zdjecie 1647
zdjecie 1647
2021-07-06T11:54:02+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, O TYM SIĘ MÓWI

Maratończyk z Rzekunia zginął podczas treningu w USA. Ten wypadek nie przeszedł bez echa

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0

Tragiczna śmierć pochodzącego z Rzekunia Henryka Gudelskiego spowodowała wzmożoną dyskusję w Stanach Zjednoczonych na temat obowiązujących tam przepisów dotyczących młodocianych przestępców. Prawodawcy planują omówić przestępstwa nieletnich na specjalnym spotkaniu, do którego dojdzie 7 lipca.

Przypomnijmy, 53-letni Henryk Gudelski, maratończyk pochodzący z Rzekunia, w ubiegły wtorek został śmiertelnie potrącony przez samochód w New Britain. Sprawcą był siedemnastoletni mężczyzna. Uciekał on ulicami miasta, po tym, jak wraz z kolegą ukradł portfel na stacji benzynowej. Nastolatek kierujący audi stracił panowanie nad autem, wjechał na chodnik, gdzie potrącił polskiego biegacza. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie.

17-latek, który jest sprawcą wypadku, to wielokrotny przestępca. W ciągu ostatnich 3,5 roku był aresztowany 13 razy, m.in. za kradzież samochodów, lekkomyślną jazdę, napaść z nożem czy posiadanie narkotyków. Jego kolejny wybryk, który niestety zakończył się tragicznie dla biegacza z Rzekunia, jest szeroko omawiany w amerykańskich mediach. Głos w sprawie śmierci polskiego sportowca zabrali również politycy.

- Wszyscy są po prostu w szoku. Jak można zostać aresztowanym 13 razy bez żadnych konsekwencji, a potem kogoś zabić? - pyta burmistrz New Britain Erin Stewart. Dodała, że społeczność New Britain jak najszybciej chce odpowiedzi na pytania, dlaczego doszło do tak tragicznego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł Henryk Gudelski.

W piątek przewodniczący Izby Reprezentantów Matt Ritter ogłosił, że 7 lipca odbędzie się spotkanie wśród przywódców Zgromadzenia Ogólnego w celu omówienia przestępczości nieletnich. Rękę na pulsie trzymają również polskie władze.

- Ci, którzy spowodowali śmiertelny wypadek samochodowy w New Britain, zabijając polskiego obywatela Henryka Gudelskiego, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - napisał w mediach społecznościowych Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Jak informują amerykańskie media, śp. Henryk Gudelski ukończył 40 maratonów, a przygotowywał się do swojego 41. biegu. Niestety, nie zobaczymy go już na trasie... Głęboko poruszona śmiercią biegacza jest Polonia w USA - w serwisie GoFundMe zebrano 10 tysięcy dolarów na pokrycie kosztów pogrzebu. Msza pogrzebowa za śp. Henryka Gudelskiego będzie odprawiona 10 lipca o godz. 11.00 czasu miejscowego w kościele św. Jana w mieście Manchester, w stanie Connecticut.

Śp. Henryk Gudelski na mecie maratonu Hartford w 2019 r.:

REKLAMA
zdjecie 1647

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×