2019-11-26T09:12:36+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Na czym polega praca operatora maszyn cnc?

REKLAMA
REKLAMA
4
1
21

Praca dla operatora maszyn cnc to częste tytuły w serwisach ogłoszeniowych. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy nie warto zdobyć kwalifikacji i rozpocząć pracy w tym zawodzie. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy na dzisiaj podstawowe wyjaśnienie tego, czym zajmuje się operator cnc.

Czym są maszyny CNC?

Zanim zaczniemy warto wytłumaczyć czym w ogóle są maszyny cnc (z ang. Computerized Numerical Control). Jest to potoczne określenie urządzeń (obrabiarek) sterowanych numerycznie, które pracują w oparciu o program komputerowy. Dokładnie polega to na tym, że maszyna wyposażona jest w specjalnie zaprojektowany układ sterowania numerycznego (mikrokomputer), dzięki czemu jest w stanie wykonywać ruchy, które zostały wcześniej zaprogramowanie. Taki sterownik dostępny jest w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/62-sterowniki-maszyn-cnc

Maszyny cnc zaczęły wchodzić do użytku już 60 lat temu, chociaż w polskim przemyśle powszechne ich wykorzystanie to zaledwie ostatnie 15-lecie. Technologia ta znajduje zastosowanie głównie przy projektowaniu różnego rodzaju obrabiarek dla przemysłu. Umożliwia szybsze, tańsze i dokładniejsze obrabianie materiału. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega zalety wykorzystania ich w procesach produkcyjnych.

zdjecie

Co robi operator CNC?

Wbrew pozorom operator maszyn cnc nie jest osobą, której zadaniem jest programowanie maszyny (choć i tak się zdarza). Do jego obowiązków należy na ogół ustawianie i mocowanie odpowiednich narzędzi, dbanie o jakość procesu obróbczego, bieżąca kontrola pracy maszyny i jej serwisowanie, a także diagnostyka. Obowiązkami operatora cnc może być także korygowanie błędów.

Aby móc pracować na stanowisku operatora cnc, osoba taka musi przejść specjalny kurs. Ponadto powinna posiadać wiedzę techniczną ogólną oraz na temat obrabiarek CNC oraz umieć wykorzystać ją w praktyce. Warto zainteresować się karierą operatora maszyn cnc, ponieważ na rynku jest spore zapotrzebowanie na takich specjalistów. Dzięki temu łatwiej o lepsze miejsce pracy i atrakcyjne wynagrodzenie, szczególnie na początku swojej kariery zawodowej lub przy braku wyższego wykształcenia technicznego.

zdjecie

Jakie cechy powinien mieć kandydat do takiej pracy?

Czy taką pracę może wykonywać każdy? W zasadzie tak, jednak pracę przy programowaniu maszyn na pewno ułatwi wcześniejsze doświadczenie na stanowisku technicznym. Dodatkowo kandydat na operatora cnc powinien umieć się skoncentrować oraz mieć oko do detali. Choć maszyny cnc w dużej mierze działają automatycznie, to jednak nie można pozostawić ich bez nadzoru. Operator maszyn sterowanych numerycznie będzie zatem musiał umieć czuwać nad przebiegiem procesu wytwórczego. Mile widziana jest także wiedza matematyczna i obliczeniowa, sprawność manualna oraz dokładność i odpowiedzialność.

Więcej informacji o zawodzie operatora cnc i jego zarobkach pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/operator-cnc/

