eOstroleka.pl
Region,

Mazowiecka oświata w drugim roku pandemii

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Pod takim hasłem obradował Zespół roboczy ds. oświaty, działający w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Było to pierwsze stacjonarne posiedzenie zespołu w tym roku.

Dzieci mają coraz niższą realną wiedzę. Opanowały bardzo dobrze sieć, ale w życiu praktycznym mają problemy. Coraz bardziej nastawiane są na rozrywkę, konsumpcję, a towarzyszy temu brak odporności psychicznej

– podkreślił przewodniczący zespołu Jerzy Wiśniewski, otwierając spotkanie. Wspomniał, że oświata potrzebuje nowoczesnej reformy edukacji.

Mazowsze wspiera uczniów


Mirosław Krusiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu UMWM podsumował projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w zakresie oświaty. Zwrócił uwagę, że bardzo istotne jest wspieranie szkolnictwa na każdym szczeblu oraz podnoszenie jakości nauczania poprzez właściwe przygotowanie szkół, uczniów i nauczycieli do pracy. Dodał, że województwo mazowieckie otrzymało certyfikat w prestiżowym konkursie „Samorządowy Lider Edukacji”.

Bezpieczeństwo w czasie pandemii



Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy, powiedziała, że warszawscy nastolatkowie wyszczepieni są w 64 proc., na co z pewnością miała wpływ aktywnie prowadzona przez m.st. Warszawę akcja szczepień.  

Krystyna Mucha, dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego, Kuratorium Oświaty w Warszawie, zaznaczyła, że na podstawie ankiet, które kuratorium przeprowadziło wśród dyrektorów instytucji oświatowych, śmiało można powiedzieć, że mazowieckie placówki są gotowe do ewentualnego kształcenia na odległość oraz realizują wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego związane z organizacją zajęć w reżimie sanitarnym. Zwróciła uwagę, że w związku z sytuacją pandemiczną należy objąć większym wsparciem psychologiczno-pedagogicznym zarówno uczniów, jaki i rodziców oraz nauczycieli.

Gminna oświata



Witold Kwiatkowski, wójt gminy Celestynów, zwrócił szczególną uwagę na problemy finansowe związane z oświatą. Subwencja oświatowa jest na zbyt niskim poziomie, stąd głos ze strony samorządów gminnych o pomoc w rozwiązaniu problemów, które się nawarstwiają. Wspomniał również o braku dialogu ze stroną rządową w tym zakresie.

Przewodniczący zespołu, podsumowując spotkanie, wskazał na konieczność rozpoczęcia społecznej dyskusji, poprzedzonej opiniami ekspertów, na temat kondycji polskiej oświaty i jej unowocześnienia. Zaznaczył, że niezbędne jest podjęcie działań, które poprawią warunki pracy i płacy nauczycieli oraz pozostałych pracowników oświaty.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×