zdjecie 3009
2019-03-27T20:05:53+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Minister Kowalczyk o programie Czyste Powietrze: „W powiecie ostrołęckim zainteresowanie dofinansowaniem jest słabe” [WIDEO]

REKLAMA
REKLAMA
0
2
9

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk odwiedził dziś Ostrołękę i kilka gmin na terenie powiatu ostrołęckiego. W Starostwie Powiatowym spotkał się z przedstawicielami lokalnych samorządów. O czym rozmawiano? M.in. o programie „Czyste Powietrze”. Jak minister ocenia zainteresowanie tym programem wśród mieszkańców powiatu? Posłuchajcie sami.

Podczas spotkania z wójtami kilku gmin z terenu powiatu ostrołęckiego minister Kowalczyk rozmawiał m.in. o gospodarce odpadami, gazyfikacji, zaopatrzeniem w wodę czy modernizacji sieci kanalizacji i formach pomocy w programie „Czyste Powietrze” i możliwości zaangażowania samorządów we wsparcie mieszkańców przy wypełnianiu wniosków czy doradztwem.

Jak przyznał minister w rozmowie z dziennikarzami, zainteresowanie uzyskaniem wsparcia w ramach programu nie jest w naszym regionie najlepsze. Okazuje się, że w porównaniu z regionem siedleckim, wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców jest w powiecie ostrołęckim aż o połowę mniej. Winę takiego stanu rzeczy minister widzi w braku wiedzy wśród społeczeństwa.

- Bardzo możliwe, że przyczyną jest brak wiedzy, zainteresowania – mówił minister Kowalczyk – W momencie, kiedy ma się pełną wiedzę, to nie ma powodów, żeby odkładać decyzję z wnioskiem na następne lata. Będę to bardzo mocno podkreślał, program jest programem dotacyjnym, a więc dotujemy przedsięwzięcia termomodernizacji domu jednorodzinnego, wymianę pieca. Dotacja nie jest oczywiście 100-procentowym poniesieniem kosztów, do tego potrzebny jest udział własny. I być może wiele osób ze względu na to, że nie ma pieniędzy na udział własny w obecnej chwili czeka. I tu będę chciał proponować takie rozwiązanie, które będą podkreślały, że na udział własny można wziąć bardzo tanią pożyczkę i nie czekać, tylko wziąć dotację, udział własny zapewnić pożyczką i zamiast robić za pięć czy dziesięć lat, bo program jest na dziesięć lat, zrobić to w tym czy w następnym roku – dodał minister.

Po spotkaniu z dziennikarzami minister Kowalczyk odwiedził jeszcze m.in. gminę Olszewo-Borki a wieczorem spotkał się z mieszkańcami Ostrołęki.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×