2015-07-01T19:10:21+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowsze: Nowe czarne punkty nad wodą

REKLAMA
REKLAMA

Latem, gdy tylko słupki rtęci zaczynają piąć się w górę, mazowieckie plaże i kąpieliska zapełniają się ludźmi. Każdy szuka sposobu na upał, często zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczna kąpiel
Wiele osób na miejsce wypoczynku wybiera niestrzeżone i niebezpieczne kąpieliska. Samorząd Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze zagrożenia wynikające z tej sytuacji, wspólnie z policją od 6 lat oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku do istniejących 108 punktów dołączy 13 nowych. W sumie będzie ich 121.
– Chodzi nam o to, żeby ludzie unikali tych miejsc, a nawet jeśli tam jest kąpiel dozwolona, to żeby zachowywali szczególną ostrożność. Moim zdaniem ta akcja ma głęboki sens, bo jeżeli w 2013 r. utonęły na terenie województwa 64 osoby, to w 2014 r. – 30. W tym roku już niestety dziesięć, ale mamy nadzieję, że ta tendencja będzie spadkowa. Wierzymy głęboko, że roztropni ludzie, korzystający z różnych miejsc, którzy chcą po prostu zażyć trochę rekreacji, nie przypłacą tego życiem i zdrowiem. Trzeba też pamiętać, żeby nie skakać w nieznanych miejscach „na głowę” do wody, bo może się to skończyć kalectwem na całe życie – podkreślił marszałek Adam Struzik.  

Liczby mówią same za siebie…
Jak pokazują statystyki – prowadzone przez samorząd województwa, Komendę Stołeczną Policji w Warszawie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu – akcja przynosi efekty. Chociaż w ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 30 osób, w tym 4 w Warszawie, takich wypadków było dużo mniej w stosunku do roku 2013 r. – na Mazowszu zanotowano wtedy aż 64 utonięcia, 37 z nich na terenie Warszawy i okolic. Jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza są miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków.

Tablice z napisem „Czarny punkt wodny”
Ich forma jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.
– Takie miejsca oznaczone czarnym punktem działają, bo na przestrzeni ostatnich lat odnotowaliśmy tylko jedno utonięcie w miejscu tak oznaczonym. Upalne dni są przed nami. Życzę wszystkim mieszkańcom Mazowsza, żeby ten wypoczynek był bezpieczny – zaznaczył zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz.  

Gdzie pojawią się dodatkowe oznaczenia?
Osiem stanie w Warszawie: trzy na Jeziorku Szczęśliwickim (przy ul. Dickensa, ul. Włodarzewskiej oraz ul. Usypiskowej 17), cztery przy stawie „Cietrzewia” (od ul. Cietrzewia, ul. Zbocze Pana Tadeusza, ul. Dukatowej oraz ul. Konewki) oraz jeden na plaży przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 2. Dwa kolejne znaki zostaną ustawione w powiecie łosickim, w Serpelicach na rzece Bug oraz w Starej Kornicy przy wyrobisku pokredowym. Reszta znaków pojawi się w Karczewcu przy rzece Liwiec (pow. węgrowski), Tucholinie przy rzece Bug (pow. wyszkowski) oraz Żyrardowie przy Zalewie Żyrardowskim.
– To są miejsca, w których giną, toną ludzie. Ale również to są miejsca, które są tak ukształtowane, jeżeli chodzi o zawirowania wodne, kształt dna, że kąpiel w tych miejscach jest faktycznie niebezpieczna. Dlatego przestrzegam tych, którzy widzą takie czarne punkty, aby skorzystali z kąpieli w innych miejscach – zaznaczył Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki.

Środki na wyprodukowanie tablic, w wysokości blisko 5 tys. zł, zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których będą ustawione znaki, wytypowały komendy – wojewódzka i stołeczna policji.

Wykaz czarnych punktów na Mazowszu

REKLAMA
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×