eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Mazowsze walczy z otyłością wśród dzieci i młodzieży: edukacja i nowe inwestycje w sport [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 7618
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Na zlecenie samorządu Mazowsza powstało badanie dotyczące zagrożenia otyłością wśród dzieci i młodzieży w naszym regionie. Raport z przeprowadzonych badań skłonił marszałka i podległe mu jednostki do podjęcia intensywniejszych działań w kierunku edukacji zdrowotnej i rozwoju bazy sportowej.

W poniedziałek, 12 lutego w Ostrołęce odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Elżbiety Lanc, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Mariusza Popielarza, dyrektora ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Agaty Szczepanek, dietetyk z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Spotkanie dotyczyło problemu z otyłością i nadwagą wśród dzieci i młodzieży na Mazowszu.

Samorząd województwa mazowieckiego zlecił Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu badanie dotyczące żywienia dzieci i młodzieży, a także przygotowania programów edukacji żywieniowej dla uczniów oraz programów warsztatów dla dorosłych. Badanie obejmowało grupę 1642 uczniów klas 6 - 8 szkół podstawowych, młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz blisko 700 rodziców i nauczycieli z województwa mazowieckiego.

Z wyników przeprowadzonych badań wynika że na Mazowszu z otyłością lub nadwagą mierzy się co piąte dziecko. W szkołach podstawowych 10,4% uczniów boryka się z nadwagą, a 9,4% z otyłością. W szkołach ponadpodstawowych co ósme dziecko (12,5%) cierpi na nadwagę, a 7,3% uczniów jest otyłych.

Obserwujemy bardzo niepokojące trendy związane z dietą dzieci i młodzieży na Mazowszu, dlatego dużo uwagi poświęcamy edukacji i profilaktyce. Co ważne, koncentrujemy się także na edukacji zdrowotnej wśród dorosłych. którzy mają realny wpływ na młode pokolenie i w dużej mierze są odpowiedzialni za kształtowanie nawyków żywieniowych swoich podopiecznych.

- mówi Elżbieta Lanc, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Do rozwiązań, którymi Mazowsze chce ruszyć do walki o zdrowie swoich mieszkańców jest służyć ma m.in. program “Mazowsze dla sportu”. Jest to działanie skierowane do lokalnych samorządów, W ramach tego projektu w bieżącym roku na inwestycje w subregionie ostrołęckim trafi ponad 7 milionów złotych. Środki te przeznaczone zostaną na takie zadania jak: budowa boisk do siatkówki plażowej w Rzekuniu, budowa pumptracku w Czerwinie, remont obiektów sportowych przy ZSP w Kadzidle czy modernizacja hali sportowej w Baranowie.

Zdrowe Mazowsze i kampania “Talerz pełen zdrowia”

Zebrany przez WUM materiał posłużył opracowaniu programów edukacji żywieniowej dla uczniów, rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli i pracowników szkół. Trwa konkurs na realizatorów cyklu lekcji o zdrowym żywieniu dla uczniów oraz warsztatów dla osób dorosłych.

W planach jest także realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej “Talerz pełen zdrowia” w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych. Jej celem jest promowanie wiedzy na temat zasad zdrowego żywienia i kształtowania właściwych postaw zdrowotnych pozwalających zapobiec powstawaniu chorób żywieniowozależnych, w tym chorób układu krążenia. Program będzie realizowany do końca 2024 roku. Samorząd województwa przeznaczył na ten projekt ponad 850 tysięcy złotych.

Szacuje się, że w ramach całej kampanii z zajęć może skorzystać około 12,5 tysiąca uczniów klas 6 - 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zajęcia będą prowadzone do końca 2025 roku. Edukacja obejmie również dorosłych, w tym nauczycieli. pracowników szkół odpowiedzialnych za żywienie dzieci czy rodziców. W warsztatach i konferencjach udział weźmie około 700 osób.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :
Materiał filmowy 3 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Koncerty
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×