eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 3514
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 3514

Uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem odznak samorządowych i odznaczeń państwowych, msza święta w intencji poległych obrońców ojczyzny, złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym bohaterskich kolejarzy – tak mieszkańcy Ostrołęki obchodzili w tym roku Narodowe Święto Niepodległości.

Miejskie obchody z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym kolejarzy z Ostrołęki i okolic poległych w walkach z okupantami. Hołd bohaterskim kolejarzom oddali m.in. ostrołęccy parlamentarzyści – Arkadiusz Czartoryski i Robert Mamątow, przedstawiciele samorządu miasta z prezydentem Januszem Kotowskim i przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim na czele, miejscy radni, wiceprzewodniczący powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa oaz mieszkańcy Ostrołęki.

Następnie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin odprawiona została msza święta w intencji obrońców Ojczyzny poległych w walkach niepodległościowych. Po nabożeństwie w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta.

Podczas obrad, które zwyczajowo już w Święto Niepodległości nabierają podniosłego i uroczystego charakteru, wręczono odznaki „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”, odznaczenia państwowe „Za zasługi dla obronności kraju” oraz odznaki pamiątkowe 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

- „Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich” - tymi słowami wielkiego polskiego wodza, marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpoczął dzisiejsze posiedzenie przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski – Dziś mija 97 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. To 97 lat temu marszałek Józef Piłsudski stanął na czele wojsk polskich. To właśnie 97 lat temu mogliśmy ponownie zacząć cieszyć się z własnego domu, Polski. Co by się stało gdyby nie bohaterstwo naszych przodków, którzy udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim, nie moglibyśmy także prezentować dumy ze swoich narodowych symboli, z Biało-Czerwonej i Godła, a wielkie czyny jakich na przestrzeni lat dokonywali Polacy byłyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze – mówił przewodniczący Grabowski.

Wyjątkową i poruszającą oprawę artystyczną uroczystej sesji Rady Miasta przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×