eOstroleka.pl
Region,

Na tej liście Kurpie są widoczni. Do Ostrołęki trafi wyjątkowa wystawa

REKLAMA
zdjecie 6509
zdjecie 6509
Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest m.in. wycinankarstwo kurpiowskieNa liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest m.in. wycinankarstwo kurpiowskie
REKLAMA

Do Ostrołęki w najbliższych miesiącach zawita wyjątkowa wystawa związana z niematerialnym dziedzictwem kulturowym w Polsce. Kurpie na tej liście zaznaczają się dość wydatnie.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa, znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter wyłącznie informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.

Listę prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, kultywujące pamięć historyczną, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i innymi przejawami działalności człowieka mogą zgłaszać te zjawiska do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- W 2023 roku mija 20 lat od powstania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To również rok jubileuszu 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictw kulturowego, dlatego też Narodowy Instytut Dziedzictwa postanowił świętować obie rocznice poprzez obchody w 6 miastach Polski. W związku z tym przygotowano specjalną wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, która będzie prezentowana od 29.04 w Poznaniu, następnie w Sandomierzu, Łodzi, Katowicach, Niemodlinie i Ostrołęce. Wystawie będą towarzyszyły sesje, spotkania oraz konferencje - poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa. Termin wystawy w Ostrołęce nie jest jeszcze podany.

Kurpie to region, który wyraźnie zaznacza się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Znajduje się na niej m.in. bartnictwo, wycinankarstwo kurpiowskie, wypiek byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej czy hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
×