eOstroleka.pl
Region,

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uhonorowano śp. Mariannę Staśkiewicz

REKLAMA
zdjecie 7679
fot. facebook.com/zespolkurpiankafot. facebook.com/zespolkurpianka
REKLAMA
zdjecie 7679

Znamy laureatów XXIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 60 kandydatów kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promują region w kraju, ale za granicą. Wczoraj wyróżnionym statuetki Nagrody Marszałka wręczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Niełatwe zadanie stanęło w tym roku przed kapitułą konkursu. Jak zauważa marszałek Adam Struzik mimo, że jest to już 23. edycja na liście kandydatów do statuetki pojawiły się prawdziwe osobowości, zespoły z dorobkiem czy stowarzyszenia, których praca jest bezcenna dla mieszkańców regionu. – Muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest łatwy, ale cieszy mnie tak duże zainteresowanie konkursem. Oznacza to bowiem, że na Mazowszu wciąż mamy wielu ludzi, których talent, twórczość, społeczne zaangażowanie warto doceniać. I to, właśnie robimy – dodaje marszałek.

W tym roku o Nagrodę Marszałka walczyło aż 60 kandydatów, w tym aż 48 osób fizycznych. Statuetkami wyróżniono 10 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazła się zmarła w październiku tego roku wybitna artystka kurpiowska Marianna Staśkiewicz. W jej imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel rodziny.

Gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom. Swoją postawą i podejmowanymi działaniami kultywują Państwo tradycje nie tylko mazowieckie, ale przede wszystkie te lokalne. Życzę Państwu dalszych sukcesów, owocnej pracy i nowych, ciekawych wyzwań – zaznaczyła członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

NAGRODZENI:

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SOKÓŁ” w Bodzanowie, pow. płocki

Stowarzyszenie powstało w 2015 r., a swoją nazwą nawiązuje do działającego w 1926 r. w Bodzanowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Członkowie stowarzyszenia w swojej działalności skupiają się nie tylko na rozwoju i promocji kultury fizycznej, lokalnej tradycji, kultury, historii. Przykładają też ogromną wagę do krzewienia lokalnego patriotyzmu i zdrowego stylu życia. Swój czas poświęcają również na pracę z seniorami i dziećmi z niepełnosprawnościami.

Do najważniejszych osiągnięć SSK „Sokół” można zaliczyć m.in. budowę siłowni zewnętrznej i placu zabaw w Chodkowie (gm. Bodzanów) oraz realizację projektów takich jak: „Zdrowy Senior”, którego celem była integracja międzypokoleniowa młodzieży z seniorami, „Centrum Psychologiczne dla mieszkańców gminy Bodzanów w trwającym zagrożeniu pandemią COVID 19” oraz „Patriotyzm jutra” czy też „Niepodległościowe inspiracje”, których efektem było utworzenie repliki historycznego sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W sumie przez zaledwie 6 lat działalności Stowarzyszenie „Sokół” zrealizowało aż 38 projektów. Co więcej w 2021 r. zostało wyróżnione za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego medalem pamiątkowym PRO MASOVIA.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Spokojna Jesień Życia” w Szydłowcu, pow. szydłowiecki

Stowarzyszenie działa od 2016 r. Jego prezesem jest Kazimierz Zawadzki. Organizację tworzą ludzie pełni pozytywnej energii, którzy chętnie pomagają innym i chcą pokazać, że życie na emeryturze nie oznacza samotności i wykluczenia społecznego. Wręcz przeciwnie – może być piękne i ciekawe. Mówią o sobie, że są ludźmi dojrzałymi wiekiem, a młodymi wiekiem, pełnymi wigoru, którzy chcą robić coś dla siebie i innych.

W swojej działalności skupiają się na pomocy ludziom starszym. Ale to nie wszystko. Oprócz tego udzielają się artystycznie biorąc udział wydarzeniach kulturalnych i organizując różnego rodzaju przedsięwzięcia. W ramach stowarzyszenia od 2014 r. działa Zespół Teatralno-Wokalny „Fantazja”, który występuje w kraju i za granicą. „Fantazja” występowała m.in. w Beynes we Francji, podczas obchodów Dni Seniora w Wyszkowie, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz na II Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów Opoczno 2019, podczas którego zdobyli III miejsce w kategorii „Zespół” a ich solistka Anna Tchórzewska zajęła III miejsce w kategorii „Soliści”.

Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, pow. węgrowski

Miejska Orkiestra Dęta od początku powstania działała jako jedna z sekcji Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Powstała w 2007 r. w tym roku obchodzi swoje piętnastolecie istnienia. Pomysłodawcą założenia orkiestry był Jarosław Kresa. Orkiestra debiutowała 3 maja 2007 r. uczestnicząc w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kapelmistrzem został Tomasz Gronowski, który tę funkcję pełni do dziś. Orkiestra liczy około 30 osób. Tworzą ją amatorzy, ale doskonale przygotowane muzycznie, o czym świadczy coraz trudniejszy repertuar i coraz wyższy poziom występów. Orkiestra reprezentuje Węgrów i Węgrowski Ośrodek Kultury podczas najważniejszych wydarzeń. Wielokrotnie brała udział w przeglądach orkiestr dętych, dożynkach gminnych czy Święcie Chleba i Sera. Występowała na zamku w Liwie, ale też w węgrowskiej Bazylice oraz innych kościołach na Mazowszu z koncertami kolęd. W swoim repertuarze posiada muzykę rozrywkową, filmową i taneczną.

Chorzełska Kapela Biesiadna, pow. przasnyski

Chorzełska Kapela Biesiadna została utworzona z inicjatywy Janusza Nidzgorskiego – dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach w styczniu 2006 r. W pierwszym składzie kapeli grali: Janusz Nidzgorski (gitara, śpiew), Zbigniew Borowski (akordeon, śpiew), Krzysztof Drężek (gitara basowa, śpiew) i Paweł Grabowski (instrumenty perkusyjne). Kapela początkowo grała głównie popularne piosenki biesiadne i ludowe. Członkowie zespołu komponują własne utwory („ Moje Chorzele”. „Gdy rankiem idę Grunwaldzką”, „Chorzełskie mosty” czy „Chorzełska dziewczyna"). Kapela wydała trzy płyty. Od 15 lat promuje Chorzele oraz województwo mazowieckie. Kapela jest laureatem ogólnopolskich przeglądów kapel podwórkowych w Białej Piskiej, Parczewie i Łęcznej. Największy dotychczasowy sukces zespołu to I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej.

Śp. Marianna Staśkiewicz, pow. ostrołęcki

Śp. Marianna Staśkiewicz była wszechstronne utalentowaną, wybitną twórczynią kurpiowską. Wspaniała gawędziarka z nienaganną starą gwarą kurpiowską, za umiejętności posługiwania się nią była wielokrotnie wyróżniana. Nagradzana pieśniarka kurpiowska. Koronczarka. Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień, m.in. za swoje kurpiowskie palmy, bukiety, kierce i koronki. Autorka unikalnych koronkowych form przestrzenne (drzewa, sceny biblijne, postacie) Publikowana poetka, m.in. „Twórczości Ludowej”, „Kurpi” czy „Almanachu poetyckiego Kurpiowszczyzny”. Autorka dwóch tomików wierszy – „Poziewaj zietrecku” i „Dwaj Anieli do mnie przyśli’’ oraz widowisk obrzędowych – „Darcie pierza” i „Kiszenie kapusty”. Nieoceniona kronikarka Kadzidła. Wykonała precyzyjne mapy miejscowości, na których zaznaczyła ulice, przedwojenne sklepy, domostwa i nazwiska osób. Reprodukcje map Kadzidła znajdują się na stronie internetowej gminy.

Honorowa Obywatelka gminy Kadzidło, zdobywczyni Kurpika, wyróżniona „Zasłużonym dla Kultury Polskiej” , nagrodą im. Oskara Kolberga , PRO MASOVIA,, Zasłużony Kulturze Gloria Artis okolicznościową Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktywna i zaangażowana w krzewienie i promowania kultury kurpiowskiej przez całe swoje życie.

