2015-03-31T20:20:28+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowsze: Dofinansowania na ekologię

REKLAMA
zdjecie 5050
REKLAMA

Uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa na terenie kilku gmin – Tłuszcz, Grudusk, a także Wieliszew to założenia inwestycji, które decyzją zarządu województwa otrzymają unijne dotacje. Mieszkańcy gminy Łomianki z kolei już wkrótce będą mogli korzystać z kolektorów słonecznych. Poza tym wsparcie z UE na dwie stacje uzdatniania wody otrzyma Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Dziś podpisano pięć umów na ponad 16 mln zł. Podpisali je marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz beneficjenci.

Dwie nowe stacje wody w subregionie okołowarszawskim
Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.  pozyskało przeszło 4,5 mln zł z UE  na poprawę jakości gospodarki wodnej na terenie gminy Lesznowola. W ramach projektu wybudowano stację uzdatniania wody w Łazach przy ul. Kwiatowej oraz przebudowano wodociąg. Prace trwały od 2012 do 2014 roku. Planowo, do połowy czerwca br., zakończy się drugi etap realizacji projektu. Dotyczy on budowy drugiej stacji uzdatniania wody w Marysinie. Mieszkańcy gminy już skorzystali na tej inwestycji. Usprawnione zostało dostarczanie wody, a system pierścieniowy przewodów wodociągowych zapewnia stałe ciśnienie wody. Dla środowiska tego typu inwestycje oznaczają przede wszystkim redukcję zanieczyszczeń odprowadzanych bezpośrednio do wód i gleby. Co ważne, nowy system uzdatniania wody nie bazuje na środkach chemicznych. Polega na dwustopniowym oczyszczaniu wody w systemie mechanicznym. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z dobrej jakości wody pitnej.

Solarne Łomianki
Gminę Łomianki czekają proekologiczne zmiany. Już niedługo jej mieszkańcy będą mogli korzystać z energii słonecznej. Wszystko za sprawą kolektorów słonecznych. Inwestycja otrzymała unijne wsparcie w wysokości ponad 850 tys. zł. Zakupione w ramach projektu instalacje solarne będą wyposażone w płaskie kolektory słoneczne. Zostaną one zamontowane w 71 indywidualnych gospodarstwach domowych. Pozwoli to na wykorzystanie energii słonecznej do podgrzania wody w domach. Korzyści płynące z tej inwestycji są ogromne i odczują je przede wszystkim sami użytkownicy solarów. Jedną z nich będą oszczędności w domowym budżecie. Taki sposób ogrzewania wody pozwala bowiem na redukcję rocznych wydatków nawet o 60 proc.

Grudusk: Unia zwróci za kanalizację
Redukcja zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych, poprawa jakości gleby i wody pitnej a przede wszystkim większa liczba mieszkańców podłączona do sieci kanalizacyjnej, takie m.in. cele postawiała sobie gmina Grudusk przystępując do realizacji projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Gmina otrzyma unijne wsparcie w wysokości 734 tys. zł. na wykonaną już przez siebie inwestycję – budowę stacji uzdatniania wody oraz sieci kanalizacyjnej. Całkowita wartości projektu to 4 mln zł. Nowa stacja uzdatniania wody w Grudusku wraz z dwoma zbiorniki retencyjnymi została zbudowana w 2010 r., w tym czasie zmodernizowano również dwie studnie głębinowe oraz wybudowano sieci kanalizacyjne w Grudusku i na terenie gminy. Z Gruduska kanalizacja została poprowadzona do Kołak Małych i Kołak Dużych, w których wybudowano przepompownie ścieków. W tych miejscowościach powstały także nowoczesne przydomowe oczyszczalnie (po 2 w każdej). W sumie do sieci kanalizacyjnej zostały przyłączone 43 domostwa. Kolejna nić sieci została zbudowana w stronę Sokołowa i w samej miejscowości, łącznie wykonano 18 przyłączy. W samym Grudusku do kanalizacji podłączona została strefa produkcyjno-usługowo-handlowa z budynkami mieszkalnymi przy ul. Kolejowej i Konopnickiej. Po zakończeniu projektu (wrzesień 2014 r.) ponad połowa mieszkańców (ok. 2 tys.) gminy Grudusk ma kanalizację. W sumie do sieci przyłączonych jest ok. 459 gospodarstw. Łączna długość sieci kanalizacyjnej to ponad 25 km. Na terenie gminy funkcjonuje 9 pompowni ścieków, w tym 6 w samym Grudusku.

Ciąg dalszy inwestycji wodno-kanalizacyjnej w Tłuszczu
W Kozłach, Wólce Kozłowskiej, Konarach i niektórych osiedlach Tłuszcza została zainstalowana sieć wodociągowa, a na trzech osiedlach w Tłuszczu powstała sieć kanalizacyjna. Koszt tej inwestycji to ponad 4,7 mln zł, a teraz gmina otrzyma 1,8 mln zł dofinansowania z UE. To drugi etap inwestycji w gminie. Rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej tym razem dotyczyła miejscowości, które nie zostały ujęte w I etapie. Sieć wodociągowa o długości ponad 9 km obejmie odcinek od stacji uzdatniania wody w miejscowości Kozły przez Wólkę Kozłowską do połączenia z istniejącym wodociągiem przy ul. Nowej w Tłuszczu. Wodociąg zostanie poprowadzony również wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 636 w Kozłach oraz w Wólce Kozłowskiej, Konarach oraz na osiedlu Klonowa i Norwida w Tłuszczu. Sieć kanalizacyjna o długości 0,5 km powstanie natomiast na odcinku przy ul. Nowosadowej oraz na osiedlach Słoneczna i Sasanki-Wierzbowa w Tłuszczu. Dzięki tej inwestycji poprawi się przede wszystkim jakość wody dostarczanej mieszkańcom. Ponadto zostaną zlikwidowane źródła o nieodpowiednich parametrach sanitarnych.

Wieliszew: wodociągi i kanalizacja zrefundowane
Przeprowadzona w ubiegłych latach rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacji doczekała się refundacji. Zarząd województwa przyznał 8,3 mln zł unijnego dofinansowania na tą inwestycję. Sieć powstała w kilku miejscowościach w gminie Wieliszew i jednej z gminy Jabłonna. W Łajskach zbudowano sieć kanalizacyjną. Istniejące wcześniej wodociągi zostały połączone nowymi rurociągami i tworzą pierścień wokół całej gminy. Sieć ma teraz ponad 34 km i objęła miejscowości: Krubin, Olszewnica Stara, Olszewnica Nowa, Janówek Pierwszy (tu wraz ze stacją uzdatniania wody), Góra oraz Janówek Drugi (gm. Jabłonna). W rezultacie z wody doprowadzonej nowo wybudowaną siecią wodociągową korzystają już 564 gospodarstwa domowe.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×