eOstroleka.pl
Region,

Mazowsze - serce grafenu

REKLAMA
zdjecie 3175
zdjecie 3175
REKLAMA

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie prowadzić swoje badania w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w najnowsze urządzenia światowej klasy. Dziś został otwarty Etap I Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa m.in. dzięki przyznanej przez samorząd województwa mazowieckiego unijnej dotacji w wysokości 36 mln zł.

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstaje na terenie Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Etap I jest częścią ogromnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu budowę innowacyjnego kompleksu naukowo-badawczego w dziedzinie nanotechnologii. Będą tu prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem, jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

– Grafen to materiał przyszłości. Prace nad nim prowadzone są w tej chwili na całym świecie. Myślę, że sprzęt i aparatura, które znajdują się w otwartym dziś Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii, dają szansę na to, żeby Mazowsze w tym bardzo konkurencyjnym projekcie stało się liderem. Teraz jest czas na to, żeby zacieśnić współpracę między światem nauki a światem produkcji – powiedział podczas uroczystości marszałek Adam Struzik.

W ITME prowadzi się już intensywne prace nad grafenem, które zmierzają do zastosowania tego fascynującego materiału w produktach komercyjnych z dziedziny elektroniki, inżynierii materiałowej oraz medycyny. ITME uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach skupionych na wykorzystaniu wytwarzanego w instytucie grafenu. Wysoka jakość prowadzonych badań, oryginalne opracowania, nowe zgłoszenia patentowe, rozwój aparatury możliwy dzięki otwartemu właśnie Centrum tworzą warunki do szerokiej współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

Budowa Centrum została podzielona na etapy. Dziś zakończono pierwszy etap inwestycji, w ramach którego powstały nowe oraz zmodernizowano już istniejące w ITME laboratoria. Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. W przyszłości, w ramach kolejnego etapu, powstanie nowy budynek laboratoryjny. Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×