zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-05-08T08:35:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowieckie zabytki z dofinansowaniem z UE

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Teatr Baj w Warszawie i zabytkowe budynki ośrodka Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy znalazły się wśród 17 obiektów, które zostaną odnowione dzięki pomocy z Unii Europejskiej. Będzie to możliwe dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego o przyznaniu ponad 17,4 mln zł z programu regionalnego na wsparcie projektów z zakresu kultury. Dodatkowo ponad 1,5 mln zł zostanie przeznaczone na działania rewitalizacyjne w gminie Wołomin.

Ochrona zabytków jest ważna

Fundusze europejskie wspierają odnowę zabytków i zwiększanie dostępności do kultury na Mazowszu. Do tej pory dofinansowanie uzyskało 75 inwestycji z różnych zakątków regionu, a przyznana pomoc przekroczyła 176 mln zł.

Dbamy o nasze zabytki, dlatego na ich ochronę przeznaczamy zarówno środki z własnego budżetu, jak i z UE. Tym razem dzięki dofinansowaniu za kwotę 17,4 mln zł zostanie odnowionych 17 miejsc ważnych dla mieszkańców Mazowsza

– mówi marszałek Adam Struzik.

Dofinansowane obiekty

W ramach rozstrzygniętego konkursu największe dofinansowanie uzyskał projekt modernizacji Teatru Baj w Warszawie, najstarszego teatru lalek w Polsce (2,1 mln zł). Ponad 1,2 mln zł przeznaczone zostanie na remont jednego z najstarszych budynków w Legionowie, Willi Kozłówka, która docelowo stanie się przestrzenią biblioteczną. Gmina Wieniawa otrzyma z kolei 1,14 mln zł na odnowę zabytkowych budynków Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 1,13 mln zł na dostosowanie historycznego obiektu dawnego Kasyna Oficerskiego do działań edukacyjno-kulturalnych oraz turystycznych. W zabytkowych przestrzeniach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej powstanie z kolei Wystawa Dziejów Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Fundusze europejskie zainwestowane zostaną w odnowę zabytkowego pałacyku letniego „Syberia” w Korczewie, uzupełniając tym samym dotychczasowe inwestycje europejskie w malowniczy kompleks pałacowo-parkowy nad Bugiem. Dofinansowanie pozwoli na konserwację i adaptację zabytkowej oficyny dworskiej, wchodzącej w skład zespołu dworsko–parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej przeprowadzona zostanie modernizacja zabytkowego budynku ratusza w Sierpcu. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach powstanie natomiast ekspozycja reliktów XVIII-wiecznego dworu. Wsparcie uzyskają również takie działania jak przebudowa pałacu i oficyny zachodniej zespołu pałacowo-parkowego w Młochowie, modernizacja zabytkowego kompleksu budynków Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy czy odnowa parku podworskiego w Kroczewie w gminie Załuski. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy Wyszkowa skorzystają w pełni z uroków zabytkowego parku. Fundusze europejskie przeznaczone zostaną również na remonty kilku obiektów sakralnych – kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz dzwonnicy w Skułach, zespołu klasztornego Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu, a także starej plebanii w Piasecznie.

 

Rewitalizacja w gminie Wołomin

Fundusze europejskie to również środki na działania rewitalizacyjne na Mazowszu. Decyzją Zarządu Województwa ponad 1,5 mln zł skierowane zostanie do gminy Wołomin na odnowę części wspólnych domów wielorodzinnych znajdujących się na terenie objętym gminnym programem rewitalizacji.

Na działania rewitalizacyjne na Mazowszu przeznaczone zostało do tej pory ponad 195 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji z programu regionalnego na lata 2014–2020. Dostępnych środków w programie jest już coraz mniej, jednak udało się skierować do dofinansowania kolejny projekt, z którego efektów skorzystają mieszkańcy Wołomina

– powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×