2014-12-14T12:42:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Region,

Mazowieckie eko-dzieci [WIDEO]

REKLAMA
fot. Martyna Gadecka
REKLAMA
Za nami finał tegorocznych konkursów ekologicznych organizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W urzędzie marszałkowskim wręczono nagrody przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza.

Do konkursu „Żyję ekologicznie – czyli dobre nawyki przedszkolaka” zgłosiło się aż 108 placówek przedszkolnych, a do konkursu „Żyję ekologicznie na co dzień” – ponad 2,1 tys. uczniów podstawówek i gimnazjów. Nagrody zwycięzcom wręczali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, dyrektor Departamentu Środowiska Tomasz Krasowski oraz zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW Andrzej Daniluk.

Konkursy ekologiczne wpisały się już na stałe do kalendarza imprez edukacyjnych samorządu województwa. Dzięki nim uczniowie z Mazowsza mają okazję lepiej zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, a także rozwijać swoją wyobraźnię. Prace zostały wykonane z najróżniejszych materiałów. Pomocne okazały się gazety, ścinki materiałów, włóczka, folia i wiele innych. Ponadto, po raz pierwszy oprócz prac plastycznych i plakatów, jednym z zadań było napisanie wiersza o tematyce ekologicznej. Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocy dydaktycznych oraz publikacji o tematyce edukacyjno-ekologicznej.

– Poprzez zabawę próbujemy pokazać dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Chcemy, aby dobre nawyki weszły do ich domów. Prace konkursowe są bardzo ciekawe, ale i niezwykle pracochłonne. Widać, że dzieci coraz bardziej się starają – podsumowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
  
„Żyję ekologicznie, czyli dobre nawyki przedszkolaka”

Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać pracę plastyczną w formie kolażu. Pod uwagę były brane m.in. pomysłowość, a także walory edukacyjne. Pracę mogło wykonać maksymalnie pięcioro dzieci.

Do rywalizacji zgłosiło się 108 placówek przedszkolnych. Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała cztery wyróżnienia. I miejsce zajęło Miejskie Przedszkole nr 35 w Płocku, II miejsce – Przedszkole nr 103 w Warszawie, a III – Miejskie Przedszkole nr 3 w Sierpcu. Wyróżnienia przyznano Miejskiemu Przedszkolu nr 2 w Sokołowie Podlaskim, Niepublicznemu Przedszkolu „Szóstka” w Płońsku, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Woli Kiełpińskiej (gm. Serock) i Publicznemu Przedszkolu nr 2 w Kozienicach.

„Żyję ekologicznie na co dzień” – czyli ekologia w oczach uczniów

W konkursie wzięło udział ponad 2,1 tys. uczniów.  Zmagania przebiegały w trzech etapach: szkolnym, lokalnym i wojewódzkim. Uczestnicy oceniani byli w trzech grupach wiekowych: klasy 0 – III szkoły podstawowej, klasy IV – VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjów. Każda z grup przygotowała konkretne rodzaje prac: I grupa wiekowa – pracę plastyczną/kolaż, II grupa wiekowa – plakat ekologiczny, natomiast III grupa wiekowa – wiersz.

Do finałowego, wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się 18 uczniów z: Wieliszewa, Mińska Mazowieckiego, Kobyłki, Gozdowa, Bożewa, Szczawina Kościelnego, Skórca, Wiśniewa, Paprotni, Komorowa, Bogatego, Kazanowa, Radomia, Ciechanowa, Sochocina i Glinojecka. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.

Uczniowie byli zgodni w tym, że warto dbać o środowisko i warto brać udział w tego typu konkursach.

– Można nauczyć się tego, co robić w przyszłości, aby ziemia była lepsza i żeby nie było tak, jak dzisiaj – powiedział jeden z uczniów szkoły podstawowej w Mińsku Mazowieckim.

– Zachęcam do brania udziału w takich konkursach, nie trzeba dużo, a ziemi trzeba pomagać. – dodała uczennica jednego z radomskich gimnazjów.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR