eOstroleka.pl
Region,

Mazowsze pomaga! Miliony dla subregionu ostrołęckiego z samorządu województwa [LISTA]

REKLAMA
zdjecie 9224
REKLAMA
zdjecie 9224

Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o rekordowym wsparciu projektów w subregionie ostrołęckim. W sumie ponad 29 mln zł sejmik przyznał powiatom z regionu w ramach programów wsparcia. Pieniądze pozwolą na inwestycje w szkołach, modernizację boisk i hal sportowych, zakup autobusów dla podwarszawskich szkół, wsparcie schronisk i wiele innych działań.

Sejmik Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął właśnie 11 z ponad 20 programów wsparcia, na które nabory zostały ogłoszone jeszcze w zeszłym roku. – Zależało nam, aby dać samorządom czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów. Dzięki temu już teraz możemy podpisywać umowy. Dajemy więc miastom, gminom i powiatom szansę na szybką i sprawną realizację inwestycji. Łącznie do samorządów lokalnych z całego Mazowsza trafi 190 mln zł na realizację ponad 2 tysięcy inwestycji. Na dodatkowe wsparcie mogą też liczyć marszałkowskie szpitale i instytucje kultury – zaznacza marszałek Adam Struzik.

46 projekty – ochrona klimatu i czyste powietrze

Sejmik Mazowsza dofinansowuje proekologiczne projekty. W sumie w ramach programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie subregionu ostrołęckiego zostało dofinansowanych 46 projektów. Łączna wartość dofinansowania z budżetu województwa to ponad 4,8 mln zł. Wśród nich są m.in.: zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Sypniewa, modernizacja oświetlenia zewnętrznego na terenie gminy Myszyniec, nasadzenia zieleni w Broku, odtworzenie stawów retencyjnych w gminie Szulborze Wielkie, budowa tężni solankowej Ostrowi Mazowieckiej i Nagoszewce Drugiej. Dofinansowanie obejmie także akcje edukacyjne w zakresie ochrony powietrza w Długosiodle oraz czyszczenie ulic na mokro w Ostrołęce, kontrole antysmogowe w gminie i mieście Chorzele i kilku innych gminach.

Kwoty dofinansowania dla poszczególnych programów:

  • „Mazowsze dla czystego powietrza” – 15 projektów, ponad 1 mln zł dofinansowania;
  • „Mazowsze dla klimatu” – 31 projektów, ponad 3,8 mln zł dofinansowania.

Subregion ostrołęcki może w tym roku liczyć na rekordowe wsparcie sejmiku Mazowsza w ramach programów wsparcia. Ponad 29 mln zł trafi do jednostek OSP, seniorów, czy sołectw. Środki zasilą także schroniska dla zwierząt, pozwolą na zakup autobusów dla szkół. Pomogą także w realizacji inwestycji ekologicznych i projektów mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – informuje członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Ponad 7 mln zł na boiska i hale sportowe

Od lat sejmik Mazowsza dofinansowuje obiekty sportowe w całym regionie ostrołęckim. W tym roku w ramach programu „Mazowsze dla sportu” wsparcie otrzymało 38 projektów sportowych. Łącznie trafi do nich ponad 7 mln zł, z czego ponad 6,2 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, a prawie 800 tys. zł na remonty. Dofinansowane projekty to m.in.: budowa boiska sportowego w Ostrołęce przy ul. Łęczysk, przebudowa boiska sportowego w miejscowości Lipa, modernizacja hali sportowej w Baranowie i boiska przy SP w Starym Szelkowie czy Krzynowłodze Małej. Natomiast w Czerwonce wyremontowany zostanie przyszkolny plac sportowo-rekreacyjny, w Bogatem „Orlik”, a w Kadzidle obiekty sportowe przy Zespole Szkół Powiatowych.

Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, do gmin i powiatów z całego Mazowsza trafi rekordowe wsparcie sejmiku – ok. 190 mln zł na realizację ponad 2 tysięcy inwestycji. – Z tej puli ponad 29 mln zł otrzyma subregion ostrołęcki. To pieniądze, które pozwolą na realizację prawie 350 projektów m.in. w obszarze zdrowia, edukacji, kultury, sportu. Dzięki nim możliwa będzie budowa nowych oraz modernizacja istniejących przyszkolnych boisk oraz hal i sal sportowych.

6 ogrodów działkowych ze wsparciem

Już po raz kolejny sejmik Mazowsza dofinansował inwestycje w ogrodach działkowych w ramach programu „Mazowsze dla działkowców”. W tym roku 4 ogrody działkowe z Ostrołęki, i po jednym z Ostrowi Mazowieckiej i gminy Wyszków otrzymały ponad 115 tys. zł dofinansowania. Na pomoc mogły liczyć takie projekty jak utwardzenie alejek i remont dróg dojazdowych, modernizacje instalacji wodociągowej oraz elektrycznej, czy budowa placu zabaw dla dzieci.

93 projekty strażackie z dofinansowaniem

„Mazowsze dla straży pożarnych” to program, w ramach którego sejmik Mazowsza dofinansowuje ochotnicze straże pożarne z całego regionu. Tegoroczne wsparcie dla OSP z subregionu ostrołęckiego to ponad 3,7 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizacje 31 budynków strażnic, zakup 17 samochodów, a także wyposażenia dla ochotniczych straży pożarnych. W sumie pomoc otrzymały 93 projekty.