Marcin Aleksander Łada, Warszawa

Dziennikarz, publicysta, działacz społeczny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik wielu gazet ogólnopolskich związany zarówno zawodowo, jak i społecznie z samorządami Mazowsza. W swoich artykułach duży nacisk kładł na potrzebę współpracy pomiędzy samorządami różnego szczebla. Od wielu lat interesuje się lokalną historią. Jest prawdziwym społecznym badaczem dziejów terenów Mazowsza, głównie powiatu warszawskiego zachodniego. W wyniku jego pracy i badań historycznych Mazowsze wzbogaciło się o nieznane szerzej fakty historyczne, które są powodem do dumy narodowej. Wielokrotnie odznaczony wieloma odznaczeniami za działania społeczne i propagowanie lokalnej historii.

Zbigniew Kołaczek, Żyrardów

Artysta grafik i pedagog, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Tworzy własny, nacechowany autoironią, rozpoznawalny styl, głównie kojarzony jest z rysunkiem satyrycznym i ilustracją. Systematycznie prezentuje prace na międzynarodowych wystawach ilustracji, rysunku satyrycznego i prasowego, czego efektem jest udział w tego typu wydarzeniach w ponad 50 krajów świata. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w kraju i za granicą. Jako artysta plastyk, jak i organizator wydarzeń artystycznych wniósł nieoceniony wkład w popularyzację historii i dziedzictwa kulturowego zarówno Polski, jak i swojego rodzinnego Żyrardowa.

W swojej twórczości często inspiruje się historią Mazowsza, a zwłaszcza rodzinnego miasta. Zabytkowa, industrialna architektura miasta, wydarzenia i ludzie z nim związani to motywy pojawiające się w jego pracach. Jest twórca „Panteonu Żyrardowskiego” – zbioru portretów postaci historycznych związanych z dziejami miasta. Pracuje jako nauczyciel klas o profilu fotograficznym i multimedialnym w Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie,

Pomysłodawca i współtwórca Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry”. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury przyznało mu w 2016 r. statuetkę „Eryka”.

Izabela Rękawek, pow. garwoliński

Niezwykle utalentowana nauczycielka z pasją. Reżyserka spektakli dla dzieci i młodzieży. Autorka wielu scenariuszy teatralnych. Od lat z powodzeniem prowadzi Teatr Rękawiczka, który skupia starszą młodzież licealną oraz Teatr Mała Rękawiczka dla uczniów szkół podstawowych. Od kilku lat tworzy również spektakle wielopokoleniowe, gdzie seniorzy, dzieci, młodzież oraz dorośli wspólnie pracują nad powstaniem i realizacją spektaklu. Aby wspierać rozwój kultury i nauki założyła Stowarzyszenie Calos Cagathos, które wyremontowało stare pomieszczenie, tworząc niezwykłą Oazę Artystyczną. W tym miejscu odbywają się m.in. próby teatrów, zajęcia z projektów naukowych i artystycznych. Od wielu lat nieprzerwanie działa w obszarze kulturalnym, oświatowym oraz profilaktycznym.

Oliwia Waligóra, Warszawa

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Asystentka w Pracowni Filmu dr Katarzyny Sobańskiej i dr Marcela Sławińskiego. Od 2021 r. prowadzi zajęcia – Wstęp do projektowania scenografii filmowej. Autorka wystaw. Scenografka filmowa. Zdecydowana większość jej prac powstała w województwie mazowieckim, przy współpracy z młodymi artystami z lokalnymi firmami, fundacjami i organizacjami, co miało wpływ na rozwój działalności kulturalnej regionu.

Stworzyła scenografię i kostiumy do kilkunastu etiud i filmów krótkometrażowych oraz do teledysków. Autorka scenografii m.in. do "Dnia, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę", „Sonder” oraz „Kraju”.

Janusz Prusinowski, pow. sierpecki

Skrzypek, śpiewak, harmonista, cymbalista, kompozytor i animator kultury. Jeden z prekursorów odrodzenia muzyki wiejskiej. Multiinstrumentalista i kompozytor. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Narodowym. Jest współtwórcą muzyki do filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego.

Z żoną prowadzi teatr-wydawnictwo „Słuchaj Uchem". Współautor interaktywnych spektakli muzycznych oraz płyt z muzyką dla dzieci. Założyciel „Janusz Prusinowski Trio / Kompania”. Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×