zdjecie 9799
zdjecie 9799
2016-03-07T11:19:27+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejscy radni bez sprzeciwu w sprawie współprowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrołęki zapadła decyzja o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstanie ono w budynku po byłym areszcie przy ulicy Traugutta. Projekt w całości sfinansowany zostanie z budżetu państwa.

XXII nadzwyczajna sesja Rady Miasta Ostrołęki odbyła się w poniedziałek, 7 marca. Posiedzenie zwołane zostało na wniosek prezydenta Janusza Kotowskiego i w całości poświęcone było projektowi uchwały o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zgodnie z projektem uchwały samorząd Ostrołęki wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzić będzie muzeum, które powstaje przy ulicy Traugutta. Zostanie ono w całości sfinansowane z budżetu państwa zaś po stronie miasta pozostanie bieżące utrzymanie instytucji. Przygotowany projekt budowy zakłada także stworzenie w parku miejskim alejki poświęconej Żołnierzom Wyklętym a także budowę specjalnej kładki nad ulicą Traugutta biegnącej z parku do muzeum.

- Niezwykle ważne jest to, żeby przypomnieć i wywołać z niepamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, a tym, którzy będą odwiedzać muzeum, pokazać, że są wartości, z których można czerpać i korzystać w życiu codziennym – mówił podczas sesji prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski – Nie sposób także nie czuć satysfakcji z faktu, że na całą budowę otrzymamy środki z budżetu państwa.

W trakcie dyskusji nad projektem uchwały swoje zdanie wyraził m.in. przewodniczący klubu radny Platformy Obywatelskiej, Adam Kurpiewski.

- Cieszę się, że udało się projekt doprowadzić do finału, dziękuję prezydentowi i wszystkim biorącym udział w tworzeniu tego muzeum – mówił radny Kurpiewski. Innego zdania był natomiast radny Łukasz Kulik.

- Dziwię się tym, którzy wcześniej byli przeciwni, a teraz są za. Ja zdania nie zmieniam, szanuję osiągnięcia samorządu w sprawie pozyskania środków i przy realizacji projektu przeszkadzał nie będę. Mam jednak pewne wątpliwości – mówił radny Kulik.

Ostatecznie poddany pod głosowanie projekt uchwały przyjęty został przy 14 głosach za, braku przeciwnych i jednym wstrzymującym się. Po sesji, o godzinie 11:30 w budynku muzeum przy ulicy Traugutta przewidziano podpisanie umowy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim w sprawie współprowadzenia muzeum.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×