2017-01-26T18:54:33+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Mieszkańcy Przasnysza w hołdzie powstańcom styczniowym [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. ePrzasnysz.pl
REKLAMA
0
1
0

W 154 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zorganizowali obchody rocznicowe upamiętniające ten jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski.

W uroczystościach obok mieszkańców Przasnysza udział wziął także Krzysztof Bieńkowski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 18.00 Mszą Świętą w Parafii Św. Wojciecha w Przasnyszu, następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Stefana Cieleckiego ps: 'Orlik', gdzie oddali hołd powstańcom.

Piotr Kaszubowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej odczytał Manifest Tymczasowego Rządu Narodowego z 1863 roku.

- Nikczemny rząd najezdniczy rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary, postanowił zadać jej cios stanowczy -€” porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie. Polska nie chce, nie może poddać się bez-opornie temu sromotnemu gwałtowi pod karą hańby przed potomnością powinna stawić energiczny opór. Zastępy młodzieży walecznej, młodzieży poświęconej, ożywione gorącą miłością Ojczyzny, niezachwianą wiarą w sprawiedliwość i w pomoc Boga, poprzysięgły zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć. Za nią więc Narodzie Polski, za nią! Po straszliwej hańbie niewoli, po niepojętych męczarniach cisku, Centralny Narodowy Komitet obecnie jedyny, legalny Rząd Twój Narodowy, wzywa Cię na pole walki już ostatniej, na pole chwały i zwycięstwa, które Ci da i przez imię Boga na Niebie dać przysięga, bo wie, że Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem i olbrzymem. Tak, Ty wolność Twoją, niepodległość Twoją, zdobędziesz wielkością takiego męstwa, świętością takich ofiar, jakich Lud żaden nie zapisał jeszcze na dziejowych kartach swoich. Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu, słabości i wahania, wszystką krew, życie i mienie, jakich od Ciebie zapotrzebuje. W zamian K. C. N. przyrzeka Ci, ze siły dzielności Twej nie zmarnieją, poświęcenia nie będą stracone, bo ster, który ujmuje, silną dzierżyć będzie ręką. Złamie wszystkie przeszkody, roztrąci wszelkie zapory, a każdą nieprzychylność dla świętej sprawy, nawet brak gorliwości, ścigać i karać będzie przed surowym, choć sprawiedliwym trybunałem obrażonej Ojczyzny -€“ czytał.

Strzelcy z GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich wykonali salwę honorową z broni czarno-prochowej. Po zapaleniu świec wszyscy przemaszerowali na cmentarz parafialny pod mauzoleum, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tu zaś spoczywają szczątki Palemona Nowickiego - kolejnego dowódcy powstańczego. I w tym miejscu nie zabrakło wspomnień o weteranach powstania styczniowego i modlitwy w ich intencji. Po ponownej salwie honorowej wykonanej przez rekonstruktorów uczestnicy przemaszerowali pod grób księdza Fortunata Jajko, który za pomoc powstańcom został ukarany przez władze carskie.

Wystylizowana w mundury powstańców styczniowych grupa rekonstrukcyjna, w dodatku niosąca sztandar przy towarzyszących dźwiękach werbla dodawała świetności uroczystości, zaś jej idealnym podsumowaniem są słowa pisane przez pana Mariusza Maciaszczyka zamieszczone na fb. GRH: 

- Nie nam teraz dochodzić, czy Powstanie Styczniowe miało sens i czy było z góry skazane na porażkę. Naszym obowiązkiem jest pamięć o naszych Bohaterskich przodkach, którzy polegli walcząc nie dla siebie, lecz dla nas. Oni przez te kilkanaście miesięcy ciężkich walk marzyli o Wolnej Polsce.
CHWAŁA IM ZA TO!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego udostępnionych dzięki uprzejmości portalu ePrzasnysz.pl

Źródło: ePrzasnysz.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×