eOstroleka.pl
Region,

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawita do kilkudziesięciu miast w Polsce. Na początek Ostrów Mazowiewcka

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Fot. BPNWirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Fot. BPN
REKLAMA

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego – Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP rusza w trasę wokół Polski. „Niepodległa” zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Jednym z nich, a zarazem pierwszym będzie Ostrów Mazowiecka (w terminie: 31.07-02.08.2021).

Zdjęcie przedstawia grafikę w niebiesko-błękitnej kolorystyce z elementami czerwieni, szarości i czerni. Grafika ta przedstawia pojazd ciężarowy z naczepą (TIR), który na naczepie przedstawia reklamę Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa".

Wyjątkowe muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze.  Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest Ostrów Mazowiecka, w której mobilne centrum zawita 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie.

Niepodległa zawsze stawiała sobie za cel wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych tak, by wszyscy Polacy mogli przyłączyć się do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy naszej państwowości. Stąd programy dotacyjne, z których na przestrzeni zaledwie kilku lat skorzystało już ponad 1000 instytucji lokalnych i regionalnych – wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Tym razem chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię. Stąd plan, by w tym roku rozpocząć projekt mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do początku października multimedialne muzeum na kołach odwiedzi 20 miast w całym kraju. W każdym naszym przystanku, przez 3 dni, każdy zainteresowany będzie mógł poznać kawałek naszej niecodziennej historii z czasów odbudowy Polski po Wielkiej Wojnie

– dodaje dyrektor Kowalski.

Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej”, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Podczas podróży po Polsce nie możemy zapomnieć o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Zebraliśmy informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które odwiedzamy. Przypominamy sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów czy społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. To również im winniśmy wdzięczność za rozwój kraju po odzyskaniu niepodległości – opowiada Jan Kowalski. – A jakby tego było mało, postanowiliśmy również w pewnym stopniu przywrócić marszałka Józefa Piłsudskiego do życia, bowiem gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku

– dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka foto-budka, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.

„Niepodległa” zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Pierwsze w kolejności będą:

  • Ostrów Mazowiecka - Plac przed MOSiR (ul. Henryka Trębickiego 10) - 31.07-02.08.2021
  • Suwałki - 03-05.08.2021
  • Augustów - 06-08.08.2021
  • Olsztyn - 09-11.08.2021
  • Puck - 14-16.08.2021
  • Lębork - 17-19.08.2021

Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa”.

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×