eOstroleka.pl
Polska,

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji

REKLAMA
zdjecie 5741
zdjecie 5741
Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba, fot. minrol.plMinister Rolnictwa Stanisław Kalemba, fot. minrol.pl
REKLAMA

Główną przyczyną podania się do dymisji ministra Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby jest brak realizacji ustaleń przyjętych na Radzie Ministrów w dniu 25 lutego 2014 r., tj. działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia dwóch przypadków AFS u dzików w pobliżu granicy z Białorusią. Dotyczy to braku zdjęcia nadwyżek trzody chlewnej ze strefy z ograniczeniami (przy granicy z Białorusią) w formie uzupełnienia rezerw strategicznych państwa przez Agencję Rezerw Materiałowych podległą Ministrowi Gospodarki.

Poniżej oświadczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby w sprawie rezygnacji ze stanowiska

Szanowni Państwo!

Chciałem poinformować opinię publiczną o złożeniu na ręce Pana Premiera Donalda Tuska rezygnacji ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Główną przyczyną jest brak realizacji ustaleń przyjętych na Radzie Ministrów w dniu 25 lutego 2014 r., tj. działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia dwóch przypadków AFS u dzików w pobliżu granicy z Białorusią.
Dotyczy to braku zdjęcia nadwyżek trzody chlewnej ze strefy z ograniczeniami (przy granicy z Białorusią) w formie uzupełnienia rezerw strategicznych państwa przez Agencję Rezerw Materiałowych podległą Ministrowi Gospodarki.

Plan działań został przeze mnie przygotowany, skonsultowany i zaakceptowany na Radzie Ministrów 25 lutego br. Po informacji złożonej w tej sprawie na tym posiedzeniu, w tym samym dniu, na szczeblu Wicepremiera i Ministra Gospodarki, Ministra Finansów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało ustalone, że działania te prowadzić będzie Agencja Rezerw Materiałowych. Zostały też ustalone zasady finansowania i zabezpieczone środki.

28 lutego br. Minister Gospodarki wydał w tym zakresie decyzje. Jednak nie są one realizowane.

Nie zgadzam się na wywieraną presję dotyczącą utylizacji tysięcy tuczników, z których mięso i przetwory są całkowicie zdrowe i bezpieczne dla konsumentów, gdyż nie ma ASF u świń. Na te przetwory czekają konsumenci, organizacje publiczne i najubożsi.

Dziękuję za dobrą współpracę Panu Premierowi Donaldowi Tuskowi, Paniom i Panom Ministrom, rolnikom, przetwórcom, hodowcom, organizacjom i związkom rolniczym, pracownikom agencji i instytucji, z którymi współpracowałem.

Osobne podziękowania należą się mediom.

Dziękuję wiceministrom mojego ministerstwa, dyrektorom departamentów i pracownikom, z którymi udało się stworzyć bardzo dobry klimat współpracy służenia Polsce, wsi, rolnikom.

Warto było przez prawie 20 miesięcy służyć Polsce na tym stanowisku i rozwiązywać bardzo wiele złożonych spraw.

Przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na dwie kwestie.

Pierwsza dotyczy perspektywy najbliższych 10 lat. Budżet na Wspólną Politykę Rolną i infrastrukturę wsi w latach 2014-2020 mamy wyższy o 3,2 mld euro więcej niż w latach 2007-2014. Wynosi on 42,4 mld euro i to w czasie kiedy środki UE na WPR są mniejsze o około 12 %, tj. o 44 mld euro.

Druga sprawa dotyczy eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Rok 2013 był rekordowy – wartość eksportu wyniosła prawie 20 mld euro. Osiągnęliśmy przy tym dodatnie saldo wymiany w wysokości 5,7 mld euro.

Dziś stosowną rezygnację złożyłem Panu Premierowi.

Dobro naszej Ojczyzny i jej mieszkańców są dla mnie najwyższym nakazem.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×