zdjecie 8795
2019-11-26T09:12:36+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Na czym polega praca operatora maszyn cnc?

REKLAMA
REKLAMA
4
1
21

Praca dla operatora maszyn cnc to częste tytuły w serwisach ogłoszeniowych. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy nie warto zdobyć kwalifikacji i rozpocząć pracy w tym zawodzie. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy na dzisiaj podstawowe wyjaśnienie tego, czym zajmuje się operator cnc.

Czym są maszyny CNC?

Zanim zaczniemy warto wytłumaczyć czym w ogóle są maszyny cnc (z ang. Computerized Numerical Control). Jest to potoczne określenie urządzeń (obrabiarek) sterowanych numerycznie, które pracują w oparciu o program komputerowy. Dokładnie polega to na tym, że maszyna wyposażona jest w specjalnie zaprojektowany układ sterowania numerycznego (mikrokomputer), dzięki czemu jest w stanie wykonywać ruchy, które zostały wcześniej zaprogramowanie. Taki sterownik dostępny jest w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/62-sterowniki-maszyn-cnc

Maszyny cnc zaczęły wchodzić do użytku już 60 lat temu, chociaż w polskim przemyśle powszechne ich wykorzystanie to zaledwie ostatnie 15-lecie. Technologia ta znajduje zastosowanie głównie przy projektowaniu różnego rodzaju obrabiarek dla przemysłu. Umożliwia szybsze, tańsze i dokładniejsze obrabianie materiału. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega zalety wykorzystania ich w procesach produkcyjnych.

zdjecie

Co robi operator CNC?

Wbrew pozorom operator maszyn cnc nie jest osobą, której zadaniem jest programowanie maszyny (choć i tak się zdarza). Do jego obowiązków należy na ogół ustawianie i mocowanie odpowiednich narzędzi, dbanie o jakość procesu obróbczego, bieżąca kontrola pracy maszyny i jej serwisowanie, a także diagnostyka. Obowiązkami operatora cnc może być także korygowanie błędów.

Aby móc pracować na stanowisku operatora cnc, osoba taka musi przejść specjalny kurs. Ponadto powinna posiadać wiedzę techniczną ogólną oraz na temat obrabiarek CNC oraz umieć wykorzystać ją w praktyce. Warto zainteresować się karierą operatora maszyn cnc, ponieważ na rynku jest spore zapotrzebowanie na takich specjalistów. Dzięki temu łatwiej o lepsze miejsce pracy i atrakcyjne wynagrodzenie, szczególnie na początku swojej kariery zawodowej lub przy braku wyższego wykształcenia technicznego.

zdjecie

Jakie cechy powinien mieć kandydat do takiej pracy?

Czy taką pracę może wykonywać każdy? W zasadzie tak, jednak pracę przy programowaniu maszyn na pewno ułatwi wcześniejsze doświadczenie na stanowisku technicznym. Dodatkowo kandydat na operatora cnc powinien umieć się skoncentrować oraz mieć oko do detali. Choć maszyny cnc w dużej mierze działają automatycznie, to jednak nie można pozostawić ich bez nadzoru. Operator maszyn sterowanych numerycznie będzie zatem musiał umieć czuwać nad przebiegiem procesu wytwórczego. Mile widziana jest także wiedza matematyczna i obliczeniowa, sprawność manualna oraz dokładność i odpowiedzialność.

Więcej informacji o zawodzie operatora cnc i jego zarobkach pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/operator-cnc/

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×