zdjecie 5160
zdjecie 5160
2021-03-12T16:35:20+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Marszałek Mazowsza z wizytą w Ostrołęce. Kiedy ruszy szpital tymczasowy? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiegofot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
REKLAMA
2
5
26

Dziś marszałek Adam Struzik i przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia Krzysztof Strzałkowski oraz radny Mirosław Augustyniak odwiedzili mazowiecki szpital w Ostrołęce. Głównym celem wizyty była ocena przygotowania szpitala tymczasowego na przyjęcie pacjentów covidowych. Marszałek omówił także z dyrekcją placówki bieżącą sytuację epidemiologiczną w regionie.

Epidemia przybiera na sile – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Niepokojące są kolejne dzienne statystyki zachorowań na koronawirusa. Trzecia fala stała się faktem i dużym obciążeniem dla mazowieckich szpitali, które robią wszystko, aby stanąć na wysokości zadania. Dziś odwiedziłem szpital w Ciechanowie, a po południu placówkę w Ostrołęce. Duże podziękowania dla lekarzy i pracowników obu szpitali za zaangażowanie i ciężką pracę. Otwarcie szpitala tymczasowego w Ostrołęce jest bardzo potrzebne, gdyż zaczyna już brakować wolnych łóżek covidowych

– dodaje marszałek.

Wczoraj (11 marca br.) odbyło się spotkanie przedstawicieli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce i Orlenu. W jego trakcie przekazano przedstawicielom Orlenu informację o decyzji wojewody mazowieckiego z 8 marca 2021 r. o konieczności uruchomienia szpitala tymczasowego. Do tej pory placówka miała charakter szpitala pasywnego – do uruchomienia w sytuacji zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19, a dyrektor ostrołęckiego szpitala nie miał podpisanej umowy z rządową spółką przekazującej w użyczenie czy też inną formę władania szpitala tymczasowego.

Po otrzymaniu decyzji Wojewody o otwarciu Szpitala Tymczasowego, wystosowałem pismo informujące o aktualnej sytuacji

– mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Nie mieliśmy dostępu do szpitala prócz punktu szczepień zlokalizowanego na jego terenie, a więc nie posiadaliśmy wiedzy o jego wyposażeniu. Wczoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKN Orlen i aktualnie trwa doposażanie szpitala w niezbędny sprzęt. Mamy nadzieje, że przy wspólnym wysiłku z Orlenem uda się tak przygotować placówkę, aby uruchomić i móc przyjąć pierwszych pacjentów już 17 marca

– dodaje.

Od wczoraj trwa inwentaryzacja wyposażania i sprzętu szpitala tymczasowego, która jest prowadzona przez pracowników szpitala w Ostrołęce. Dostarczenie i uruchomienie brakującego sprzętu leży po stronie Orlenu, którego przedstawiciele zobowiązali się do uzupełnienia braków sprzętowych oraz ewentualnego dostosowania szpitala do przyjęcia pierwszych pacjentów zarażonych koronawirusem. Prace są bardzo intensywne i zmierzają do jak najszybszego uruchomienia placówki. Aktualnie trwa także rekrutacja personelu medycznego.

- Uruchomienie szpitala tymczasowego planowane jest na 17 marca – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego i dodaje:

Przybywa pacjentów covidowych i potrzebne są szpitale, które zapewnią im rzeczywistą pomoc.

W szpitalu tymczasowym w Ostrołęce przygotowane są 192 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 20 łóżek intensywnej terapii. Sytuacja jest bardzo poważna – zaznacza przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia Krzysztof Strzałkowski. – Dziś w Ostrołęce chcemy przekonać się jak przygotowany jest szpital tymczasowy, aby pomagać pacjentom. Na całym Mazowszu brakuje miejsc covidowych, a chorych przybywa. Szpital tymczasowy jest gotowy od dawna, a blisko 200 dodatkowych łóżek jest pilnie potrzebnych. Dlatego placówka powinna być uruchomiona jak najszybciej – dodaje.

Aktualnie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce hospitalizowane są 63 osoby z pozytywnym wynikiem na koronawirusa.

REKLAMA
zdjecie 5160
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×