2019-04-07T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miliony dla Mazowsza. Konferencja w Ostrołęce

REKLAMA
REKLAMA
2
1
5

Strażnice OSP, rozwój bazy sportowej, aktywizacja sołectw czy wsparcie na ogródki działkowe to tylko część programów, które w tym roku uruchomi samorząd województwa mazowieckiego. Właśnie ruszył pierwszy z nich – Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw. W sumie na ten cel z budżetu województwa przeznaczonych zostanie blisko 80 mln zł. Dziś o programach wsparcia mówili w Ostrołęce Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska członkowie zarządu i Mirosław Augustyniak radny województwa mazowieckiego przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska.

– Musimy na bieżąco odpowiadać na potrzeby mieszkańców Mazowsza, dlatego udało nam się wygospodarować dodatkowe pieniądze na programy wsparcia. W tym roku środki z naszego budżetu trafią na infrastrukturę sportową, edukację i ekologię. Na dodatkową pomoc mogą też liczyć działkowcy, jednostki OSP, a także sołectwa – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

To pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego. Jego głównym celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. O pomoc będą mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. Dofinansowanie zadania może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie powinno przekroczyć 200 tys. zł. Przyznane środki gminy mogą wykorzystać m.in. na zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza. Wsparcie będzie mogło być przeznaczone także na zakup oczyszczaczy powietrza do budynków użyteczności publicznej oraz działania edukacyjno-informacyjne. Nabór wniosków ruszy już na początku kwietnia br. Na ten cel samorząd województwa przyznał 5 mln zł wsparcia.

– Wszystkie działania na rzecz poprawy środowiska są priorytetowymi zadaniami. W tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy nowy program wspierający ekologię. Mam nadzieję, że dzięki środkom z budżetu Mazowsza polepszy się jakość powietrza na Mazowszu – mówi Mirosław Augustyniak radny województwa, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony zostanie nowy program wsparcia dla działkowców. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców będzie można ubiegać się o środki na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej. Chodzi o działania, dzięki którym poprawi się przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych. Program zachęca do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Łącznie samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację programu 5 mln zł.

– Rodzinne Ogródki Działkowe służą rekreacji  rodzin z dziećmi i osób starszych. Niestety do tej pory nie było programów wsparcia dla działkowców. Postanowiliśmy to zmienić i w tym roku będzie można ubiegać się o środki na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację pilotażowego programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na modernizację i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dotacje obejmują drobne inwestycje, zakup nowoczesnego sprzętu i niezbędnego oprogramowania, a także elementów wyposażenia. To podwyższy jakość kształcenia młodych osób.

Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego

Na realizację pilotażowego instrumentu wsparcia samorządów lokalnych samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku 30 mln zł. Środki przeznaczone są m.in. na modernizacje dróg powiatowych i gminnych, projekty edukacyjne i kulturalne.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej to program, który powstał w 2018 r. i jest odpowiedzią na zgłaszane przez gminy i powiaty zapotrzebowanie na remonty aktualnych lub utworzenie nowych obiektów sportowych. W poprzednim roku dofinansowanych zostało aż 69 wniosków, z czego 10 z subregionu ostrołęckiego. W tym roku samorządy będą mogły ubiegać się o wsparcie na budowę boisk, skateparków, placów zabaw czy torów sportowych i pumptracków. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy aż 10 mln zł. Nabór ruszy już na początku kwietnia. Dofinansowanie zadania może wynieść do 75 proc. kosztów kwalifikowanych i nie powinno przekroczyć 200 tys. zł. Właśnie ruszył nabór, który potrwa do 30 kwietnia 2019 r.

– To bardzo ważna inicjatywa. Ten program stworzyliśmy z myślą o wszystkich tych gminach i powiatach, w których brakuje miejsc na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Cieszę się, że mogliśmy wygospodarować z naszego budżetu środki na ten cel – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze

Na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. To właśnie z myślą o nich w ubiegłym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zrealizowanych zostało blisko 500 różnego rodzaju projektów. Wśród nich m.in. rewitalizacja skwerów, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Tylko z subregionu ostrołęckiego wsparcie otrzymało aż 65 projektów. W tym roku po raz kolejny mazowieckie gminy będą mogły ubiegać się o środki na nowe boiska, parki, place zabaw czy książki do biblioteki. Każda gmina będzie mogła złożyć do pięciu wniosków na pięć różnych zadań. Maksymalne wsparcie dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wszystkie elementy zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa mazowieckiego powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni lub służyć ogółowi lokalnej społeczności. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw zarezerwowano 13,9 mln zł. Właśnie ruszył nabór. Wnioski można składać do 17 kwietnia br.

– Wsparcie dla sołectw to program, który daje szerokie możliwości rozwoju mazowieckich gmin, ale także stwarza warunki do godnego życia i odpoczynku w środowisku wiejskim. Mam nadzieję, że dzięki temu wsparciu polepszy się jakość życia mieszkańców wsi i małych miejscowości – mówi Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

Pomoc Finansowa dla Miast i Gmin na Zakup Sprzętu Przeciwpożarowego

Na Mazowszu jest ok. dwa tysiące jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Druhowie z Mazowsza są świetnie przygotowani do wykonywania powierzonych im zadań. Są przeszkoleni zarówno z zakresu ratownictwa drogowego, jak i medycznego. Co ważne, dysponują coraz lepszym sprzętem strażackim, w tym nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jest to możliwe również dzięki środkom z budżetu województwa. Jednak praca strażaków OSP wymaga nieustającego wsparcia, dlatego potrzebny jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale też solidna baza. Na remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej czy zakup nowych wozów strażackich i ubrań ochronnych władze Mazowsza przekażą w tym roku 10 mln zł. 2 mln zł trafią na remonty strażnic, kolejne 7 mln zł na zakup sprzętu przeciwpożarowego, a 1 mln zł na zakup ubrań ochrony indywidualnej strażaka. Nabór rozpocznie się 8 kwietnia br. i potrwa do 26 kwietnia br.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 13:10 07-04-2019,   50%
A dofinansują mi sprzęt do  strącenia tych nieoznakowanych samolotów, które rozpylają to gówno nad naszymi głowami zatruwając nam powietrze, chętnie złożę wniosek, może przestaną latać nad moją głową w obawie o swoje życie skoorwesyny
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:33 07-04-2019,   60%
@~Gość Program jest pilotażowy
odpowiedz   •   oceń :  
~Klekot z pomagierką, 03:07 08-04-2019,   67%
@~Gość Kuliki kaszanke rozpylają gdzie się da
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:04 08-04-2019,   29%
@~Klekot z pomagierką Już wstałeś debilu?
odpowiedz   •   oceń :  
~Jarek, 14:08 08-04-2019,   0%
Gościu jesteś debilem
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 9725