eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Historyczny moment! Podpisano umowę na budowę mostu przez Narew w Teodorowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4610
REKLAMA

W Teodorowie podpisano umowę na budowę nowego mostu na rzece Narew, który ma przebiegać właśnie przez tę miejscowość. To historyczna chwila dla całej lokalnej społeczności.

Nie trzeba przekonywać do tego, jak bardzo potrzebny jest nowy most na rzece Narew. Przeprawa powstanie w Teodorowie i to już pewna informacja, gdyż dziś podpisana została umowa na wykonanie robót budowlanych. Wykonawcą jest konsorcjum Domost Sp. z o.o., Mostostal Kielce S.A. i Raitil Sp. z o.o. Rusza wielka inwestycja, która imponuje rozmachem.

Most w Teodorowie to rozwiązanie nowoczesne

Na uroczystym podpisaniu umowy spotkali się przedstawiciele inwestora - władze Powiatu Ostrołęckiego - a także przedstawiciele wykonawcy, wójtowie gmin i inni samorządowcy oraz lokalni parlamentarzyści. List do uczestników uroczystości skierował wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wskazując, że "jest niezwykle rad, że most w Teodorowie jest inwestycją, która wkracza w fazę budowy". Najbardziej zadowolony z całego przedsięwzięcia był rzecz jasna starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

- Budowa każdej dużej inwestycji to praca zbiorowa, wymagająca zaangażowania wielu ludzi i instytucji - mówił starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Wskazał, że pomysł na tę inwestycję narodził się 4 lata temu, kiedy tworzony był rządowy fundusz dotyczący budowy dróg, którego jednym z komponentów był program "Mosty dla regionów". Kubeł podkreślił, że zatłoczona Ostrołęka "niestety ma rozwiązania sprzed 200 lat przyjęte, te drogi dalej prowadzą do Starego Miasta z jednej i drugiej strony. To nie jest rozwiązanie nowoczesne".

- Zaczęliśmy szukać rozwiązania nowoczesnego. Trzeba było zrobić koncepcję - wskazywał starosta. Dodał, że beneficjentami będą gminy Lelis i Rzekuń, gdyż most będzie łączył te dwie gminy.

Most w Teodorowie. "Wisenka na torcie". Kiedy otwarcie?

Ile będzie kosztowało przedsięwzięcie? Koncepcja plus dokumentacja - to wyniosło ponad 2 miliony złotych. Teraz czas na etap, który kosztuje ponad 124 miliony złotych. - Serdeczne podziękowania dla pana premiera Morawieckiego za wręczenie czeku na kwotę ponad 98 milionów. Bez tego czeku i wsparcia finansowego nie było by to możliwe do spięcia - dodał starosta.

"Szacujemy, że wartość całego przedsięwzięcia powinna się zamknąć w kwocie około 150 milionów złotych. Mamy deklarację również od firmy Orlen pana Obajtka, że spróbują się włączyć" - podkreślił Stanisław Kubeł. Starosta dodał, że to przedsięwzięcie nie rozwiązuje wszystkich problemów komunikacyjnych Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, a jest częścią wielkiej całości obejmującej ponad 100 km przebudowy wszystkich dróg.

Dziś jest ten moment inwestycji, który najbardziej cieszy - po procedurach administracyjnych, a wchodzi w fazę realizacji. 20 proc. wartości zadania ma być wykonane w tym roku. "Za 2,5 roku mamy się spotkać na otwarciu" - podsumował starosta.

Przedstawiciel wykonawcy podkreślił, że to jedno z najciekawszych zadań, jakie będzie przez nich realizowane. Przebudowany będzie szereg sieci gazowych, energetycznych, elektrotechnicznych, wodociągowych, kanalizację sanitarną. Do budowy jest kilka obiektów: przepusty i dwa mosty, z czego "most przez rzekę Narew będzie wisienką na torcie". Pierwszy most przebiegał będzie przez Rozogę, drugi - przez Narew. Most przez rzekę Narew będzie to konstrukcja stalowo-żelbetowa o wysokości obiektu 13,75 m, siedmiometrowymi pasami jezdni i ciągiem pieszo-rowerowym, usadowiony na prawie 130 palach. Do tego nasypy drogowe.

Rozmach tej inwestycji robi wrażenie. Umowa podpisana - teraz pozostaje trzymać kciuki, by wszystko poszło zgodnie z planem.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×