eOstroleka.pl
Region,

Maków Mazowiecki ma 600 lat

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. mazovia.pl/Elim Sawickifot. mazovia.pl/Elim Sawicki
REKLAMA

Maków Mazowiecki należy do najstarszych osad na Mazowszu. Stanowił punkt na szlaku handlowym na Ruś, Litwę i Jaćwież. Obok, na lewym, wysokim brzegu rzeki Orzyc, wznosił się gród warowny, przekształcony następnie w zamek książęcy i królewski. W roku 1421 Maków otrzymał prawa miejskie z nadania księcia mazowieckiego  Janusza I. Przywilej lokacyjny zwalniał mieszczan od opłat celnych na terenie Mazowsza i zapewniał im wolny handel. Pod koniec XV w. stanął tam murowany kościół pw. Bożego Ciała oraz plebania. Świątynia stoi do dziś i jest najcenniejszym zabytkiem miasta.

Dziewiętnastowieczny Maków Mazowiecki w połowie był zamieszkały przez ludność wyznania mojżeszowego. Makowska jesziwa (wyższa szkoła religijna) była jedną z najbardziej znanych w kraju, a miejscowy kahał (gmina żydowska) – jedną z największych na Mazowszu.

Dzisiaj spacerując ulicami Makowa, możemy natrafić na pamiątki po świecie, którego już nie ma. Są to: łaźnia rytualna przy ul. Przasnyskiej, dom kahalny i bożnica bractwa „Bet Hamidrasz” przy ul. Zielony Rynek. Na terenie dworca PKS, zorganizowanego w miejscu dawnego kirkutu, znajduje się Lapidarium – pomnik poświęcony pamięci makowskich Żydów wymordowanych przez Niemców w czasie okupacji. Zbudowany jest z fragmentów kamiennych płyt nagrobkowych zebranych z różnych miejsc w mieście.

Obecnie podstawą gospodarki w mieście są małe i średnie firmy. Około 90 proc. zarejestrowanych w Makowie Mazowieckim biznesów prowadzonych jest przez osoby fizyczne. Najwięcej podmiotów gospodarczych działa w sekcji handlu hurtowego i detalicznego, w branży budowlanej czy transporcie.

Maków Mazowiecki to wyjątkowe miasto i już 600-letnie! – mówił marszałek Adam Struzik. – Właśnie rozpoczęło się wielkie świętowanie. Serdecznie gratuluję Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich. To najlepsza okazja, by uhonorować miasto dyplomem uznania. Maków Mazowiecki jest jednym z najstarszych miast na północnym Mazowszu z bardzo ciekawą historią. Od chwili nadania 15 czerwca 1421 r. przywileju lokacyjnego rozwijało się jako ważny ośrodek gospodarczy w tej części regionu. Obecnie Maków Mazowiecki – „Miasto Dwóch Kultur” – z dumą pielęgnuje swój dorobek historyczny.


Marszałek wyróżnił burmistrza Tadeusza Ciaka Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi w działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Mam nadzieję na naszą dalszą, efektywną współpracę i realizowanie wielu kolejnych działań na rzecz budowania samorządności oraz poczucia bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców naszego regionu


– dodał marszałek.

Rozpoczęcie obchodów uświetnił też koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W programie obchodów występ 25 czerwca Teatru Kultureska „Bajeczna Fiesta”, Carola Markowskiego oraz Alicji Majewskiej (wraz z Włodzimierzem Korczem i grupą Warsaw String Quartet, 26 czerwca na gości czekają NeoKlez i kino plenerowe „Jojo Rabbit”, a już następnego dnia wystąpi raper Kękę.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×