2020-12-26T07:25:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jakie są plany na najbliższe lata?

REKLAMA
REKLAMA
52
13
32

Jakie plany na najbliższe lata ma Muzeum Żołnierzy Wyklętych, którym zarządza już Janusz Kotowski? Dowiedzieliśmy się o tym z programu działania na lata 2021-2023.

- Z powodu braku wystawy stałej oraz sali widowiskowej aktywność Muzeum jest znacznie ograniczona. Mimo to prowadzona jest działalność związana z przygotowaniem wystaw czasowych, gromadzenie i ewidencjonowanie zbiorów, opracowanie dokumentów archiwalnych pozyskiwanych z Instytutu Pamięci Narodowej, prace nad ustaleniem losów lokalnych Żołnierzy podziemia, rozbudową biblioteki, nagrywanie filmów związanych z tematyką Żołnierzy Wyklętych, organizowane są spotkania historyczne, kontynuowana jest działalność edukacyjna, a także prace organizacyjne. Przeszkodą w prowadzeniu działalności możliwej na obecnym etapie jest pandemia COVID 19 - czytamy w dokumencie przygotowanym przez nowego dyrektora.

Mimo to, Janusz Kotowski jest optymistą. Jak napisał w planach rozwoju placówki:

Przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce otwiera się perspektywa zajęcia roli jednej z kluczowych instytucji krajowych zajmujących się gromadzeniem, przechowaniem oraz popularyzacją dziedzictwa Żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Muzeum może stać się kluczową instytucją kulturalną w szeroko pojmowanym regionie Północnego Mazowsza, stając się też głównym ośrodkiem kultury w Ostrołęce

- Niestety, istnieją również słabe strony i zagrożenia - wskazuje Kotowski. - Najbardziej pilną potrzebą jest ukończenie kompletnej wystawy stałej oraz otwarcie Muzeum dla zwiedzających. Potrzebna jest stabilizacja sytuacji Muzeum, opracowanie długoletnich planów działania, zagwarantowanie stabilnej sytuacji finansowej zapewniającej wieloaspektową działalność muzealną oraz godne warunki pracy. Konieczne jest ukończenie rozpoczętego procesu tworzenia dokumentalnej bazy funkcjonowania jednostki.

Do słabych stron, jak wylicza dyrektor, zaliczają się też ograniczone jak dotychczas zbiory muzealne (w 2020 r. szerszą działalność w tym zakresie uniemożliwiła pandemia, a ograniczoność budżetu nie pozwalała na zakup zbiorów), brak przestrzeni magazynowej, wystarczającej ilości pomieszczeń dla pracowników administracyjnych i merytorycznych, brak sali edukacyjnej oraz konferencyjnej, rolę której może pełnić sala widowiskowa po jej realizacji. Brak wystawy stałej skutkował brakiem przychodów, a dotacja podmiotowa nie pozwalała na rozszerzenie działalności oraz na zatrudnienie wystarczającej kadry. 

Grupa potencjalnych odbiorców Muzeum Żołnierzy Wyklętych, jest według dyrektora, bardzo szeroka - młodzież, wychowawcy, nauczyciele placówek oświatowych, rodziny czy seniorzy.

W roku 2021 w związku z kolejną rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej (o ile pozwoli sytuacja epidemiczna w kraju) Muzeum otworzy wystawę planszową pt. Niewolnicy z literą „P”. Praca przymusowa Polaków w III Rzeszy, opracowaną przez pracowników Muzeum pod koniec 2019 r. W 2021 r. Muzeum w oparciu o własne zbiory planuje opracować i wydać kolejną wystawę planszową. W dalszej kolejności planuje się sporządzenie planów wystaw na kolejne lata, w tym również wypożyczenie wystaw tymczasowych z innych muzeów o pokrewnej tematyce.

Najważniejsze planowane inwestycje na lata 2021 – 2023:

1. Dokończenie l etapu budowy wystawy stałej – dotacja otrzymana z MKiDN w kwocie ok. 6 350 000 zł. Termin zakończenia – pierwsze miesiące 2021 r.

2. Wybudowanie i wyposażenie sali kinowej – wsparcie z budżetu Państwa - 2 150 000 zł. Planowane zakończenie inwestycji – 2021 r.

3. Wybudowanie ll etapu wystawy stałej – złożony wniosek o dotację celową na kwotę 8 000 000 zł. Planowane zakończenie inwestycji – przełom roku 2021 i 2022.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×