2016-03-07T11:19:27+01:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Ostrołęka,

Miejscy radni bez sprzeciwu w sprawie współprowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
Podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrołęki zapadła decyzja o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstanie ono w budynku po byłym areszcie przy ulicy Traugutta. Projekt w całości sfinansowany zostanie z budżetu państwa.

XXII nadzwyczajna sesja Rady Miasta Ostrołęki odbyła się w poniedziałek, 7 marca. Posiedzenie zwołane zostało na wniosek prezydenta Janusza Kotowskiego i w całości poświęcone było projektowi uchwały o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zgodnie z projektem uchwały samorząd Ostrołęki wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzić będzie muzeum, które powstaje przy ulicy Traugutta. Zostanie ono w całości sfinansowane z budżetu państwa zaś po stronie miasta pozostanie bieżące utrzymanie instytucji. Przygotowany projekt budowy zakłada także stworzenie w parku miejskim alejki poświęconej Żołnierzom Wyklętym a także budowę specjalnej kładki nad ulicą Traugutta biegnącej z parku do muzeum.

- Niezwykle ważne jest to, żeby przypomnieć i wywołać z niepamięci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, a tym, którzy będą odwiedzać muzeum, pokazać, że są wartości, z których można czerpać i korzystać w życiu codziennym – mówił podczas sesji prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski – Nie sposób także nie czuć satysfakcji z faktu, że na całą budowę otrzymamy środki z budżetu państwa.

W trakcie dyskusji nad projektem uchwały swoje zdanie wyraził m.in. przewodniczący klubu radny Platformy Obywatelskiej, Adam Kurpiewski.

- Cieszę się, że udało się projekt doprowadzić do finału, dziękuję prezydentowi i wszystkim biorącym udział w tworzeniu tego muzeum – mówił radny Kurpiewski. Innego zdania był natomiast radny Łukasz Kulik.

- Dziwię się tym, którzy wcześniej byli przeciwni, a teraz są za. Ja zdania nie zmieniam, szanuję osiągnięcia samorządu w sprawie pozyskania środków i przy realizacji projektu przeszkadzał nie będę. Mam jednak pewne wątpliwości – mówił radny Kulik.

Ostatecznie poddany pod głosowanie projekt uchwały przyjęty został przy 14 głosach za, braku przeciwnych i jednym wstrzymującym się. Po sesji, o godzinie 11:30 w budynku muzeum przy ulicy Traugutta przewidziano podpisanie umowy z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim w sprawie współprowadzenia muzeum.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  1  2