zdjecie 5160
zdjecie 5160
2020-12-30T16:10:42+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowsze solidarne z Chorwacją

REKLAMA
fot. mazovia.plfot. mazovia.pl
REKLAMA
1
0
1

Marszałek Adam Struzik spotkał się on-line z ambasadorem Chorwacji w Polsce Tomislavem Vidoševićem. Przekazał wyrazy współczucia, a także zaproponował materialne wsparcie po wtorkowych i środowych trzęsieniach ziemi w tym kraju.

Dziś w godzinach popołudniowych marszałek Adam Struzik spotkał się on-line z ambasadorem Chorwacji Tomislavem Vidoševićem. – Zostaliśmy porażeni informacjami z Chorwacji. Okazało się, że w ostatnim trzęsieniu ziemi ucierpiało kilkanaście tysięcy mieszkańców. Są bez dachu nad głową i potrzebują pomocy. Potrzebne są przede wszystkim rzeczy fundamentalne, które pozwolą przetrwać poszkodowanym zimę – dodał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Wsparcie ze strony Mazowsza w takiej sytuacji to dowód solidarności międzyregionalnej i międzynarodowej.

Obie strony wspólnie ustalają, co jest niezbędne, by wesprzeć Chorwatów w czasie tragedii, a Mazowsze niezwłocznie przystąpi do organizowania pomocy.

Samorząd województwa współpracuje od 2016 r. z chorwackim regionem Żupania Zagrzebska. To jeden z regionów poszkodowanych podczas trzęsień ziemi.

Mieszkańcy Chorwacji w potrzebie

We wtorek, 29 grudnia, ziemia zatrzęsła się po raz pierwszy. Wstrząsy o maksymalnej magnitudzie powyżej 6, które nawiedziły Chorwację, kosztowały życie 7 osób, wiele zostało rannych. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od miasta Petrinja. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Serbii i we Włoszech.

Dzień później wstrząsy się powtórzyły. Według danych chorwackiej służby sejsmologicznej, w środę rano epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na północny zachód od Sisaku na głębokości 8 km. Najsilniejszy z powtarzających się trzech wstrząsów także osiągnął magnitudę powyżej 6. Przerażeni mieszkańcy, ratując życie, opuszczali swoje domy.

Marszałek Adam Struzik w zdalnej rozmowie z ambasadorem Chorwacji z Polsce Tomislavem Vidoševićem wyraził współczucie dla narodu chorwackiego i zapewnił o wsparciu ze strony samorządu Mazowsza.

Mazowsze chce pomóc

Trzęsienia ziemi, poza ofiarami, przyniosły również ogromne straty materialne. W Petrinji zburzone jest niemal całe centrum miasta, w Glinie tymczasowego zakwaterowania potrzebowało ponad 150 osób, zniszczone są także okoliczne wsie. Pozbawieni dachu nad głową ludzie potrzebują niemal wszystkiego, zwłaszcza artykułów pierwszej potrzeby. Taką właśnie pomoc zaproponował marszałek Adam Struzik. Ambasador Tomislav Vidošević podziękował za wsparcie samorządu województwa.

REKLAMA
zdjecie 5160

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×