zdjecie 2252
2019-02-26T11:11:00+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Muzeum Diecezjalne poszukuje eksponatów

REKLAMA
fot. muzeumdiecezjalne.lomza.pl
REKLAMA
2
0
5

Muzeum Diecezjalne w Łomży rozpoczyna pracę nad nową wystawą i w związku z tym potrzebuje eksponatów, które niewykluczone, że mogą posiadać mieszkańcy naszego regionu. Jeżeli możesz pomóc w organizacji wystawy, napisz do ks. Tomasza Grabowskiego.

- Muzeum Diecezjalne w Łomży rozpoczyna prace nad nową wystawą stałą poświęconą Polakom, którzy w różnym zakresie i stopniu pomagali ludziom, zwłaszcza Żydom w czasie działań wojennych. Druga wojna światowa naznaczyła teren naszej diecezji licznymi działaniami zbrojnymi, a także indoktrynacją na wielu płaszczyznach. Ziemia na której żyjemy przesiąkła krwią ofiar. Nasi przodkowie walczyli o to, abyśmy my teraz, mogli żyć w wolnej i suwerennej Polsce. Mamy świadomość, że tereny naszych gmin, miasteczek były zamieszkiwane w dużym stopniu przez ludność żydowską. Polacy i Żydzi razem budowali tamtejszą teraźniejszość. Ten czas pokojowego tworzenia wspólnoty narodowej zaprzepaściły działania wojenne. Straty poniesione poprzez zagładę wymiernej liczby ludzi, a także straty spowodowane zasianym antagonizmem są trudne do oszacowania. Pragniemy stworzyć ekspozycję poprzez którą pokarzemy młodym pokoleniom dobro, jakie realizowało się w tym czasie. Budowanie przestrzeni historii także tej lokalnej wymaga pokazania świadków tamtych wydarzeń, który zdali w pełni egzamin z serca i miłości bliźniego - czytamy w komunikacie.

Jakie eksponaty są potrzebne?

- Zwracam się do każdego Diecezjanina z osobna. Być może jest to Twój Ojciec, Matka, Dziadek, Babcia, Sąsiad, Sąsiadka, dalszy lub bliższy krewny, o którym wiesz, że pomagał Żydom w czasie wojny. Ta historia być może żyje w Waszej rodzinnej pamięci i jest trwale przekazywana kolejnym pokoleniom. Bardzo proszę nazwijmy te historie konkretnych ludzi z imienia i nazwiska i stwórzmy wystawę, która będzie hołdem pamięci wobec tych którzy dali świadectwo Prawdzie jaką jest Bóg, ocalając niewinne życie. Proszę o opisanie konkretnych przykładów z podaniem imienia i nazwiska osoby, która udzielała pomocy i dostarczenie na adres Muzeum Diecezjalnego lub za pośrednictwem Księdza Proboszcza. Jeśli posiadacie Państwo fotografie dokumentujące tamte wydarzenia lub dokumenty świadczące o udzielanej pomocy bardzo prosimy, aby dołączyć je do owych świadectw. Każde świadectwo proszę opisać adresem zwrotnym i numerem kontaktowym.Chcemy Państwu podziękować za włożony wkład pracy, a także ewentualnie prosić o uzupełnienie opisanych historii. Młodzież zachęcam, aby nagrać film lub wywiad dźwiękowy ze świadkami tamtych wydarzeń. Niech to będzie nasze wspólne zadanie, aby ocalić to dobro jakie w historii wydarzyło się dzięki naszym Diecezjanom - pisze ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Kontakt:

Muzeum Diecezjalne
ul: Giełczyńska 20A
18-400 Łomża
tomgra@poczta.onet.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×