2017-09-07T13:32:33+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Można już składać wnioski emerytalne

REKLAMA
REKLAMA

Od 1 września można już składać w ZUS wnioski wynikające z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego. W 3 dni w całym kraju zarejestrowano blisko 65 tys. takich wniosków, na Mazowszu ponad 7,5 tys. Warto jednak poczekać – nawet kilka dni zwłoki w przejściu na emeryturę może podwyższyć nasze świadczenie.

1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski emerytalne związane z jego obniżeniem można składać miesiąc wcześniej, czyli już od 1 września. Początek miesiąca pokazał, że z reformy zamierza skorzystać wielu Polaków. W 3 dni w całej Polsce zarejestrowano w ZUS łącznie blisko 65 tysięcy pierwszorazowych wniosków emerytalnych, które są związane z obniżeniem wieku. Stanowiska obsługujące klientów w sprawach emerytalno-rentowych przyjęły wtedy około 190 tysięcy osób. Duże zainteresowanie widoczne jest także na terenie działania płockiego oddziału ZUS (teren północnego Mazowsza), gdzie w tym samym okresie przyjęto ponad 1500 wniosków. W samej Ostrołęce stanowiska emerytalno-rentowe obsłużyły wtedy ok. 650 klientów. Warto zauważyć, że w liczbie przyjętych wniosków znajdują się także te, które zostały przekazane listownie lub przez Internet. Zachęcamy naszych klientów do wybierania również tych kanałów komunikacji. Z pewnością skorzystanie z operatora pocztowego lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS może okazać się wygodniejsze - zwłaszcza dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

zdjecie 300
Czy należy spieszyć się ze złożeniem wniosku? Niekoniecznie. Po pierwsze warto najpierw poznać prognozę przyszłej emerytury i zdecydować, czy jej wysokość odpowiada naszym potrzebom (prognozę wysokości emerytury przekaże doradca emerytalny). Po drugie osoby, które już teraz ukończyły 60 lub 65 lat i zdecydowały o przejściu na emeryturę mogą składać wnioski od września, ale i tak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna im świadczenie od października, bo właśnie wtedy wchodzi w życie reforma emerytalna. Po trzecie nawet kilka dni zwłoki może podnieść wysokość przyszłej emerytury. Korzystnie będzie np. gdy urodzony 20 stycznia złoży wniosek o emeryturę 20 dnia miesiąca, czyli np. 20 września. Różnica w otrzymywanym świadczeniu będzie w tym przypadku oczywiście niewielka, bo wyniesie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że emeryturę pobiera się do końca życia, to być może warto wstrzymać się ze złożeniem wniosku. I wreszcie po czwarte pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem a nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść już teraz, ale równie dobrze może to być przyszły miesiąc lub przyszły rok. Decyzja należy do nas.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma przed sobą wiele pracy związanej z obsługą reformy obniżenia wieku emerytalnego, ale jest na to gotowy. Jednym z przygotowań było uruchomienie usługi doradców emerytalnych, którzy pomagają osobom w wyjaśnieniu wszystkich formalności związanych z przejściem na emeryturę. W lipcu i sierpniu obsłużyli oni w całej Polsce ponad 420 tysięcy osób.

W samej Ostrołęce, gdzie działa 2 doradców, obsłużono ponad 1,2 tys. klientów. Większość z nich skorzystało z kalkulatora emerytalnego, dzięki czemu ok. 600 poznało symulację emerytury (wysokość świadczenia, gdyby przeszli na emeryturę w najbliższym czasie), a ponad 500 prognozę emerytury (wysokość świadczenia w zależności od podanego momentu planowanego przejścia na emeryturę).

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 490
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×