eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Marzec w Miejskiej Bibliotece Publicznej

REKLAMA
zdjecie 8989
zdjecie 8989
REKLAMA

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają w marcu.

Czwartek, 5 marca godz. 12.00, MBP  ul. Głowackiego 42 - Debata pt. Henryk Syska. Syn tej ziemi.
Debata odbędzie się z udziałem prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i dr. hab. Karola Samsela (Uniwersytet Warszawski).
Debata inauguruje obchody Ostrołęckiego Roku Henryka Syski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Piątek, 6 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13 - Spotkanie autorskie z Darią Galant i jej najnowszym dramatem Obłudnicy. Czarcie wesele.

Daria Galant - pisarka, poetka, dramatopisarka, reżyser. Autorka filozofii Teoria Białej Emocji. Przedstawicielka nurtu sztuki niezależnej w literaturze i filmie. W Długosiodle prowadzi ośrodek pracy twórczej. Obłudnicy. Czarcie wesele to dramat, który powstał w 2018 r. Oparty na strukturze opowieści ludowej, dotyka współczesnych problemów relacji społecznych, takich jak konformizm, filisterstwo, brak etyki w relacjach międzyludzkich. Wizja mini społeczeństwa, ukazana na podstawie gości pewnego wesela, przekracza analizę jedynie drobnomieszczańskiej podłości i zacofania etycznego.

Poniedziałek, 9 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13 - Karol Samsel i jego gość: Wojciech Kass.

Wojciech Kass - poeta i eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.  Jest autorem kilkunastu tomików poezji oraz  tekstów krytyczno-literackich. Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, serbski, słoweński i włoski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o najnowszych książkach poetyckich Ufność i Objawy oraz o książce Tak. Trzy eseje o poezji. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka.


Sobota, 14 marca, godz. 10.00-13.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13- Warsztaty literackie. Prowadzi dr hab. Karol Samsel.  

Piątek, 16 marca godz. 18.00, MBP ul. Głowackiego 42 - Prezentacja książki Dominika Białobrzeskiego pt.”Jak żyć po chrześcijańsku”.

Dominik Białobrzeski. Od 23 lat pracuje jako wychowawca w zakładzie poprawczym. Od czasów licealnych członek młodzieżowego Ruchu Światło Życie. Po ślubie wspólnie z żoną wstąpili do Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej tegoż Ruchu, gdzie podejmują szereg posług na rzecz małżeństw. Razem z małżonką zaangażowani w Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.

Wtorek, 17 marca, godz. 18.00, MBP ul. Głowackiego 42. - W klubie podróżnika: Kuba - wyspa jak wulkan gorąca… Multimedialna relacja z podróży po Kubie Krzysztofa Sacharskiego.

„Nazywam się Krzysztof Sacharski. Urodziłem się w 1980 roku w Ostrołęce, w Polsce czasów komuny. Razem ze zmieniającą się Polską, kształtowała się również moja artystyczna dusza. Dziś jestem obywatelem świata, staram się zrozumieć każdą kulturę i brać z niej najlepszą cząstkę dla siebie, by stawać się coraz lepszym człowiekiem”.

Czwartek, 19 marca godz. 10.00, MBP ul. Głowackiego 42 - „Idol” literacko-muzyczne spotkanie z udziałem Marty Fox i Artura Gotza.

Marta Fox - autorka powieści dla młodzieży. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego, bibliotekarka i dziennikarka. Mieszka w Katowicach. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje).

Artur Gotz - urodzony w Krakowie wokalista i aktor młodego pokolenia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu (2006), prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent. Jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Premiera odbyła się podczas Śląskich Targów Książki w 2016r. Mieszka i pracuje w Warszawie.

W podążaniu za idolem bohaterka książki Marty Fox - Sonia traci kontakt z rodziną i kolegami, niewinne kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Tytułowy Idol to Artur Gotz, aktor, postać jak najbardziej rzeczywista, wrzucona jedynie w fikcyjne wydarzenia, które się wydarzyć mogły, choć nie musiały.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.

Wtorek, 24 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13 - Spotkanie z historią regionu: Ostrołęka i okolice w latach 1915-1920. Prelekcja dr. Marka Niewiadomskiego.

Piątek, 27 marca godz. 18.15, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13 - 62 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Wtorek, 31 marca godz. 18.00, Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13 - Spotkanie z Jerzym Woźniakiem, autorem książek Mazur, Cyrograf, Fatum.

Jerzy Woźniak - z wykształcenia i pasji historyk. Zadebiutował we wrześniu 2015 roku powieścią Mazur. Dwa lata później czytelnicy otrzymali  Cyrograf, a jesienią 2019 r. ukazała się trzecia powieść  Fatum. Akcja  trzech powieści rozgrywa się w okresie międzywojennym, głównie w Szczytnie ale również na terenie dawnych Mazur i w północnej części pogranicza II Rzeczpospolitej. Fatum intrygująco wprowadza nas w tajemniczy świat politycznych intryg, spisków, gier wywiadowczych Abwehry i polskiej "Dwójki" - II Oddziału Sztabu Głównego WP. Każdy znajdzie w powieściach garść nieznanych historycznych faktów, które wplecione w fabułę tworzą niepowtarzalną atmosferę lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia.
Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacją autora.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×