eOstroleka.pl
Polska,

Mazowieckie: Rośnie liczba zakażeń HIV

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Powołanie zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS

W ubiegłym roku na Mazowszu wykryto około 400 nowych przypadków zakażeń HIV - najwięcej w Polsce. Migracja turystów podczas Euro 2012 może być czynnikiem zwiększającym liczbę infekcji. W województwie działa sześć punktów, w których można bezpłatnie i anonimowo wykonać testy na obecność wirusa. Profilaktyką zakażeń, wsparciem i opieką nad chorymi w ramach krajowego programu będzie się na Mazowszu zajmował zespół,  powołany dziś przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego.

Według wstępnych danych Krajowego Centrum ds. HIV/AIDS, w 2011 r. w województwie mazowieckim ludzkiego wirusa niedoboru odporności HIV (human immunodeficiency virus) wykryto u 398 osób. Odnotowano 27 nowych zachorowań na AIDS - wszystkich chorych hospitalizowano. W 2010 r. zidentyfikowano 162 nowych przypadków HIV, na AIDS zachorowało 10 osób, 2 zmarły. Obecnie na Mazowszu populacja zidentyfikowanych zakażonych liczy ok. półtora tysiąca. W rzeczywistości liczby te są wyższe, ponieważ dane obejmują tylko osoby, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa. Na Mazowszu istnieje sześć punktów konsultacyjno - diagnostycznych (jeden w Płocku, pięć w Warszawie). Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Jak najszybsza diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia. Tymczasem wciąż żyjemy w przekonaniu, że "HIV mnie nie dotyczy" i to przekłada się na niską liczbę osób, które z własnej inicjatywy poddają się testom na obecność HIV we krwi - powiedziała Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Zadaniem powołanego dziś zespołu będzie zapewnienie profilaktyki zakażeń, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS w grupach zawodowych: lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych. W proces tworzenia lokalnej strategii i programów profilaktycznych zostały włączone organizacje pozarządowe. Wyzwaniem będą także  mistrzostwa piłkarskie Euro 2012. Wspólna organizacja imprezy sportowej oraz przyjazd do Polski wielu kibiców z Europy Wschodniej powinny zmusić do większej czujności  i niepodejmowania ryzykownych zachowań - powiedziała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. W opinii Krajowego Centrum ds. AIDS, na terenie Rosji i Ukrainy dochodzi do zwiększonej liczby zakażeń (w latach 2007-2008 ich liczba wzrosła o 66 proc.). Jednoczenie dostęp do leków antyretrowirusowych jest w tych państwach niewielki.

W skład mazowieckiego zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS weszli przedstawiciele m.in.: wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, konsultanci wojewódzcy (z dziedzin: diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), izb lekarskich oraz izb pielęgniarek  i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ a także dziewięć organizacji pozarządowych.

Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV poprzez m.in.: zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji w zakresie profilaktyki, prowadzenie programów profilaktyczno-edukacyjnych, rozszerzanie sieci punktów wykonujących testy na obecność wirusa oraz promowanie projektów integracyjnych  z chorymi. Obecna edycja Programu obejmuje lata 2012 - 2016.

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×