zdjecie 3152
2020-06-05T10:05:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Media o spotkaniu Andrzeja Dudy w Ostrołęce. Przypomniano słowa sprzed pięciu lat [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 3152
4
3
19

"Jeśli zostanę wybrany na prezydenta, to natychmiast będę rozmawiał z rządem o budowie elektrowni węglowej w Ostrołęce. Przerwanie tej inwestycji jest zbrodnią - mówił pięć lat temu Andrzej Duda. Za jego kadencji i rządów PiS budowa została rozpoczęta i szybko zakończona. Przyniosła już miliard straty" - przypomina "Gazeta Wyborcza" we wczorajszym internetowym wydaniu. I publikuje ankietę.

Kwestia elektrowni Ostrołęka C jest jednym z najgorętszych tematów w kampanii wyborczej. W lutym wstrzymano budowę węglowej elektrowni, a po konsultacjach Orlen, Energa i Enea podpisały porozumienie w kwestii zmiany technologii z węglowej na gazową.

Mimo to, sejmowa opozycja chce rozliczenia winnych za wydanie ponad miliarda złotych w projekt węglowy. We wczorajszej "Wyborczej" w wydaniu internetowym przypomniano słowa, jakie padły w Ostrołęce w 2015 roku, podczas spotkania z Andrzejem Dudą. Przygotowano też ankietę. Druzgocąca większość respondentów jest za tym, by osoby odpowiedzialne za projekt węglowy Ostrołęki C poniosły odpowiedzialność:

zdjecie

Spotkanie z Andrzejem Dudą w Ostrołęce z 2015 roku zobaczyć można poniżej:

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Jaja, 10:09 05-06-2020,   55%
puDa pierwszy do odpowiedzialności
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 10:25 05-06-2020,   43%
@~Jaja Już dawno powinna działać nowa elektrownia. Ale uwaliliście jej budowę jak czas wymieniać stare elektrownie na nowe. Niemcy zdążyli i wyłączają stare elektrownie, u nas musi nadal stara działać i przynosić miliony strat.

"Zamknij wszystkie kopalnie węgla kamiennego, po czym otwórz nowy blok węglowy przy okazji zamykając całkiem sprawne atomówki i ogłaszając odejście od węgla za kilkanaście lat. Drodzy zachodni sąsiedzi, jaki to ma sens?

Z danych Clean Energy Wire wynika, że jeszcze w 2007 roku udział „czarnego złota” z importu wynosił w Niemczech 68 procent przy zużyciu 69 mln ton paliwa rocznie. W roku 2017 roku import stanowił tam już 93 procent dostaw, a w 2018 roku nasi zachodni sąsiedzi zamknęli swoje ostatnie węgla kamiennego (dawały 3,7 mln ton paliwa, ale koszty wydobycia były bardzo wysokie) decydując się jednocześnie na całkowite uzależnienie od tego paliwa z zagranicy. Nie zaprzestali bowiem jego zużycia, choć cały czas je systematycznie zmniejszają. Obecnie niemieckie zapotrzebowanie roczne na węgiel kamienny wynosi nieco ponad 40 mln ton przy czym dwie trzecie na potrzeby energetyczne, a jedna trzecia to węgiel koksujący, baza do produkcji stali. W Niemczech ok. 13 procent energii elektrycznej pochodzi z węgla kamiennego, ale nie należy zapominać, że Niemcy są potęgą w wydobyciu i spalaniu swojego węgla brunatnego, który jest jeszcze bardziej emisyjny od kamiennego.

Skąd Niemcy importują węgiel? Z danych Eurostatu wynika, że od lat niemal 40 procent paliwa przyjeżdża do nich rocznie z Rosji i tendencja ta utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Od kilku lat rosły dostawy z USA, które stanowiły mniej niż 20 procent importu. Kolejnym z dostawców była Kolumbia (12-13 procent). Czwórkę głównych dostawców z kilkuprocentowym udziałem zamyka Australia. Łańcuch dostaw zagranicznych jest więc bardzo podobny jeśli chodzi o kierunki do polskiego. Tyle, że u nas zależność od importu węgla z Rosji wynosi niemal 70 procent.

