eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nagrody Prezydenta Ostrołęki z dziedziny kultury przyznane

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
REKLAMA

Nagrody przyznawane są osobom fizycznym figurującym w rejestrze wyborców prowadzonym dla Miasta Ostrołęki. Łącznie uhonorowano 6 osób indywidualnych oraz 4 podmioty zbiorowe.

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta Ostrołęki w 2020 r. uchwałą nr 250/XXV/2020 do końca marca uprawnione podmioty mogły złożyć wnioski o przyznanie dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Po rekomendacji specjalnie powołanej Kapituły Prezydent Łukasz Kulik zdecydował o pozytywnym rozpatrzeniu 8 z 11 złożonych w tym roku wniosków. Prezydent przyznał również 2 nagrody z własnej inicjatywy.

Łącznie uhonorowano 6 osób indywidualnych oraz 4 podmioty zbiorowe: Wiesława Janusza Mikulskiego, Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne, Cecylię Staśkiewicz, Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Ostrołęcką Scenę Autorską, Jadwigę Nowicką, Joannę Kazimierczyk, Henryka Gadomskiego, Janusza Gołotę oraz Grupę Radosna Twórczość. Każdy z nagrodzonych otrzymał nagrodę pieniężną.

Nagrody przyznawane są osobom fizycznym figurującym w rejestrze wyborców prowadzonym dla Miasta Ostrołęki, uczniom i studentom szkół i uczelni mających siedzibę na terenie Miasta oraz osobom prawnym lub innym podmiotom działającym na terenie Miasta. Nagrodę można otrzymać za wyróżniające osiągnięcia w dziedzinie:

1) twórczości artystycznej, w tym twórczości ludowej i rękodzieła, za dorobek artystyczny o istotnym znaczeniu ze szczególnym uwzględnieniem udziału w konkursach, festiwalach i przeglądach, za stworzenie szczególnego dzieła artystycznego, wydawnictwa lub publikacji lub za działania z zakresu twórczości artystycznej na rzecz Miasta Ostrołęki, całokształtu działalności artystycznej;

2) upowszechniania i popularyzacji kultury poprzez m.in. wdrażanie nowych projektów, kreowanie nowoczesnych rozwiązań, za stworzenie szczególnego wydarzenia kulturalnego, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie, wspieranie młodych talentów z terenu Miasta Ostrołęki, a także zaangażowanie w edukację artystyczną i wkład w integrację lokalnej społeczności;

3) ochrony kultury, ochrony dziedzictwa kulturowego regionu, za zaangażowanie w utrzymanie, rozwój i promocję dorobku kulturowego Miasta Ostrołęki lub stworzenie szczególnego projektu kulturalnego z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego Miasta Ostrołęki.

Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele każdej z wymienionych kategorii osiągnięć, co świadczy o dużym zaangażowaniu ostrołęczan w szerokie spektrum życia kulturalnego naszego miasta. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne owoce twórczości i działalności naszych ostrołęckich artystów, kulturalnych propagatorów i działaczy.

Wykaz laureatów dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2022 roku


1. Wiesław Janusz Mikulski – nagroda w wysokości 2500 zł za całokształt wieloletniej twórczości w dziedzinie poezji oraz autorstwo publikacji historycznych i regionalistycznych, w tym samodzielnych zbiorów wierszy (dwanaście albumów), monografii oraz niemal pięciuset publikacji w prasie i antologiach. Wniosek o nagrodę złożyło Muzeum Kultury Kurpiowskiej
w Ostrołęce.

2. Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne – nagroda w wysokości 5000 zł za całokształt wieloletniej działalności w zakresie fotografii, przejawionej w postaci organizacji licznych wydarzeń artystycznych w tej dziedzinie, w tym wystaw w galeriach, wystaw plenerowych, pokazów, festiwali, konkursów fotograficznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, a także realizacji publikacji wielu wydawnictw albumowych. Wniosek o nagrodę złożyło Ostrołęckie Centrum Kultury.

3. Cecylia Staśkiewicz –  nagroda w wysokości 2500 zł za całokształt wieloletniej twórczości w dziedzinie twórczości ludowej, w tym wycinkarstwa i koronkarstwa, a także fotografii i literatury o charakterze regionalistycznym. Wniosek o nagrodę złożył Związek Kurpiów.

4. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce – nagroda w wysokości 5000 zł za całokształt wieloletniej twórczości artystycznej w dziedzinie muzyki, a także regularne uświetnianie uroczystości patriotycznych, strażackich i okolicznościowych na terenie Miasta Ostrołęki i całego regionu. Wniosek o nagrodę złożyła Ochotnicza Straż Pożarna
w Ostrołęce.

5. Ostrołęcka Scena Autorska – nagroda w wysokości 5000 zł za całokształt wieloletniej działalności artystycznej w dziedzinie aktorstwa i sztuk teatralnych, w tym kulturalną aktywizację młodzieży, regularne uczestnictwo w festiwalach i konkursach, a także organizację happeningów, parad ulicznych i programów słowno-muzycznych na okolicznościowych uroczystościach i imprezach miejskich. Wniosek o nagrodę złożyło Ostrołęckie Centrum Kultury.

6. Jadwiga Nowicka – nagroda w wysokości 2500 zł za całokształt wieloletniej działalności kulturalnej, wyrażonej w postaci zarządzania licznymi ostrołęckimi instytucjami kulturalnymi i komórkami jednostek odpowiedzialnymi za kulturę, a także sprawowania funkcji prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, będącego aktywnym animatorem lokalnego życia artystycznego, literackiego i regionalistycznego. Wniosek o nagrodę złożyło Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.

7. Joanna Kazimierczyk –  nagroda w wysokości 2500 zł za całokształt wieloletniej działalności w dziedzinie edukacji kulturalnej młodzieży, aktywizację kulturalną środowiska uczniowskiego poprzez organizację audycji muzycznych, prowadzenie warsztatów z zakresu pracy dziennikarskiej i lektorskiej oraz naukę podstaw inżynierii dźwięku i elektroniki. Wniosek o nagrodę złożyło I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce.

8. Henryk Gadomski – nagroda w wysokości 2500 zł za całokształt wieloletniej twórczości artystycznej w dziedzinie muzyki, wyrażonej w postaci prowadzenia chóru szkolnego Cantilena, z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach i festiwalach oraz nagród okolicznościowych, jak również za działalność w stowarzyszeniach kulturalnych oraz autorstwo publikacji regionalistycznych. Wniosek o nagrodę złożyło II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce.

9. Janusz Gołota –  nagroda w wysokości 2500 zł za całokształt wieloletniej działalności społecznej na rzecz Miasta Ostrołęki w dziedzinie oświaty, kultury i sztuki, przejawionej w postaci  autorstwa licznych publikacji historycznych, organizacji wielu konferencji naukowych i popularnonaukowych, prowadzeniu różnego rodzaju wykładów i prelekcji, a także poprzez sprawowanie funkcji prezesa Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika,
które regularnie dokumentuje dzieje lokalnego środowiska oświaty i kultury. Nagrodę przyznano z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrołęki.

10. Grupa Radosna Twórczość – nagroda w wysokości 5000 zł za całokształt wieloletniej działalności artystycznej, wyrażonej w postaci promocji regionu kurpiowskiego, rozpowszechniania twórczości ludowej i artystycznej wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, organizację lekcji, pokazów i warsztatów tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, kwiatów i palm wielkanocnych. Nagrodę przyznano z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×