywnie powoływali się na dziedzictwo Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r.

 Z uwagi na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne uroczystość odbędzie się przy ograniczonej liczbie uczestników oraz bez wydarzeń towarzyszących.

 O godz. 10.00 w kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce odbędzie się okolicznościowe nabożeństwo, po zakończeniu którego również zostaną złożone wieńce. Ze względu na ograniczenia oraz sytuację epidemiczną w kraju zachęcamy do oglądania transmisji online z mszy świętej. Transmisja będzie dostępna od godz. 10.00.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×