2015-12-17T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

MZK przystąpiło do projektu B&N realizowanego przez ostrołęcką policję

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
Do grona partnerów realizowanego przez ostrołęcką policję projektu „B&N” przystąpił Miejski Zakład Komunikacji. Program „B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” skierowany jest zarówno do najmłodszych jak również do seniorów.

Organizatorem programu „B&N” jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu – Wydział Ruchu Drogowego. Projekt to zbiór przedsięwzięć podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Do głównych założeń projektu należy:

- zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów,
- efektywne i długofalowe działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa,
- zwiększenie aktywności rodziców i opiekunów w propagowaniu bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży.

Sygnatariusze deklaracji przystąpienia do programu „B&N” przyjmują następujące zasady:
- uznawać za priorytet promowanie kultury bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie województwa mazowieckiego,
- uznawać za konieczne podejmowanie lub wspieranie działań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego w zakresie swojej specjalizacji i zasięgu działania,
- zapoznać się z założeniami programu profilaktycznego i akceptować jego cele oraz zaproponowane formy podejmowanych działań,
- dobrowolnie podejmować realizację działań, zgodnie z zadeklarowanym zakresem uczestnictwa, w sposób dostosowany do kompetencji, możliwości i umiejętności.

Wypadki drogowe i ich konsekwencje są jednym z najważniejszych zagrożeń w życiu społecznym. Szczególnie niepokojąco wygląda stan bezpieczeństwa wśród pieszych i rowerzystów, ponieważ stanowią oni 44% wśród wszystkich zabitych w wypadkach drogowych. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby przestrzegano zasad ruchu drogowego.

Przypominamy, że pieszy i rowerzysta poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Używanie elementów odblaskowych ma ogromny wpływ na zwiększenie naszej widoczności na drodze, a tym samym wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas przejażdżek rowerowych, powinniśmy bezwzględnie stosować się do znaków drogowych, przestrzegać przepisów ruchu drogowego, używać elementów odblaskowych, zakładać kask ochronny oraz posiadać odpowiednie wyposażenie roweru, jak również w pełni sprawny technicznie pojazd. Rower powinien być wyposażony w odpowiednie światła, hamulce oraz dzwonek.

Piesi powinni korzystać z chodnika, innej drogi dla pieszych a jeśli tej nie ma to z pobocza. Jesteśmy wówczas obowiązani iść lewą stroną jezdni. Pamiętajmy o przechodzeniu przez jezdnię w miejscach dozwolonych.

W trosce o bezpieczeństwo swoich pasażerów Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Ostrołęce apeluje o rozwagę, obowiązkowe używanie elementów odblaskowych i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1