W 2025 r. liczba osób, którym zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych w miejscu zdarzenia wyniosła 466,5 tys. Z doraźnej pomocy medycznej w szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć skorzystało 937,3 tys. osób, z czego 729,6 tys. po udzieleniu świadczenia zdrowotnego wypisano do domu, a 207,7 tys. objęto leczeniem szpitalnym.
Jednostki systemu ratownictwa medycznego oraz współpracujące
W 2025 r. pomoc medyczną w nagłych wypadkach (w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne ) świadczyło 221 zespołów ratownictwa medycznego (35 specjalistycznych i 186 podstawowych). Doraźnej pomocy medycznej udzielały również 3 lotnicze zespoły ratownictwa medycznego oraz 34 szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).
Wskaźnik dostępności świadczeń medycznych udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego, wyrażony jako liczba zespołów (podstawowych i specjalistycznych) na 100 tys. ludności, w porównaniu z 2024 r. w województwie wzrósł z 3,9 do 4,0 (w kraju z 4,4 do 4,6).
Z systemem ratownictwa medycznego współpracowały 2 centra urazowe udzielające świadczeń medycznych pacjentom z mnogimi, wielonarządowymi obrażeniami ciała, w tym 1 centrum urazowe dla dzieci oraz 11 izb przyjęć.
Według stanu w dniu 31 grudnia 2025 r. liczba personelu wchodzącego w skład zespołów ratownictwa medycznego wyniosła 1782 pracowników a. Najliczniejszą grupę stanowili ratownicy medyczni – 1599 osób. Ponadto w zespołach pracowało 89 pielęgniarek systemu, 26 lekarzy systemu, a także 48 kierowców i 20 pilotów.
Medyczne czynności ratunkowe
W 2025 r. odnotowano 464,8 tys. wyjazdów/wylotów zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia (o 3,0% więcej niż w 2024 r.). Zdecydowaną większość (75,5%) stanowiły wyjazdy do domu pacjenta. Liczba osób, którym zespoły ratownictwa udzieliły świadczeń zdrowotnych wyniosła 466,5 tys. (o 3,0% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem), w tym 49,2% stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej, a 6,2% – dzieci i młodzież do 18 lat. Częściej udzielano pomocy kobietom (50,7%) niż mężczyznom. Przed podjęciem lub w trakcie czynności ratunkowych stwierdzono zgon u 7804 osób (o 2,3% mniej niż w 2024 r.), przy czym dla 85,7% osób miejscem zdarzenia był dom, a dla 2,7% – ruch uliczno-drogowy.
Szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć
Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) i izby przyjęć świadczą pomoc medyczną w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Świadczenia medyczne kończą się wypisem do domu z zaleceniami lub decyzją o przekazaniu pacjenta na oddział szpitalny w celu kontynuacji leczenia.
W 2025 r. z pomocy medycznej w szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć skorzystało łącznie 937,3 tys. osób (o 5,9% więcej niż w roku poprzednim), z czego 729,6 tys. po udzieleniu świadczenia zdrowotnego wypisano do domu, a 207,7 tys. objęto leczeniem szpitalnym. Dzieci stanowiły 18,9% ogólnej liczby osób, którym udzielono świadczenia zdrowotnego, a osoby w wieku 65 lat i więcej – 28,1% (wobec odpowiednio 18,8% i 27,9% w 2024 r.).
Pacjenci, u których świadczenie medyczne zakończyło się wypisem do domu, najczęściej korzystali ze świadczeń w zakresie chirurgii (36,0%), chorób wewnętrznych (18,0%).


fot. eOstroleka.pl
1
8