Jeszcze w 2016 roku na niemiecki rynek szło ok. 2,5 mln ton polskiego węgla, ale potem nastąpił spadek do nieco ponad 1 mln ton w 2017 roku i… 0,2 mln ton rocznie w latach następnych. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Eurcacoal wynika, że w 2019 roku do krajów UE trafiło 135 mln ton tego paliwa, wobec 167 mln ton rok wcześniej (-19,3 procent). W gronie największych importerów węgla w ubiegłym roku znalazły się Niemcy, Polska (16,7 mln ton) i Włochy (10,8 mln ton). W 2018 roku Niemcy również sprowadziły najwięcej węgla, bo prawie 45 mln ton, Polska dołożyła 19,7 mln ton, podium zaś wówczas zamykali Hiszpanie z importem rzędu 15,8 mln ton, który w ubiegłym roku zmniejszyli do 8,5 mln ton.

Najnowsze węglowe dziecko Niemców, czyli blok węglowy Datteln IV o mocy 1052 MW zbudowana kosztem 1,5 mld euro (przypomina to parametry ś.p. Ostrołęki C, która w oparciu o węgiel już na pewno nie powstanie). To oczywiście wysokosprawna siłownia na poziomie 45 proc. i zastąpi stare bloki węglowe emitujące więcej CO2 niż nowy (Uniper do którego należy jednostka twierdzi, że dąży do celu, w którym produkcja energii elektrycznej i ciepła w Europie będzie neutralna pod względem emisji CO2 w 2035 roku), jednak należy pamiętać, że taka jednostka będzie potrzebować do pracy rocznie ok. 3 mln ton paliwa. Nie powinno to wpłynąć znacząco na wzrost importu węgla do Niemiec, ponieważ stare bloki są stopniowo wyłączane, a coraz więcej energii pochodzi tam z odnawialnych źródeł energii, niemniej jednak biorąc pod uwagę deklarację Niemiec o odejściu od węgla w energetyce do 2038 roku uparcie się na Datteln IV przy jednoczesnym wyłączaniu reaktorów atomowych jest po prostu nielogiczne."
odpowiedz   •   oceń :  
~oszukany wyborca, 10:55 05-06-2020,   50%
@~tępiciel lemingów Bzdury. Nie oglądać się na Niemców, bo tu jest Polska. Obiecaliście elektrownie i nie budujecie, poszedł ponad miliard złotych, można byłoby za te pieniądze dopłacić 200 tysiącom rodzin do fotowoltaiki, a tak przepadło.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Jaja, 11:35 05-06-2020,   52%
@~tępiciel lemingów Temp zabierz swoją pande katechetów a o sobie nie zapomnij z zarządu elektrowni to i strat nie będzie
odpowiedz   •   oceń :  
~Ola, 13:32 05-06-2020,   30%
@~tępiciel lemingów Tępicielu Protokół z Kyoto 2012. Porozumienie Paryskie 2015. Niie dziś wiadomo, źe mamy kryzys energetyczny u trzeb działać . Niestety mamy prezydenta, który suè ciągle uczy, ake niecnego się nie nauczył.
W tym roku powinnna być w Polsce na ukończeniu elektrownia jądrowa. To, że Niemcy robą błąd, rezygnujàc z energii jądrowej, nie znaczy, że musi robić tak Polska. Oczywiście powinniśmy też inwestować w OZE  
odpowiedz   •   oceń :  
~Dd, 00:08 06-06-2020,   17%
@~tępiciel lemingów Czemu mówisz o rumianym, że coś uwalił?
To brak kultury
odpowiedz   •   oceń :  
~Jaja, 10:14 05-06-2020,   47%
puDy nie interesował rachunek ekonomiczny, decyzję wymuszono naciskiem politycznym. Ja chcę i nie ważne ile to będzie kosztować
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 09:25 06-06-2020,   50%
@~Jaja Pan Duda to chce i może wszystko w akcji wyborczej a pózniej to może podpisywać i to szybko co mu nocą ustalą  . Tak to jest jak rządzi tylko jedna opcja partyjna .
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 10:19 05-06-2020,   46%
Ostatnio wybudowano w Polsce elektrownie a Ostrołękę wystawiono jako wabik wyborczy  na ścianę wschodnią jak to mówi Kurski "ciemny lud wszystko kupi " . Teraz będą oczka wodne ...........i to dla każdego ............
odpowiedz   •   oceń :  
~Suweren, 10:40 05-06-2020,   45%
@~Basia Duda niech buduje u siebie te oczka. Tylko on nie rozumie co to oczka wodne
odpowiedz   •   oceń :  
~gość, 10:23 05-06-2020,   55%
Szybko zapomieliście jak donosiliście jako niby środowisko zanieczyszczone bedzie ,a teraz jak bedzie gazowa to znów źle?  Dochodze do wniosku ,że świadomie utrudniacie i winicie Dudę aby nie głosować na niego.
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 10:26 05-06-2020,   39%
@~gość Przyjdzie opozycja i zbuduje w Ostrołęce trzy elektrownie.

