zdjecie 2866
zdjecie 2866
2011-06-15T15:07:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Młodzież z Ostrołęki walczy o tytuł Mistrza Internetu

REKLAMA
W 2009 roku drużyna gimnazjum nr 5 zdobyła III miejsce w PolsceW 2009 roku drużyna gimnazjum nr 5 zdobyła III miejsce w Polsce
REKLAMA

Jutro Wielki Finał V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters

Już 16 czerwca zespół „żółte długopisy” z Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce weźmie udział w Wielkim Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie, organizowanej przez DIALOG przy merytorycznej współpracy z Politechniką Łódzką, Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych, Cisco Networking Academy i Intel. Czy zostaną Mistrzami Internetu i pojadą w nagrodę na wycieczkę do USA i Kanady przekonamy się jutro.

Cape Canaveral, Nowy Jork, Waszyngton, Floryda oraz Montreal, Ottawa i metropolie w Toronto – to tylko niektóre punkty wycieczki do USA i Kanady, głównej nagrody tegorocznej edycji DialNet Masters.

Wielki Finał V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters odbędzie się 16 czerwca we wrocławskiej hali IASE. Podczas rozstrzygających rozgrywek zmierzy się 46 pięcioosobowych drużyn, spośród których wyłonionych zostanie najlepszych dziesięciu młodych fascynatów sieci w Polsce. Zostaną oni uhonorowani tytułem Mistrzów Internetu 2011 w kategorii gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

– Wszystkich uczestników Olimpiady wyróżnia fenomenalny umysł informatyczny, zdolność szybkiego myślenia i znakomite kompetencje – podkreśla Robert Banasiak, wiceprezes Zarządu Telefonii DIALOG S.A., która od pięciu lat wspiera uzdolnioną młodzież i popularyzuje wiedzę o najnowocześniejszych technologiach. – W Wielkim Finale poznamy tych najlepszych z najlepszych. Cieszę się, że po raz kolejny będę mógł uczestniczyć w tak niezwykłym i inspirującym wydarzeniu. Rywalizacja młodzieży w sferze wiedzy technologicznej to wyjątkowe doświadczenie dla firmy, która stawia na innowacje teleinformatyczne – dodaje.

Już w najbliższy czwartek mistrzowski tytuł zdobędą drużyny, które we wszystkich etapach Olimpiady pokonały ok. 40 tys. rywali z całego kraju. W finale młodzież będzie rozwiązywała zadania przygotowane przez ekspertów z Politechniki Łódzkiej i firmy Intel.

– Podczas ostatecznego starcia finałowego Mastersi będą rozwiązywać zadania dotyczące różnych obszarów wiedzy związanej z internetem, w tym praktycznych aspektów kryptografii, wybranych aspektów protokołu IP v6, takich jak np. wyszukiwanie serwerów oraz problemów zabezpieczeń stron Internetowych – mówi dr inż. Mateusz Smoliński z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej.

W czasie finałowych rozgrywek DialNet Masters nie zabraknie też wyjątkowych gości. Prelekcję wygłosi prof. Jan Miodek, znany językoznawca z Wrocławia, który skonfrontuje rzeczywistość elektroniczną z naszym współczesnym językiem polskim. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli także eksperci z Politechniki Łódzkiej, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, Cisco Networking Academy, firmy Intel i BroadSoft. Muzyczną gwiazdą rozgrywek będzie zespół Natural Dread Killaz. Na Wieki Finał przybędą także kibice wspierający swoje drużyny. Uczestnictwo fanów w finałowych rozgrywkach będzie nagradzane przyznaniem dodatkowych punktów zespołowi, który dopingują.

– Olimpiada DialNet Masters w niespotykany dotąd sposób zachęca rzesze młodych ludzi w Polsce do pogłębiania wiedzy o nowoczesnych technologiach. Współpraca przy projekcie DialNet Masters oraz możliwość spotkania z uczestnikami i laureatami Olimpiady podczas Wielkiego Finału jest dla nas niezwykle ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Cieszymy się, że podążamy wspólną drogą, jaką jest budowanie społeczeństwa informacyjnego w Polsce – mówi Anna Czacharowska-Rybkowska, koordynator programu Cisco Networking Academy w Polsce. – Obecnie Cisco Networking Academy ma już ponad milion studentów na całym świecie. Jest to największa na świecie społeczność e-learningowa i jednocześnie największa klasa na świecie. Program przygotowuje uczniów do pracy w XXI wieku, wychodząc naprzeciw światowemu zapotrzebowaniu na kształcenie umiejętności teleinformatycznych w celu zwiększenia liczby specjalistów w zakresie sieci na całym świecie – dodaje.

Oprócz nagrody głównej – tytułu Mistrzów Internetu 2011 oraz wycieczki do USA i Kanady dla laureatów I miejsca – na zwycięzców czekają dodatkowe wyróżnienia. Ścisła czołówka otrzyma wysokiej klasy laptopy, półroczne prenumeraty magazynu komputerowego „CHIP” i routery Linksys od programu Cisco Networking Academy. Dla 3 najlepszych zespołów w kategorii ponadgimnazjalnej z województw mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych przygotowała rabaty na czesne na pierwszy rok studiów na Wydziale Informatyki PJWSTK. Nauczyciele-opiekunowie zespołów będą mogli skorzystać z dowolnych studiów podyplomowych na tej uczelni aż z 50% rabatem za opłaty. To przykład, że Olimpiada stworzona została nie tylko dla uczniów, ale także dla kadry pedagogicznej.

Organizatorem naukowej Olimpiady od pięciu lat jest DIALOG. Po raz trzeci patronatem konkurs objął Urząd Komunikacji Elektronicznej. DialNet Masters wspierają merytorycznie Politechnika Łódzka, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, CISCO Networking Academy i Intel. Sponsorami tegorocznej DialNet Masters są Intel, BroadSoft, Diallo – nowa telefonia komórkowa. Patronat medialny sprawują: ESKA TV, radio ESKA, portal Onet.pl, portal mmmojemiasto.pl, Wiadomości24.pl, edukacjanet.pl, niepelnosprawni.pl oraz magazyn komputerowy „CHIP” i magazyn „Integracja”.

Hala IASE, w której zakończy się tegoroczna edycja DialNet Masters, mieści się we Wrocławiu przy ul. Wystawowej 1.

Więcej informacji o olimpiadzie na www.dialnetmasters.pl Drużyna gimnazjum nr 5 zdobyła III miejsce w Polsce.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×