eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Kultury Kurpiowskiej - poznaj niezwykły folklor na Mazowszu

Jakie muzeum na Mazowszu warto odwiedzić? Warto postawić na poznanie kultury kurpiowskiej, co umożliwi wam Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Muzeum w Ostrołęce to gwarancja dobrze spędzonego czasu i wiedzy, która zostanie z wami na długo.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce to instytucja kultury, która mieści się przy Placu gen. Józefa Bema 8. Znajdziemy ją bez problemu - na tym samym placu, dosłownie naprzeciwko, mieści się miejski ratusz, a muzeum jest tuż „za plecami” wielkiego pomnika generała Bema. Placówka ma bogatą historię - jako Muzeum Okręgowe zaczęło działać w 1975 roku, a od roku 1998 posiada obecną nazwę.

Od 1999 roku pieczę nad Muzeum Kultury Kurpiowskiej sprawuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zmiana organizatora pozwoliła na poczynienie istotnych inwestycji, poszerzających ofertę kulturalną i edukacyjną muzeum. Dzisiejsze muzeum to nowoczesna placówka pełniąca ważną funkcję w propagowaniu kultury Kurpiów.

zdjecie

Zbiory muzeum to kilkanaście tysięcy muzealiów i zgromadzonych książek. Jeżeli ktoś chce zgłębić historię Ostrołęki i całego regionu, to Muzeum Kultury Kurpiowskiej jest do tego idealnym miejscem. Muzeum gromadzi dokumenty związane z życiem ostrołęczan przed laty, w tym absolutnie unikatowe fotografie.

Niezwykle cenne są zbiory dotyczące terenu Kurpiowszczyzny. Słynie ona m.in. z wycinanek, które także znajdziecie w muzeum i to w bardzo dużej liczbie. To absolutnie unikalna forma sztuki, w której Kurpie specjalizują się, jak nikt inny. Do tego ozdoby, stroje regionalne i tkaniny, czy rzeźby sakralne.

zdjecie

W muzeum znajdują się oczywiście wystawy - zarówno wystawa stała, jak i czasowe to ekspozycje, które warto zobaczyć. W zależności od aktualnej oferty, na pewno trafimy na ciekawe eksponaty związane z historią i tradycją Kurpiów czy najważniejszych wydarzeń w dziejach tego regionu. Dokumenty, zdjęcia, przedmioty - to wszystko na wystawach zrobi na was duże wrażenie.

Nie bez znaczenia są też muzealne lekcje i imprezy cykliczne, które przyciągają mieszkańców Ostrołęki i okolic. W Noc Muzeów liczba atrakcji przygotowywanych przez pracowników ostrołęckiej jednostki przyciąga mnóstwo odwiedzających. Oprócz zajęć typowo kurpiowskich, są też te pokazujące przywiązanie do tożsamości narodowej: warsztaty patriotyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości czy zajęcia świąteczne, gdzie można własnoręcznie przygotować ozdoby bożonarodzeniowe lub wielkanocne.

zdjecie

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce to bez wątpienia miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać kulturę i tradycje jednego z najcenniejszych kulturowo regionów w naszym kraju. Bogate zbiory, ciekawe wystawy i bogata oferta edukacyjna sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. To prawdziwa perła Mazowsza!

zdjecie

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×