zdjecie 1166
zdjecie 1166
zdjecie 1166
2017-01-05T18:45:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowsze: Miliony dla najlepszych uczniów

REKLAMA
fot. Michał Słabyfot. Michał Słaby
REKLAMA
2
0
0

Ponad 1100 uczniów z Mazowsza otrzyma stypendia naukowe przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego w ramach dwóch programów stypendialnych. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc pogratulowali 24 najzdolniejszym uczniom z regionu.

Systematyczne wsparcie

Dzięki stypendiom najzdolniejsi uczniowie z Mazowsza mają szansę na poszerzenie wiedzy i spełnienie swoich naukowych marzeń. Wsparcie finansowe jest w tym przypadku bardzo istotne, bo pozwala na zakup sprzętu komputerowego czy pomocy edukacyjnych, które są młodym Mazowszanom niezbędne do realizacji ich projektów badawczych. Cieszę się, że w ramach programów stypendialnych po raz kolejny możemy pomóc uczniom z Mazowsza i zmotywować ich do dalszej pracy – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza od lat wspiera edukację dzieci i młodzieży. Środki finansowe mają pomóc uczniom z regionu w rozwijaniu zainteresowań, talentów i pogłębianiu wiedzy. W ciągu ostatnich 8 lat wsparcie finansowe otrzymało aż 4413 stypendystów na łączną kwotę ponad 23 mln zł.

Duże zainteresowanie

W ramach dziewiątej edycji wpłynęło ponad 2900 wniosków, z których wyłoniono 1121 najlepszych uczniów. Do najzdolniejszej młodzieży z całego Mazowsza trafi łącznie ponad 6,2 mln zł. W sumie na realizację czterech edycji programu stypendialnego w ramach RPO WM na lata 2014–2020 zarezerwowano około 24 mln zł.

Programy stypendialne to doskonała okazja, aby pokazać uczniom z Mazowsza, że doceniamy ich ciężką pracę i zaangażowanie. Dzięki stypendiom zachęcamy ich do rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Oglądając dzisiejsze prezentacje, jestem dumna, że dzięki otrzymanym środkom finansowym, młodzi ludzie pomysłowo i kreatywnie podchodzą do rozwiązywania różnych problemów badawczych – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Najwyżej punktowani

W ramach „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” najwięcej punktów otrzymali uczniowie z:

subregionu ciechanowskiego – z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku; z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Mławie;

subregionu ostrołęckiego – z III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 5 w Ostrołęce;
z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce;

subregionu płockiego – z Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie;

subregionu radomskiego – z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. J. Kochanowskiego w Radomiu; z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2
im. A. Mickiewicza w Pionkach;

subregionu siedleckiego – z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Garwolinie;

Warszawy i subregionu okołowarszawskiego – z Gimnazjum nr 58 z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Władysława IV w Warszawie; z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie.

W ramach programu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” dwunastu najlepszych stypendystów to uczniowie z:

subregionu ciechanowskiego – z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej; z Zespołu Szkół nr 2 im. O. Langego w Ciechanowie;

subregionu ostrołęckiego – z Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle;

subregionu płockiego – z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu; z Zespołu Szkół Centrum Edukacji
im. I. Łukasiewicza w Płocku;

subregionu radomskiego – z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu; z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu;

subregionu siedleckiego – z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem;

Warszawy i subregionu okołowarszawskiego – z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie; z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim.

W uroczystości wzięli udział także zeszłoroczni stypendyści, którzy zaprezentowali najciekawsze projekty edukacyjne zrealizowane dzięki otrzymanym środkom finansowym. Goście mieli także okazję wysłuchać wykładu Marty Miłoń „Pokolenie XYZ”, w którym przybliżyła zachodzące zmiany pokoleniowe. Po uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na 1,5 godzinny spacer z przewodnikiem po Warszawskiej Starówce.

Stypendia dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Stypendyści mogą przeznaczyć otrzymane środki na realizację projektu edukacyjnego, dostosowanego do ich zainteresowań i uzdolnień. W ramach stypendium będą mogli zakupić różnego rodzaju pomoce naukowe i książki, a także wziąć udział w zajęciach dodatkowych, wycieczkach czy kursach językowych.

O stypendium mogli ubiegać się gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali wysoką średnią ocen oraz odpowiednią liczbę punktów z testów na zakończenie szkoły podstawowej lub gimnazjum. Na dodatkowe punkty mogli liczyć finaliści i laureaci konkursów lub olimpiad przedmiotowych, a także uczniowie z rodzin wielodzietnych.

Stypendia dla uczniów szkół zawodowych

To już druga edycja programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych. Dzięki niemu każdy z 480 najlepszych uczniów będzie przez 10 miesięcy otrzymywał stypendium w wysokości około 415 zł miesięcznie.

Najlepsi uczniowie szkół zawodowych otrzymane stypendium mogą przeznaczyć na zakup specjalistycznej literatury, materiałów edukacyjnych, sprzętu (laptopa, aparatu fotograficznego, kamery itp.), a także wziąć udział w fachowych warsztatach, kursach, konferencjach czy wycieczkach.

O stypendium mogli ubiegać się uczniowie poniżej 24. roku życia, którzy m.in. osiągnęli wysokie wyniki w nauce i ukończyli co najmniej II klasę szkoły zawodowej. Dodatkowe punkty otrzymali finaliści i laureaci konkursów lub olimpiad zawodowych o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz uczniowie z rodzin wielodzietnych.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×