2012-03-12T13:52:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Mazowieckie: Rośnie liczba zakażeń HIV

REKLAMA
zdjecie 5573
REKLAMA

Powołanie zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS

W ubiegłym roku na Mazowszu wykryto około 400 nowych przypadków zakażeń HIV - najwięcej w Polsce. Migracja turystów podczas Euro 2012 może być czynnikiem zwiększającym liczbę infekcji. W województwie działa sześć punktów, w których można bezpłatnie i anonimowo wykonać testy na obecność wirusa. Profilaktyką zakażeń, wsparciem i opieką nad chorymi w ramach krajowego programu będzie się na Mazowszu zajmował zespół,  powołany dziś przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego.

Według wstępnych danych Krajowego Centrum ds. HIV/AIDS, w 2011 r. w województwie mazowieckim ludzkiego wirusa niedoboru odporności HIV (human immunodeficiency virus) wykryto u 398 osób. Odnotowano 27 nowych zachorowań na AIDS - wszystkich chorych hospitalizowano. W 2010 r. zidentyfikowano 162 nowych przypadków HIV, na AIDS zachorowało 10 osób, 2 zmarły. Obecnie na Mazowszu populacja zidentyfikowanych zakażonych liczy ok. półtora tysiąca. W rzeczywistości liczby te są wyższe, ponieważ dane obejmują tylko osoby, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa. Na Mazowszu istnieje sześć punktów konsultacyjno - diagnostycznych (jeden w Płocku, pięć w Warszawie). Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Jak najszybsza diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia. Tymczasem wciąż żyjemy w przekonaniu, że "HIV mnie nie dotyczy" i to przekłada się na niską liczbę osób, które z własnej inicjatywy poddają się testom na obecność HIV we krwi - powiedziała Elżbieta Nawrocka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Zadaniem powołanego dziś zespołu będzie zapewnienie profilaktyki zakażeń, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS w grupach zawodowych: lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych. W proces tworzenia lokalnej strategii i programów profilaktycznych zostały włączone organizacje pozarządowe. Wyzwaniem będą także  mistrzostwa piłkarskie Euro 2012. Wspólna organizacja imprezy sportowej oraz przyjazd do Polski wielu kibiców z Europy Wschodniej powinny zmusić do większej czujności  i niepodejmowania ryzykownych zachowań - powiedziała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. W opinii Krajowego Centrum ds. AIDS, na terenie Rosji i Ukrainy dochodzi do zwiększonej liczby zakażeń (w latach 2007-2008 ich liczba wzrosła o 66 proc.). Jednoczenie dostęp do leków antyretrowirusowych jest w tych państwach niewielki.

W skład mazowieckiego zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS weszli przedstawiciele m.in.: wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, konsultanci wojewódzcy (z dziedzin: diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), izb lekarskich oraz izb pielęgniarek  i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ a także dziewięć organizacji pozarządowych.

Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV poprzez m.in.: zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji w zakresie profilaktyki, prowadzenie programów profilaktyczno-edukacyjnych, rozszerzanie sieci punktów wykonujących testy na obecność wirusa oraz promowanie projektów integracyjnych  z chorymi. Obecna edycja Programu obejmuje lata 2012 - 2016.

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×