eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Msza święta za Patrona Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej, Aleksandra Bednarczyka „Adama”

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

Msza święta w intencji Aleksandra Bednarczyka „Adama”, patrona Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu.

Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10:00 natomiast po mszy delegacje złożą kwiaty na grobie śp. kpt. Aleksandra Bednarczyka na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

Aleksander Bednarczyk „Adam”, ur. 21 VIII 1913 w Rzekuniu syn Adama i Emilii z domu Nawrockiej. Miał liczne rodzeństwo; 5 braci i siostrę. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Rzekuniu w 1927r. Podjął dalszą naukę w państwowym Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w latach 1935-1936 był słuchaczem na kursie podchorążych rezerwy piechoty przy 71 pp w Zambrowie otrzymując przydział do 33 pp „Strzelców Kurpiowskich” w Łomży. W styczniu 1937 awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty. Do wybuchu wojny pracuje w kancelarii notariusza Dobrowolskiego w Ostrołęce. W międzyczasie umierają mu rodzice najpierw matka w 1936r. a dwa lata później ojciec. W sierpniu 1939r. zmobilizowany z przydziałem do Batalionu Obrony Narodowej „Kurpie” i jako dowódca plutonu walczył na linii rzeki Narwi , w rejonie Czerwonego Boru i Andrzejewa. Po zakończeniu kampanii wrześniowej powrócił do Rzekunia. Od maja 1940 był żołnierzem ZWZ, a następnie AK w Obwodzie Ostrołęka (krypt.: „Sęp”,„Jeleń”, „Gruszka”). W komendzie obwodu pełnił  funkcję szefa wyszkolenia wyróżniając się umiejętnościami organizacyjnymi. W czerwcu 1944 został wyznaczony dodatkowo na stanowisko komendanta II „Ośrodka walki”. Uczestniczył w akcji „Burza”w szeregach 5 Pułku Ułanów (Spieszonych) AK. W październiku 1944 został aresztowany przez niemców we wsi Brzozowa gm. Łyse z dwoma współpracownikami. Przewieziono go do obozu karnego w Działdowie, gdzie sąd wojskowy z Ciechanowa skazał go na karę śmierci przez ścięcie toporem. Wyrok miał być wykonany w obozie koncentracyjnym w Stutthof, jednak w trzeciej dekadzie grudnia 1944 ponownie przewieziono go do Działdowa w celu wznowienia śledztwa. Podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945 uciekł i powrócił do pracy konspiracyjnej. W listopadzie został awansowany do stopnia porucznika. W lutym 1945 mianowano go na stanowisko komendanta poakowskiej organizacji AKO w Obwodzie Ostrołęka. Od września 1945 kierował Obwodem Zrzeszenia WiN Ostrołęka (krypt. „Dorota”). Od sierpnia 1946 pełnił również obowiązki prezesa (inspektora) Inspektoratu Mazowieckiego WiN obejmującego powiaty (obwody): Ostrołęka, Zambrów i Ostrów Mazowiecka oraz częściowo Radzymin i Węgrów. Jesienią 1946 za pośrednictwem Komendy Obwodu Ostrów Mazowiecka podporządkował sobie pozostałości organizacji poakowskiej – ROAK – w pow. Pułtusk, tworząc na ich bazie nową strukturę – Obwód Pułtusk WiN (krypt. „Paulina”). 1 VI 1946 awansowany do stopnia kapitana. W okresie służby w szeregach ZWZ-AK-AKO-WiN odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. Był jednym z najwybitniejszych, organizatorów ruchu niepodległościowego na Ziemi Ostrołęckiej. W nocy z 19 na 20 XII 1946 został otoczony przez grupę operacyjną UB z Ostrołęki na kwaterze znajdującej się w gospodarstwie Czesława Kruczyka we wsi Gnaty (gm. Lelis). Poległ śmiercią żołnierską od kul funkcjonariuszy UB, podczas próby ucieczki.

Organizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego "Mazowsze Orzeł Tęcza".

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×