2019-03-27T20:05:53+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Minister Kowalczyk o programie Czyste Powietrze: „W powiecie ostrołęckim zainteresowanie dofinansowaniem jest słabe” [WIDEO]

REKLAMA
0
2
9

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk odwiedził dziś Ostrołękę i kilka gmin na terenie powiatu ostrołęckiego. W Starostwie Powiatowym spotkał się z przedstawicielami lokalnych samorządów. O czym rozmawiano? M.in. o programie „Czyste Powietrze”. Jak minister ocenia zainteresowanie tym programem wśród mieszkańców powiatu? Posłuchajcie sami.

Podczas spotkania z wójtami kilku gmin z terenu powiatu ostrołęckiego minister Kowalczyk rozmawiał m.in. o gospodarce odpadami, gazyfikacji, zaopatrzeniem w wodę czy modernizacji sieci kanalizacji i formach pomocy w programie „Czyste Powietrze” i możliwości zaangażowania samorządów we wsparcie mieszkańców przy wypełnianiu wniosków czy doradztwem.

Jak przyznał minister w rozmowie z dziennikarzami, zainteresowanie uzyskaniem wsparcia w ramach programu nie jest w naszym regionie najlepsze. Okazuje się, że w porównaniu z regionem siedleckim, wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców jest w powiecie ostrołęckim aż o połowę mniej. Winę takiego stanu rzeczy minister widzi w braku wiedzy wśród społeczeństwa.

- Bardzo możliwe, że przyczyną jest brak wiedzy, zainteresowania – mówił minister Kowalczyk – W momencie, kiedy ma się pełną wiedzę, to nie ma powodów, żeby odkładać decyzję z wnioskiem na następne lata. Będę to bardzo mocno podkreślał, program jest programem dotacyjnym, a więc dotujemy przedsięwzięcia termomodernizacji domu jednorodzinnego, wymianę pieca. Dotacja nie jest oczywiście 100-procentowym poniesieniem kosztów, do tego potrzebny jest udział własny. I być może wiele osób ze względu na to, że nie ma pieniędzy na udział własny w obecnej chwili czeka. I tu będę chciał proponować takie rozwiązanie, które będą podkreślały, że na udział własny można wziąć bardzo tanią pożyczkę i nie czekać, tylko wziąć dotację, udział własny zapewnić pożyczką i zamiast robić za pięć czy dziesięć lat, bo program jest na dziesięć lat, zrobić to w tym czy w następnym roku – dodał minister.

Po spotkaniu z dziennikarzami minister Kowalczyk odwiedził jeszcze m.in. gminę Olszewo-Borki a wieczorem spotkał się z mieszkańcami Ostrołęki.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Czlowiek git, 20:27 27-03-2019,   50%
Mozna dzwonic codziennie i tak nikt nie odbiera telefonu a wniosku nie mozna pobrac bo jest blad 404 super i taka to pomoc
odpowiedz   •   oceń :  
~M, 21:15 27-03-2019,   84%
To rusz d...ę i podjedź tam. Ja byłem, wszystko mi wytlumaczono i złożyłem papiery.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:51 27-03-2019,   100%
@~M Taaa 2 lata temu złożyłem wniosek na modernizację kotłowni(wymiana kotła) ,nikt nawet nie raczył odpowiedzieć. Pojechałem do gminy sptać to pan urzędnik popatrzył na mnie jak na kosmitę. Okazało się że gmina nie złożyła w teeminie papierów do ochrony środowiska. Gmina Rzekuń za panowania p. Gadziny.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 23:03 27-03-2019,   67%
bo tu mieszkają wyborcy Pisu
odpowiedz   •   oceń :  
~SZOK, 06:11 28-03-2019,   100%
A jak może być duże zainteresowanie jak władze same chcą w Ostrołęce zbudować spalarnię węgla.
Idzie przykład od góry i ludzie takie akcje mają w dooopie .
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:07 28-03-2019,   -
 Denerwuje mnie gadanie o braku wiedzy czy chęci   bo dwa razy usiłowaliśmy złożyć wnioski o dofinansowanie ale bezskutecznie.Wymianę dachu zrobiliśmy na własny koszt bo wtedy nie było na to funduszy.( Gmina nie przystąpiła do projektu likwidacji azbestu) . Na wymianę pieca chcieliśmy złożyć wniosek też nie dało rady  bo rozpoczęliśmy prace przed złożeniem dokumentów. Zawsze więc jest jakaś przeszkoda
odpowiedz   •   oceń :  
~d.a., 09:17 28-03-2019,   -
Wniosek złożyłam w połowie grudnia, do tej pory nie wiem kiedy zostanie podpisana umowa. Gdy po którejś z kolei próbie udało mi się dodzwonić do osoby odpowiedzialnej za rozpatrzenie wniosków dowiedziałam się, ze wniosków złożonych jest kilkadziesiąt tysięcy ( więc chyba nie tak mało), a urzędników, którzy zajmują się przygotowaniem umów kilku.
odpowiedz   •   oceń :  
~siwuszka, 11:52 28-03-2019,   -
brak wiedzy z pewnością może być przyczyną ale również ludzie boją się rosnących później kosztów, już po zamontowaniu nowego źródła ciepła no i to stare myślenie i mentalność jeszcze.. poza tym program trafia do młodych, staruszkowie niestety boją się, nie rozumieją a papierkologia ich przeraża. ja osobiście skorzystałam z pomocy https://czystepowietrze.eu/co-zyskujesz/f31/ tam mnie przeprowadzili bezboleśnie przez proces składania wniosku i kompletowania dokumentów. Wpisałam dane do kontaktu i oddzwonili, wszystko wytlumaczyli co i na co mi przysluguje.. no ale tkwię w zawieszeniu, niby ruszylo podpisywanie umów a u mnie dalej cisza.. na szczescie kocioł eei pellets już grzeje i cieszy :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Justa, 23:21 29-03-2019,   -
Polecam wypełnić formularz na stronie https://czystepowietrze.eu/co-zyskujesz/f41/szybko oddzwaniają i udzielają konkretnych informacji . Ponadto pomagają w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie i dobierają odpowiedni kocioł do potrzeb konkretnego domu. Myślę, że ciężko znaleźć taką kompleksową obsługę Jeśli chodzi o kotły to polecam te eei pellets. pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3