Atomową, gazową i węglową.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Jaja, 11:09 05-06-2020,   50%
@~tępiciel lemingów Masz racje tempy, nie wystarczy budować, trzeba jeszcze ZBUDOWAĆ a z tym to już problem. Zacząć i nie skończyć to hasło wyborcze Dudy ( na pan trzeba zasłużyć).
odpowiedz   •   oceń :  
~oKa, 11:12 05-06-2020,   69%
@~tępiciel lemingów Opozycja ..............wybuduje osiem elektrowni a na łąkach kozy będą i kochajmy sie.
odpowiedz   •   oceń :  
~brexit, 10:37 05-06-2020,   25%
Wstrzymanie budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce, albo co gorsza jej zaniechanie jest sprzeczne z polską racją stanu. UE prędzej czy później się rozpadnie, a zaniechanie kluczowych inwestycji i brak energii będzie blokował rozwój Polski jeszcze wiele lat po rozpadzie UE.
Niemcy w tym akurat czasie nie przejmują się łajdackimi unijnymi regulacjami i budują  u siebie elektrownie węglowe.
"Dane dotyczące generacji energii elektrycznej w RFN wskazują, że Niemcy po cichu włączyli do systemu nową elektrownię węglową Datteln IV. Jednostka miała zostać podpięta do sieci dopiero latem."
Jeżeli Polska będzie wszystko importować i nic nie będziemy wytwarzać w kraju , to za co ciemny ludzie kupisz te 15 letnie złomy z niemieckich szrotów ? Ile koszyków z wikliny będziesz musiał statystyczny ciemny kmiocie wypleść ty, twoja żona , twoi rodzice i twoje dzieci, aby zarobić na złom z niemieckich szrotów? Ile lat będziesz musiał statystyczny ciemny  kmiocie zapier... po 12 godzin na czarno na plantacjach szparagów ?
Wiatraki, ani fotowoltaika też w polskim klimacie nie są rozwiązaniem. Energia z wiatraków jest zresztą droższa niż energia z węgla. I gdyby nie dopłaty - z waszych ciemne kmioty kieszeni- oraz gdyby nie podatek nałożony na dwutlenek węgla-który też ciemne kmioty płacicie- to cała ta zabawa w zieloną energię nie miałaby żadnego ekonomicznego sensu.
Tak to jest jak banda łajdaków rządzi stadem baranów. Durnie, czyli tak zwane bydło podatkowe są wyzyskiwani w większym stopniu niż chłop pańszczyźniany, ale dzisiejsze durnie tego nie pojmują. I dopóki to nie dotrze do waszych ograniczonych łbów to będziecie okradani
A godzicie się na to z waszej bezdennej nieświadomości, właściwie to z głupoty.
Bo wam się nie chce zrozumieć jak to wszystko działa.
odpowiedz   •   oceń :  
~Polak patriota, 10:42 05-06-2020,   42%
@~brexit Na co czekasz? Putin na ciebie czeka.
odpowiedz   •   oceń :  
~Wyborca też, 10:47 05-06-2020,   49%
W Troszynie ani słowa o naszej elektrowni!  
odpowiedz   •   oceń :  
~Obywatel, 12:00 05-06-2020,   43%
Duda = obłuda  
odpowiedz   •   oceń :  
~Yahoo, 21:52 05-06-2020,   17%
Juda-Maliniak
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 3152