eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nadleśnictwo Myszyniec. Zniszczono chronione rośliny

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
Sasanki, fot. Martyna Lewandowska-Gross Nadleśnictwo MyszyniecSasanki, fot. Martyna Lewandowska-Gross Nadleśnictwo Myszyniec
REKLAMA

Po raz kolejny na terenie Nadleśnictwa Myszyniec wykopano chronione sasanki otwarte. Od czterech lat leśnicy prowadzą czynną ochronę tej rzadkiej rośliny, wpisaną do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Od 2018 r. na terenie nadleśnictwa prowadzone są działania mające na celu ochronę sasanki otwartej. W tym roku podczas przegląd jej stanowisk zauważano, że w niektórych miejscach zakwitło nawet kilkanaście kęp. Niestety okazałe grupy osobników sasanki były bardzo widoczne. Ktoś wykopał aż pięć osobników tego cennego gatunku.

Ucierpiały stanowiska będące przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe, położone przy drodze we wsi Dęby, w gminie Łyse. Wykopano osobniki kwitnące, kluczowe dla zachowania populacji sasanki, których nasiona mogły dać początek kolejnym stanowiskom.

Pozostaje mieć nadzieję, że wykopane rośliny wydały nasiona w ubiegłych latach, które mogą skiełkować w sprzyjających dla nich warunkach. Na splądrowanych stanowiskach zachowały się jeszcze osobniki, które w tym roku nie miały na tyle energii, by zakwitnąć. Ich obecność będzie można obserwować za kilka tygodni, gdy rozwiną się ich liście.

Wykopane sasanki już więcej nie zakwitną. Przekopywanie w okresie wiosennym kilkuletnich kęp sasanki do innego środowiska kończy się tym, że sprawca szkody nie będzie się cieszył ich widokiem ani w ogrodzie, ani w trakcie wiosennego spaceru po lesie.

Wykopywanie roślin z lasu, ich naturalnego środowiska, jest niezrozumiałe z uwagi na szeroki asortyment sadzonek i nasion różnych odmian sasanek w sklepach ogrodniczych.

Leśnicy z Nadleśnictwa Myszyniec latami kształtują warunki świetlne wokół osobników sasanki otwartej, w trakcie zabiegów w drzewostanie. Od 2018 r. prowadzą też działania ochronne mające na celu stworzenie dogodnych warunków do kiełkowania ich nasion, m.in. przez płatowe odsłanianie gleby.

Sasanka otwarta jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ujętym w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

Teren nadleśnictwa, w tym część stanowisk sasanki otwartej objęta jest monitoringiem wizyjnym. Przypominamy, że niszczenie stanowisk roślin chronionych podlega każe grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

źródło: Nadleśnictwo Myszyniec

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×