zdjecie 2262
2019-10-04T10:49:06+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowieccy „terytorialsi” wychodzą poza poligony [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5.MBOT
REKLAMA
10
1
0

Misją żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żeby móc realizować to zadanie, żołnierze 5MBOT coraz częściej szkolą się poza terenem wojskowych koszar czy poligonem, w rejonach, z których pochodzą.

Zgodnie z mottem żołnierze formacji są „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”, dlatego coraz częściej szkolą się poza poligonami i wojskowymi rejonami ćwiczeń, wychodzą w teren z którego pochodzą.

Nie ma lepszej metody na poznanie rejonu działań, jak szkolenie w tym właśnie rejonie, dlatego też coraz większa aktywność szkoleniowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej jest w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), dla kompanii lekkiej piechoty jest to powiat, dla batalionu kilka powiatów, a dla brygady województwo.

Tego typu szkolenia są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych.

W Wojskach Obrony Terytorialnej, szkoleń prowadzonych poza poligonami jest coraz więcej, jedno z nich w ostatni weekend realizowali żołnierze 5MBOT, w powiecie  wołomińskim. W szkoleniu tym, brali udział żołnierze 54. batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Płd. Osiemdziesięciu Terytorialsów miało do pokonania dziesięciokilometrową trasę. Podzieleni na 3 plutony o zmierzchu wyruszyli marszem ubezpieczonym z miejscowości Równe, do miejsca docelowego jakim był opuszczony budynek szkoły w miejscowości Kąty Wielgi. Na trasie czekały na nich elementy pozorujące atak przeciwnika. Zaatakowani serią z karabinka UKM żołnierze ćwiczyli wydostawanie się spod ostrzału w ciemności. Celem było zdobycie budynku, do którego dotarli w późnych godzinach nocnych i który posłużył im jako schronienie. O świcie wyruszyli w dalszą drogę. Podczas marszu ubezpieczonego realizowali m.in. zagadnienia związane z przeszukiwaniem osób i pojazdów.

Szkolenia w Stałym Rejonie Odpowiedzialności realizują wszystkie cztery bataliony lekkiej piechoty Mazowieckiej Brygady. W najbliższym czasie takie szkolenie odbędzie się również w powiecie ciechanowskim.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 2 tys. żołnierzy i liczba ta stale wzrasta.

Źródło: 5. MBOT

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×