- Jesteśmy w trakcie podpisywania umów na przekazanie środków unijnych w celu zakupu nowych wozów strażackich. Na całe Mazowsze trafi aż 188 samochodów bojowych, z czego 27 zasili subregion ostrołęcki. Jednak to nie jedyne wsparcie samorządu Mazowsza w tym obszarze dla naszego regionu. Powiaty z naszego regionu otrzymają dodatkowe 3,7 mln zł w ramach programów wsparcia. Środki pozwolą na zakup kolejnych 17 pojazdów oraz specjalistycznego sprzętu strażackiego, a także na remonty 31 strażnic OSP – podkreśla Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego.

9 autobusów dla szkół z powiatów makowskiego, ostrołęckiego i przasnyskiego

„Autobusy dla mazowieckich szkół” to jeden z nowych programów wsparcia, które w ubiegłym roku były prowadzone w ramach pilotażu. Dzięki niemu gminy z Mazowsza mogą kupić autobusy dowożące uczniów do szkół. W tym roku z pomocy finansowej skorzystało 9 gmin z regionu ostrołęckiego: Rzewnie, Różan, Baranowo, Olszewo-Borki, Troszyn, Myszyniec, Lelis, Wąsewo i Jednorożec. Otrzymały one łącznie ponad 4 mln zł.

Seniorzy ze wsparciem sejmiku

Wycieczki, pikniki czy sportowe senioriady to tylko część projektów, które otrzymały w tym roku dofinansowanie w ramach programu „Mazowsze dla seniorów”. Sejmik Mazowsza wspiera mazowieckie rady seniorów i proponowane przez nich inicjatywy. W tym roku taką pomoc otrzymały 4 projekty skierowane do seniorów mieszkających w subregionie ostrołęckim. Łączna kwota wsparcia to ponad 156 tys. zł. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in. „Życie nie musi być nudne – żyj z pasją i aktywnie” dla seniorów z Ostrołęki, czy inicjatywa przasnyskiej rady seniorów na rzecz poprawy jakości życia „Radość, kreatywność, zdrowie: SeniorArt na Wysokich Obrotach”.

Mazowszanie pod opieką

Sejmik województwa dba o zdrowie Mazowszan. Mazowieckie samorządy mogły otrzymać dofinansowanie do realizacji prozdrowotnych projektów. W sumie w regionie ostrołęckim będzie realizowanych 6 takich projektów, m.in. w powiecie makowskim: profilaktyczny program zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zaopatrzenie ortopedyczne stóp w zapobieganiu i leczeniu stopy cukrzycowej. W powiatach wyszkowskich dofinansowane zostaną programy „Posłuchaj swego serca. Zbadaj się! i „Powiedz stop cukrzycy. Zbadaj się!”, natomiast w powiatach ostrołęckich programy wczesnego wykrywania nowotworów skóry oraz program zapobiegania, wczesnego wykrywania i przeciwdziałania negatywnym skutkom chorób metabolicznych ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy, nadwagi i otyłości. W sumie to ponad 577 tys. zł. wsparcia.

Pomoc dla bezdomnych zwierząt

Mazowieckie gminy i powiaty mogą liczyć na pomoc sejmiku Mazowsza w zapobieganiu bezdomności zwierząt i utrzymywaniu schronisk. 32 takie projekty w subregionie ostrołęckim otrzymało w tym roku ponad 480 tys. zł dofinansowania z programu „Mazowsze dla zwierząt”.

Ponad 6,2 mln zł dla sołectw i lokalnych centrów integracji

„Mazowsze dla sołectw” i „Mazowsze dla lokalnych centrów integracji” to programy wspierające lokalne społeczności. W ramach pierwszego z nich na pomoc finansową mogą liczyć niewielkie inwestycje w sołectwach, takie jak budowa oświetlenia lub wymiana na energooszczędne, budowa placów zabaw, siłowni plenerowych czy budowa chodników lub parkingów. W tym roku takie wsparcie otrzymało 77 projektów sołeckich z subregionu ostrołęckiego. Łączna pomoc finansowa to ponad 1,9 mln zł. „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” to wsparcie na budowę lub remonty domów kultury czy świetlic wiejskich. Sejmik województwa dofinansował 35 projektów w subregionie ostrołęckim. W sumie to ponad 6,2 mln zł dofinansowania.

Mazowsze dla młodzieży

Warto przypomnieć, że w grudniu 2023 r. został rozstrzygnięty program „Mazowsze dla młodzieży”. Samorząd województwa mazowieckiego dofinansował 4 inicjatywy młodzieżowych rad z subregionu ostrołęckiego. Łączna kwota wsparcia wyniosła prawie 60 tys. zł. Środki można było pozyskać m.in. na organizowanie szkoleń z zakresu edukacji obywatelskiej, warsztatów rozwijających u młodzieży kompetencje merytoryczne, społeczne i przywódcze, a także inicjatywy zgłoszone przez rady młodzieżowe. Poza tym wsparciem mogły zostać objęte działania związane z organizowaniem i przeprowadzeniem kampanii informacyjnej czy wyborczej, organizacją inauguracyjnej sesji młodzieżowych rad, warsztaty i szkolenia mające przygotować młodzież do pełnienia funkcji radnego oraz podnoszenie kompetencji przyszłych opiekunów młodzieżowych.

ZOBACZ LISTĘ WSPARCIA Z MAZOWSZA DLA SUBREGIONU OSTROŁĘCKIEGO (548,34 KB)

REKLAMA
Więcej o: Ostrołęka, Mazowsze

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×