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~moreno, 17:15 26-11-2019,   42%
Nie długo nie będą potrzebni operatorzy. Wyprą ich maszyny. A czy warto zsobywać kwalifikacje? Jeśli będzie tak jak teraz ponajniższych stawkach to nie opłaca się. Program trwa od Kilkudziesięciu sekund do kilkudziesięciu minut znaxiskiem na sekundy wszystko jest policzone tak by jak najwięcej wycisnąć zmaszyny dochodzą odmuchiwanie materiału z chłodziwa, KJty usówanie awarii m. in wymiana uszkodzonych narzędzi lub zużytych. Max w moim mieście 2K - 2K4 na dzień dobry. Tendencja jest spadkową na minimum. Nauka dla siebie tak.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kajfasz, 18:44 26-11-2019,   82%
@~moreno Kolego mylisz sie ogromnie. Pracuje w branzy od 5 lat zaczynałem jako operator cnc na stawce 3500brutto po 5 latach jestem operatorem-programista na stawce 6000brutto (Śląsk). Polecam wszystkim, trzeba mieć zmysł techniczny i pojęcie o matematyce. Programy kilkusekundowe owszem są w branży ale w Polsce to mniejszośc firm produkuje seryjnie takie rzeczy a większość branży obrabia jednostkowo lub małoseryjnie konstrukcje spawane o wadze od kilkudziesieciu kilogramów aż po kilka ton i programy które zresztą sam pisze na maszynie lecą po kilka - kilkanaście godzin
odpowiedz   •   oceń :  
~local, 19:09 26-11-2019,   15%
@~Kajfasz Bronisz sponsorowanego artykułu ???
Co Ślązak szuka na portalu informacyjnym takiej Ostrołęki ??
No tak zapłaciło się za publikację to trzeba sprawdzić jak się sprzedaje he he .
Tylko ktoś zapomniał komentarzy wyłączyć i mleko się wylało.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:26 26-11-2019,   100%
@~local Wiesz że aktualnie wszystkie użądzena i wieksze portale typu google mają personalizacje reklam i proponowanych artykułów ? Otworzyłem sobie przeglądarke w telefonie i wyskoczyło mi kilka proponowanych do przeczytania artykułów zgodnych z moimi zainteresowaniami , miedzy innymi ten. Po przeczytaniu postanowiłem skomentować. Nikt wam niekaże mieszkać w ostrołęce, wejdz na olx wpisz praca CNC Wroclaw, Poznań, Katowice i zobacz jakie są stawki.
odpowiedz   •   oceń :  
~Arti, 19:32 26-11-2019,   100%
@~local Nie masz racji kolego, jestem z łódzkiego a artykuł mi się wyświetll w propozycjach że względu na częste wyszukiwanie innych zagadnień związanych z cnc. A co do pracy na maszynach posiadam 3letnie doświadczenie na obraciarkach 5osiowych i wiem doskonale że jest to biznes opłacalny i zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników jest dość duże.
odpowiedz   •   oceń :  
~Risto, 08:53 27-11-2019,   50%
@~moreno Z twojej wypowiedzi przyjacielu od razu można wywnioskować że popracowałeś trochę z jednym typem maszyny i uważasz że znasz temat. Obróbka skrawaniem to szeroki zakres prac z detalami od szpilki po elementy wielkości tira. Jeśli kogoś interesuje taka praca to warto się uczyć, bo jeśli nie w jednej to w innej firmie znajdziesz coś dla siebie tylko trzeba samemu dążyć a nie czekać, aż ktoś coś da, proste.
odpowiedz   •   oceń :  
~Yyyyyy, 21:01 27-11-2019,   100%
@~moreno Największy stos bzdur jakie widziałem .....Nie wiem gdzie ty pracujesz i przy czym skoro sugerujesz takie stawki ...Długość programu zależy od tego co produkuje się w danej firmie może trwać 20 sekund ..3 godziny albo cała zmianę i więcej ....
odpowiedz   •   oceń :  
~Lukasz, 09:37 28-11-2019,   -
@~Kajfasz Na slasku ale gdzie. Ja siedze w Avio Aero i 3100 netto srednio na miesiac
odpowiedz   •   oceń :  
~Amigo, 19:38 26-11-2019,   100%
