2021-09-29T10:45:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, KORONAWIRUS

Mamy 1234 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Czy czeka nas kolejny lockdown?

REKLAMA
zdjecie 4840
zdjecie 4840
REKLAMA
2
3
17

Koronawirus. Mamy 1234 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Kiedy wprowadzone zostaną kolejne restrykcje? Znamy stanowisko ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w tej sprawie. Zobacz co nas czeka w najbliższym czasie.

W środę 29 września, Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim wykonano 77 testów. Wykryto jeden przypadek zakażenia w powiecie.

W Polsce przekroczyliśmy granicę 1000 zakażeń. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się nowych obostrzeń. Co dziś minister zdrowie mówi e tej sprawie.

Mimo że przekraczamy granicę 1000 zakażeń dziennie to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach. Liczby te nie są takim zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować drastyczne decyzje – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował w Radiu Plus, że w środę zanotowaliśmy ponad 1200 nowych zakażeń koronawirusem.

"Liczby te nie są z mojego punktu widzenia takimi poziomami zagrożenia dla zdrowia publicznego i wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje" – powiedział minister zdrowia, pytany o możliwe zaostrzenie obostrzeń.

Minister poinformował, że trzy powiaty z województwa lubelskiego "powinny być w strefie żółtej". "Ale naprawdę, trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument za tym, żeby podejmować drastyczne decyzje" – dodał.

Pytany o ponowne wprowadzenie podziału na strefy, Niedzielski podkreślił, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej.

"Będziemy patrzyli również na hospitalizacje, a nie tylko na liczby zakażeń" – zapowiedział.

Zwracał przy tym uwagę, że mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300.

"Widać, że liczby zakażeń nie przekładają się proporcjonalnie na liczbę hospitalizacji" – dodał.

Szef resortu zdrowia powiedział, że w czwartej fali pandemii zmienia się nastawienie rządu do wdrażania restrykcji.

"Po pierwsze, widzimy, że przełożenie infekcji na hospitalizacje jest mniejsze, a po drugie, mamy takie przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych" – wskazywał.

Dodał, że obecnie obowiązujące limity nie uwzględniają i nie będą uwzględniały osób zaszczepionych.

"Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach" – podkreślił Niedzielski.

Minister zdrowia był również pytany o uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada i możliwe zamknięcie szpitali.

"Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny" – powiedział Niedzielski.

Szef MZ został zapytany o losy projektu pozwalającego weryfikować pracodawcom, czy pracownik jest zaszczepiony.

"Status tego projektu, który został przygotowany u mnie, w Ministerstwie Zdrowia, jest taki, że była dyskusja prowadzona na Komitecie Stałym Rady Ministrów, ten projekt został oceniony w ten sposób, że musimy jeszcze nad wieloma szczegółami popracować" – powiedział Niedzielski.

"Są też wątki pochodzące spoza dyskusji na Komitecie Stałym RM, a mianowicie wnioski rektorów o to, by rektorzy też mogli weryfikować, czy studenci są zaszczepieni" – mówił. "Analizujemy ten temat" – dodał.

PAP/eOstroleka.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×