@~Kajfasz , zgadzam się z Twoim komentarzem , sam pracuje w tym zawodzie od 4 lat i teraz jako programista-operator mam 5500 brutto , zaczynałem od 2500 ale wiedzę zdobywałem w firmie i już po roku miałem ponad 3k na rękę miesięcznie. Pozdrawiam Ostrołęke, również ze Śląska :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Miki, 19:53 26-11-2019,   75%
Czy to jest dla każdego wątpię przerobiłem wielu nowych pracowników i 8% z tego by się nadało. Chyba, że tu chodzi o takich operatorów cnc którzy stoją na produkcji i ich zadaniem jest zamocowanie detalu, naciśnięciu start jak się zna na suwmiarce to sprawdzić detal :)
Ci co potrafią robić każdą robotę sami, napisać program itd to są prawdziwi operatorzy których dziś jest już mało.
odpowiedz   •   oceń :  
~Lukesz, 20:13 26-11-2019,   -
@~Miki Witam. Mam pytanie bo sam pracuję na maszynach cnc ale nie są to obrabiarki tylko giętarki. Myślę o zrobieniu kursu CNC - pytanie czy warto, jeśli tak to może ktoś poleci ze Śląska (okolice  Tychów, Pszczyny) gdzieSą takie np 4-5 dniowe.
odpowiedz   •   oceń :  
~Mati, 20:21 26-11-2019,   -
@~Lukesz Cześć! Poszukaj w Google 'start cnc' oni organizują kursy w różnych częściach kraju, również z zakwaterowaniem w hotelu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:28 26-11-2019,   100%
@~Mati Emt systems Gliwice kurs okolo 2000kosztuje
odpowiedz   •   oceń :  
~YZF125, 20:29 26-11-2019,   34%
@~Lukesz EMT Systems w Gliwicach robi fajne 5cio dniowe szkolenia. Byłem na CNC 2 (Technolog ustawiacz)  i CNC 3 (programista CAM) na 1 bym nie szedł, bo tl dla guzikowych. Czy warto? Myślę, że zawsze warto, bo jeśli Ty wykazujesz inicjatywę do nauki to i pracodawca inaczej patrzy. Większość to od siebie nic a na wypłaty i podwyżki, premie ciągnie...
odpowiedz   •   oceń :  
~Lukesz, 20:55 26-11-2019,   -
@~YZF125 Dzięki, poczytam
odpowiedz   •   oceń :  
~Lukesz, 20:56 26-11-2019,   100%
@~Mati Ok dzięki
odpowiedz   •   oceń :  
~Lukesz, 20:28 27-11-2019,   -
@~Mati Ok dzięki
odpowiedz   •   oceń :  
~Romkowski, 20:42 27-11-2019,   -
@~Lukesz Jeżeli masz smykalke do onli zen przeliczeniu i takie tam, jeśli cię interesuje nie tylko zrobienie danego elementu wg. projektu, to jak najbardziej, musisz być dociekliwy czemu tak a nie innaczej, problem jest pomiędzy operatorami a konstruktorami i drugimi, ci którzy piszą gotowe programy na maszynę nie mając pojęcia w praktyce, moja podpowiedź, ucz się bądź dociekliwy dlaczego tak a nie innaczej a znajdziesz wysoko, chęć zdobywania wiedzy dla samego siebie jest najważniejsza, nieważne co mówią inni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Resume, 20:44 26-11-2019,   100%
Cóż - jesteśmy 45 lat do tyłu i tego już się nie da odrobić w żaden sposób; cierpią na tym wszyscy Polacy, bieda i niedostatek spowodowany 45 letnim zapóźnieniem wygrania młodych za chlebem i mieszkaniem :(
odpowiedz   •   oceń :  
~Narzędziowiec, 22:33 26-11-2019,   100%
Jakie polecacie firmy że Śląska w których warto by było się zahaczyć?
odpowiedz   •   oceń :  
~Jan 3, 00:42 27-11-2019,   -
Wszystko zależy od człowieka i chęci w wchłaniania wiedzy. Trzeba pamiętać, że to są maszyny do obróbki i ktoś pisze matematyka, to już jest w błędzie, bo pisanie g kodem to nie wszystko jeszcze jest wiedza ogólna, czyli jaki nóż czy frez do czego użyć albo w cięcie laserem cnc głowice itd Tetraz są produkowane różne ostrza do których trzeba odpowiednio, jak i do materiału dostosować obroty. To są też lata nauki i praktyki. Po 5 latach zależy od firmy albo się nauczysz na samych camach działać albo na kompie wincn13 z danymi emulatorami czyli nakładkami graficznymi (cam) bo ISO jest jedno sterowników wiele,Fanuc, mazak, sinumeric itd
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 4311